ساعت کاری به صورت شبانه روزی

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

آلزایمرچیست؟

عوارض، نشانه ها وعلائم آلزایمر در سالمندان و جوانان

 

 

آلزایمر

 

 

 

 

 

آلزایمر چیست ؟

ایمر یا بیماری فراموشی، یکی از بیماری های شایعی میباشد که در نتیجه اختلالات عملکرد مغز به وجود می آید. این بیماری کاملا پیشرونده و برگشت ناپذیر میباشد‌. در واقع فراموشی نوعی زوال عصبی (دمانس) محسوب می‌شود. این بیماری به کندی شروع می‌شود و اغلب رفته رفته شدیدتر می‌شود. علت بیماری آلزایمر همچنان کشف نشده است. اما هنگامی که پروتئین تاوها در توده های نورو فیبریلار تجمع می‌کنند، عملکرد عصبی مغز به هم می‌ریزد و در طول زمان رو به نابودی می رود. برخلاف تصورات، ژنتیک فقط  یک الی دو درصد از دلایل بیماری آلزایمر را به خود اختصاص می دهد و بخش عظیم دیگری از آن، دلایل مختلف دیگری دارد. این بیماری فقط مختص افراد مسن نیست و حتی جوانان هم ممکن است دچار فراموشی زودرس شوند، بنابراین علائمی از جمله اختلال در تصمیم‌گیری، تغییر شخصیت، فراموشی کردن کارهای روزانه، ضعف بیان، از دست دادن انگیزه و… می‌توانند، زنگ خطر این بیماری باشند و در صورت مشاهده هرگونه علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

از آنجایی که عوامل اصلی ابتلا به این بیماری هنوز به طور کامل کشف نشده اند، بنابراین نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که چه کاری برای پیشگیری از آلزایمر لازم است انجام بدهید. اما تحقیقات ثابت کرده افرادی که دچار بیماری های قند خون و بیماری های قلبی هستند، بیشتر در معرض فراموشی قرار می‌گیرند. بنابراین داشتن یک سبک زندگی سالم و کنترل بیماری های فشار خون، دیابت و جلوگیری از چاقی می‌تواند راه مناسبی برای پیشگیری از بروز بیماری فراموشی باشد.

 

 

علائم آلزایمر 

بیماری فراموشی به قدری شایع است که تقریبا نیمی از مردم بعد از سن ۹۰ سالگی، به درجاتی از آن مبتلا می‌شوند. بنابراین این بیماری، تهدیدی جدی برای جمعیت کهنسال محسوب می‌شود. البته فراموشی فقط مختص افراد مسن نمیباشد و جوانان نیز به آن مبتلا میشوند، که به آن آلزایمر زودرس گفته می‌شود‌‌. بیماری آلزایمر می تواند منجر به اختلال در یادگیری، عدم تمرکز، بروز تغییرات خُلقی و شخصیتی، درک نادرست از خطرات ایمنی و… شود.

موارد زیر نیز می‌توانند از علائم آلزایمر محسوب شوند و توجه داشته باشید اگر شما و یا یکی از اطرافیانتان یک یا چندین علامت را دارید، حتما باید آنها را پیگیری کنید تا بیماری شما سریع تر تشخیص داده شود.

 

 

عدم تشخیص زمان یا مکان

از آنجایی که این بیماری به کندی آغاز می شود و کم کم پیشرفته می شود، ممکن است مشکلاتی نظیر عدم تشخیص زمان و مکان در افراد مبتلا شایع میباشد. این افراد معمولا فراموش می‌کنند که چرا در آن مکان حضور دارند و چگونه به آنجا رفته اند.

 

 

علائم آلزایمر

 

 

عدم یافتن واژه های صحیح حین صحبت کردن

برای افراد مبتلا به این اختلال مغزی، مشارکت در گفت و گو ها دشوار میباشد. زیرا اغلب در حین صحبت کردن، حرف خود را فراموش میکنند و نمی‌توانند آن را به پایان برسانند. علاوه بر آن، توانایی پیدا کردن کلمات مورد نظرشان را نیز از دست می‌دهند به همین باعث می‌شود تا گاهی حرفهای تکراری بزنند. بنابراین با پدیدار شدن علائم بیماری فراموشی در افراد مبتلا به این بیماری، کم کم از فعالیت های اجتماعی کناره گیری میکنند و به علاقیات خود توجهی نشان نمی‌دهند.

 

 

علائم بیماری آلزایمر پیشرفته 

اطلاع از چگونگی پیشروی بیماری آلزایمر برای افراد مبتلا به این بیماری مفید و کارساز خواهد بود. این بیماری به کندی پیش می‌رود و ابتدا با علائم خفیف خود را نشان میدهد و کم کم پیشروی می‌کند. اما علائم بیماری آلزایمر پیشرفته چیست ؟

این بیماری ۵ مرحله دارد. معمولا در مراحل اولیه تغییرات بسیار خفیفی در رفتار افراد مبتلا به وجود می آید و تاثیر زیادی بر زندگی روزمره آنها نمی‌گذارد. پس از آن در طول زمان، ابتدا قدرت تفکر و تامل افراد کم کم افت پیدا می‌کند و در هر مرحله این بیماری آشکار تر میشود، تا اینکه به درجه افت شدید قدرت تفکر و تامل می‌رسد و زندگی فرد مبتلا به این اختلال، تحت تاثیر همه جانبه این بیماری قرار می‌گیرد.

از علائم بیماری آلزایمر شدید یا همان مرحله زوال عقل شدید می‌توان به توهم و هذیان گویی، مشکل در بلع، سپری کردن تمامی طول روز در تخت یا صندلی، پرخاشگری به دلیل سردرگمی، ناتوانی در برقراری ارتباط کلامی، نیاز به مراقبت شخصی، از دست دادن کنترل روده و مثانه، اشتباه گرفتن اعضای خانواده و دوستان و یا افراد غریبه با خانواده، بی قراری و…اشاره‌ کرد.

 

 

آلزایمر در سالمندان 

اختلالات مغزی که منجر به بیماری فراموشی می‌شود، در افراد سالمند شایع تر میباشد. در واقع  یکی از مهم ترین عواملی که احتمال آلزایمر را افزایش میدهد، افزایش سن می باشد، به طوری که یک هشتم جمعیت بالای ۶۰ سال، به این بیماری مبتلا می‌شوند. آلزایمر در سالمندان باعث تخریب حافظه و در نتیجه کاهش سطح هوشیاری می‌شود. اما از آنجایی که شروع این بیماری خاموش و کم علامت میباشد، برخی از افراد تصور می‌کنند که علائم به خاطر کهولت سن میباشد.

همانطور که پیش تر ذکر کردیم، آلزایمر درمان خاصی ندارد اما تحقیقات ثابت کرده اند که اکثر سالمندانی که دچار بیماری فراموشی می شوند، جزو افراد چاق، کم تحرک، سیگاری، افراد دیابتی و یا افرادی با فشار خون بالا می‌باشند. بنابراین برای کنترل این بیماری در سالمندان باید در درجه اول سبک زندگی سالمی داشته باشند. وزن خود را کنترل کنند، از رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزیجات استفاده کنند و تا حد ممکن تحرک داشته باشند. علاوه بر این، تمریناتی نیز وجود دارند که با تحریک نوار های عصبی مغز، فراموشی را به تعویق می اندازند. برای مثال بهتر است سالمندان تلاش کنند تا زبان جدیدی را فرا بگیرند، جدول حل کنند، سرگرمی های جدید را انتخاب کنند و خود را مشغول کنند، بسیار بنویسند و بخوانند.

همچنین یکی دیگر از ترفندهایی  که منجر به پیشگیری از آلزایمر می‌شود، تغییر در عادات ساده روزانه میباشد. برای مثال سعی کنید با دست مخالف نقاشی کنید، موهایتان را شانه کنید، مسواک بزنید و…

 

 

الزایمر

 

 

آلزایمر در جوانی 

به آلزایمر در جوانی، آلزایمر زودرس نیز گفته می‌شود. بیماری فراموشی زودرس معمولا در سنین ۴۰ الی ۵۰ سال رخ می‌دهد. علت این بیماری همچنان مشخص نیست اما درصد کمی از آن، وراثتی میباشد، به این معنا که اگر یکی از بستگان درجه یک شما دچار فراموشی باشد، شانس اینکه شما نیز در آینده مبتلا شوید، وجود دارد. اما توجه داشته باشید بیماری فراموشی در جوانی، تنها به دلایل موروثی انتقال پیدا نمی‌کند و هر فردی ممکن است به این بیماری مبتلا شود. این بیماری ممکن است در اثر سندروم دان، ضربه به سر حین تصادف و… نیز اتفاق بیافتد.

از آنجایی که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این بیماری فقط در افراد مسن اتفاق می‌افتد، بنابراین تشخیص فراموشی در جوانی معمولاً دیرتر انجام می‌شود و افراد دیرتر متوجه وجود این بیماری می شوند و اغلب آشفتگی ذهن خود را به خاطر استرس و … می‌دانند.

از علائم آلزایمر در جوانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دشواری در تصمیم گیری

تغییرات رفتاری و شخصیتی

قرار دادن اشیا در مکان های اشتباه

دشواری در برنامه ریزی و حل مسئله

سردرگمی شدید

ناتوانی در مدیریت امور مالی و….

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی همیشه سعی کنید سالم ترین سبک زندگی را در پیش بگیرید.  منظور از سبک زندگی سالم،  داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش کافی، کنترل وزن، پیشگیری از کلسترول خون و… میباشد‌.

 

موسسه خدمات پرستاری کیان با مجوز از وزارت بهداشت و با استفاده از کادری با سابقه آماده ارائه خدمات مختلف پرستاری و پزشکی از جمله اعزام پزشک متخصص به منزل، تزریقات در منزل و … به شما هموطنان عزیز میباشد‌. ویزیت پزشک در منزل کیان با کمک کادر پزشکی متخصص و فوق تخصص خود،  قادر است انواع خدمات بهداشتی و درمانی از تزریق سرم در منزل، رادیولوژی در منزل  و آمبولانس خصوصی را برای شما فراهم کند.

مقالات سایت