ساعت کاری به صورت شبانه روزی
ساعت کاری به صورت شبانه روزی

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

عفونت گوش و کرونا چه رابطه ای باهم دارد؟
[درمان خانگی و دارویی]

 

 

عفونت گوش و کرونا

 

 

عفونت گوش و کرونا

در بیماری کرونا یکی از علائمی که در برخی افراد شایع است، عفونت گوش و درد گوش می باشد. همانطور که تجربه نشان داده است، عفونت در گوش یکی از عوارض های سرماخوردگی می باشد، در برخی مواقع، افرادی که دچار سرماخوردگی می شوند، به علت تجمع ویروس ها در بینی و گلو، باعث عفونت در گوش و همچنین درد گوش می شوند.

در بیماری کرونا نیز این مسئله وجود دارد. عفونت گوش و کرونا علائم مشترکی دارند، بنابراین میتوان گفت هر دوی آنها با هم مرتبط هستند. با مشاهده شدن انواع مختلف ویروس های جهش یافته از کرونا در مدت طولانی، بیشتر به ارتباط بین مشکلات گوش و عفونت گوش با کرونا پی خواهید برد. برای مثال افرادی که کرونا میگیرند و در دوران قرنطینه به سر میبرند، این علائم در روزهای دهم به بعد، خودش را نشان میدهد.

 

عفونت گوش میانی:

گوش از سه بخش داخلی، میانی و خارجی تشکیل شده است. عفونت در گوش به علت ایجاد عفونت ویروسی یا باکتریایی است که، در گوش به وجود می آید. التهاب ، درد و جمع شدن مایعات، در گوش  در نتیجه باعث به وجود آمدن عفونت های ویروسی و باکتریایی می باشد.

همه ی ما تجربه کردیم، زمانی که کودکان زیر سال گریه، میکنند، از افراد قدیمی تر زیاد شنیده ایم که کودک، گوش درد دارد، این موضوع به دلیل عفونت هایی در گوش می باشد. بیشتر کودکان تا قبل از 3 سالگی دچار عفونت گوش میانی می شوند.

شاید بتوان گفت، شایع ترین دلایل گوش درد کودکان و مراجعه به پزشکان، همین موضوع عفونت گوش می باشد. عفونت گوش به دلیل فشاری که مایعات اضافی بر پرده گوش وارد می کند، بسیار دردناک می باشد و می تواند بسیار مزمن و حاد باشد. پسران جوان نسبت به دختران جوان بیشتر دچار عفونت گوش میانی می شوند، بهبود اغلب این عفونت های گوش میانی بدون درمان و دارو می باشد.

 

علائم عفونت گوش

شاید برای افراد زیادی این سوال پیش آمده است که عفونت گوش و راه تشخیص آن چیست. شما باید در صورت بروز علائمی مانند :

احساس گرفتگی و پری در گوش

کاهش شنوایی

گوش درد، عدم تعادل

کاهش اشتها

تهوع و استفراغ

سرگیجه

ترشح از گوش که شایع ترین علائم عفونت گوش می باشد

حتما  به پزشک مراجعه کنید و به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری و درمان خود اقدام کنید.

چنانچه اگر به موقع و زمان مناسب به پزشک مراجعه نکنید، باعث کاهش مشکل شنوایی تا آخر عمر می شوید. عفونت گوش از شایع ترین بیماری گوش می باشد. همانطور که علائم عفونت گوش را برایتان توضیح دادیم، با دیدن این علائم، سریع به پزشک مراجعه کنید.

اگر به عفونت در گوش شک کردید، شب به هنگام خواب، یک پارچه زیر گوش خود قرار دهید و بخوابید، اگر روی دستمال، مایعی زرد یا سفید رنگ ریخته شود، به معنی وجود عفونت در گوش می باشد.

 

آنتی بیوتیک برای گوش درد

یکی از موثر ترین راه ها برای درمان عفونت گوش، آنتی بیوتیک می باشد. عفونت گوش به دلیل ایجاد ترشحات در پشت لاله گوش اتفاق می افتد که با ناراحتی و درد بسیار زیادی همراه است.

برای درمان آن بهتر است از آنتی بیوتیک استفاده شود تا این چرک ها و یا عفونت ها را خشک کند. درست است که آنتی بیوتیک برای گوش درد مناسب است اما،  این نکته را هم در نظر داشته باشید که، آنتی بیوتیک برای هر نوع گوش درد یا عفونت گوش مناسب نیست و عوامل مختلفی نظیر : شدت، علت، سن و محل عفونت را باید در نظر گرفته شود. در صورت تمایل برای استفاده از آنتی بیوتیک برای گوش درد باید اطلاعاتی در مورد ضررهای احتمالی آن آنتی بیوتیک کسب کنید.

 

 

قطره گوش

 

 

قطره عفونت گوش

برای عفونت گوش و درمان آن از  قطره عفونت گوش استفاده می کنند. قطره های کلوتریمازول (clotrimazol) ، سیپروفلوکساسین(ciprofloxacin)،  و بتامتازون(betamethasone) استفاده میکنند. البته اگر پارگی در پرده گوش وجود داشته باشد استفاده از قطره کلوتریمازول(clotrimazole) و قطره جنتامایسین(gentamicin) توصیه نمی شود، زیرا به گوش داخلی آسیب می زند.

همچنین قطره اسید  استیک با اسیدی کردن کانال گوش، باعث عفونت گوش می شود و بعضی از بیماران آن را بدون تجویز پزشک استفاده می کنند. اما قطره الکل بوریک 2 % که باعث خشک شدن گوش از عفونت می شود استفاده از آن بدون تجویز پزشک ممانعت دارد و باید گوش توسط پزشک معاینه شود.

 

آنتی بیوتیک برای عفونت گوش

عفونت در گوش یک بیماری است که علاوه بر اینکه  در بزرگسالان رایج است در کودکان و نوجوانان و حتی نوزادان دیده می شود، با ما همراه باشید، تا نشانه های عفونت گوش را برای شما ارائه دهیم.

نشانه های عفونت در  گوش در افراد مختلف متفاوت است و همچنین بستگی به عفونت در قسمت های مختلف گوش دارد ولی به طور کلی عبارتند از :

 • نرمی در هنگام لمس کردن گوش
 • درد و التهاب گوش
 • کاهش حالت شنوایی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • سرگیجه
 • سردرد
 • تب و لرز
 • ورم کردن گوش
 • مشکلات خواب
 • تحریک پذیر شدن
 • خارج شدن ترشح از گوش که بسیار خطرناک می باشد و مراجعه به پزشک ضروری است

در این صورت است که پزشکان، آنتی بیوتیک برای عفونت گوش را تجویز می کنند.

 

 

بهترین چرک خشک کن برای عفونت گوش:

بهترین و قوی ترین داروهایی که می توانند باکتری را از بین ببرند و یا بهترین چرک خشک کن برای عفونت گوش، که در درمان آن بسیار موثر هستند آنتی بیوتیک ها  می باشند. اکثر  پزشکان آنتی بیوتیک ها را تجویز می کنند که، به صورت خوراکی هستند، مانند:  قرص یا مایع. اما برای عفونتی که در گوش به وجود می آید، هر آنتی بیوتیکی مناسب نیست. در این بخش شما را به بهترین آنتی بیوتیک ها آشنا می نماییم:

 1. آنتی بیوتیک های خوراکی دارای عوارض جانبی بیشتری هستند
 2. آنتی بیوتیک های خوراکی خطر دارند
 3. آنتی بیوتیک ها منجر به هزینه زیادی می شوند

 

درمان خانگی عفونت گوش

از آنجایی که عفونت گوش در بعضی اوقات درد بسیار زیادی را برای فرد ایجاد می کند و اگر درمان نشود باعث کاهش شنوایی می شود، بعضی اوقات افراد قبل از مراجعه به پزشک، به درمان خانگی روی می آورند، ما در این مطلب سه راه درمان خانگی عفونت گوش را برای شما ارائه میدهیم.

درمان عفونت گوش با  سیر:

یکی از موثرترین روش های خانگی برای رفع عفونت سیر است که، از روغن سیر هم می توانید استفاده کنید به این صورت که دو یا سه قطره از این روغن را  داخل گوش خود بریزید و سپس پنبه ای روی گوش قرار دهید، تا روغن داخل گوش بماند و اجازه دهید تا 10 یا 15 دقیقه داخل گوش بماند.

 

درمان عفونت گوش با سرکه سیب:

با ریختن چند قطره از سرکه سیب داخل گوش به راحتی می توانید عفونت آن را درمان کنید

 

درمان عفونت گوش با گرما :

این روشی می باشد که شاید بیشتر افراد از آن استفاده می کنند، زیرا بسیار آسان می باشد، تنها با قرار دادن یک کمپرس گرم روی گوش مانند حوله داغ در زیر گوش، می توانید عفونت و درد آن را درمان کنید

حتما بعد از حمام کردن، گوش خود را با یک پارچه نخی و یا با سشوار خشک کنید، تا ذره ای آب در آن باقی نماند، همانطور که میدانید این آب ها باعث ایجاد جرم و در نهایت عفونت می شود. تا جایی که امکان دارد به درمان خانگی عفونت گوش بپردازید .

 

 

عفونت گوش

 

 

راه های تشخیص عفونت گوش میانی

گوش میانی تشکیل شده از  استخوانچه های چکشی و رکابی می باشد که، نقش اتصال صداها را  به گوش داخلی دارند. صدا و صوت از طریق گوش خارجی  و گوش میانی به گوش داخلی میرسد، در صورت آسیب دیدن گوش میانی قدرت شنوایی و انتقال صدا کاهش می یابد، و حتی امکان پاره شدن پرده گوش وجود دارد. در ادامه راه های تشخیص عفونت گوش میانی را به شما ارائه می دهیم. بیشترین علایمی که در عفونت های گوش میانی وجود دارد، عبارتند از:

 • شنیدن صدایی در سر
 • ترشح شدید مایع از گوش
 • کاهش شنوایی
 • اختلالات شنوایی

 

درمان عفونت گوش

برای درمان عفونت گوش راه های بسیار زیادی وجود دارد، برخی به دندانپزشکی مراجعه می کنند و دندانپزشک برای آنها آنتی بیوتیک تجویز می کند. برخی سعی می کنند، در خانه به روش های خانگی عفونت های موجود در گوش را درمان کنند.

اگر گوش شما جرم زیادی گرفته باشد باید نزد پزشک بروید تا آن را شستشو دهد. اگر به علت عفونت های موجود در گوش دچار سرگیجه شدید، از قرص بتاهیستین یا بتاسرک استفاده کنید، تا بتوانید خود را به یک مرکز درمان یا پزشک برسانید پزشک با استفاده از یک دستگاهی به نام اتوسکوپ،گوش شما را معاینه می کند، اگر گوشی دچار عفونت شده باشد، قرمز و متورم است.

 

برخی برای درمان عفونت گوش از خدمات ویزیت پزشک در منزل استفاده می کنند که یکی از بهترین ویزیت های خانگی که در اینجا قصد معرفی آن را داریم، ویزیت پزشک در منزل موسسه پرستاری کیان می باشد، که خدمات دیگری را دربرمیگیرد مانند:  ویزیت پزشک در منزل، تزریقات در منزل، تزریق سرم درمنزل ،رادیولوژی در منزل ، آمبولانس خصوصی، اکو قلب در منزل، صدور گواهی فوت در منزل ، افراد میتوانند از این خدمات استفاده کنند.

 

 

 

 

مقالات سایت