غرب تهران

02188590855

شمال و شرق تهران

02122096805

جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید

سایر مناطق تهران

موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ferritin در جواب آزمایش یعنی چه + تفسیر آزمایش فریتین در مردان و زنان

اگر می خواهید همه چیز درباره تست فریتین را در همه ابعاد بدانید با ما همراه باشید در اینجا به این می پردازیم که ferritin در جواب آزمایش یعنی چه ؟ تفسیر آزمایش فریتین در مردان و زنان چگونه خواهد بود. بالا و پایین بودن آن به چه معناست. بعد از آگاهی درباره میزان نرمال ferritin و عدم تطابق جواب آزمایش شما چه اقداماتی باید انجام دهید. 

آزمایش ferritin چیست ؟

خیلی ها دوست دارند قبل از اینکه پزشک , نتیجه جواب آزمایش ferritin  آنها را تفسیر کند، خود را برای خوب و بد آن آماده کنند. شاید مشاهده علائمی همچون تنگی نفس ، سرگیجه های مکرر ، خواب رفتن دست و پا ، رنگ روشن در زیر پلک پایینی ، بازگشت دیر هنگام خون به ناخن در اثر فشار کوتاه و…  شما را به سمت مراجعه به مراکز درمانی یا ویزیت پزشک در منزل سوق داده باشد.

 پزشک در اولین اقدام بعد از معاینه کامل ، چندین آزمایش را در نسخه تان می نویسد. تست ferritin یکی از آنهاست. علائم ذکر شده تنها گوشه ای از نشانه های مربوط به کم خونی می باشد. در پاسخ به آزمایش ferritin چیست باید بگوییم : این تست به میزان آهن ذخیره شده درون یک پروتئین در بدن شما می پردازد.

آزمایش فریتین . تست فریتین در مردان و زنان ، آزمایش ذخیره آهن خون

فریتین چیست ؟

ferritin را با آهن اشتباه نگیرید در حقیقت ؛ فریتین یک پروتئین است که توانایی ذخیره سازی ِآهن در درون خود را داراست. دانستن عملکرد بدن در جلوگیری از ایجاد کم خونی با پاسخ فریتین چیست ، مرتبط است. بدن مکانیسمی دارد که میزان آهن را ذخیره سازی و مدیریت می کند. 

Ferritin ؛ اصلی ترین پروتئین جهت انجام این مکانیسم ( ذخیره سازی آهن ) است. هرگاه بدن با یک آلارم همچون : خونریزی شدید ، عفونتهای شدید التهابی ، جذب بالای آهن از روده ها یا بیماریهای دیگر مواجه شود، اقدام به ترشح فریتین از داخل سلول به خون می کند تا بدن با استفاده از آن ، سلولهای خونی حاوی آهن را بسازد.

انجام تزریقات در منزل تهران ، شما را از آلودگی های اجتماع مصون نگه می دارد.

نقش آهن در بدن

مهم ترین نقش آهن در بدن ، اکسیژن رسانی است. سلولی که اکسیژنِ کافی دریافت نکند محکوم به نابودی تدریجی است. از فولیکول های موی سر و ریزش مو گرفته تا کاهش سرعت بهبودی انواع شکستگی ها با میزان اکسیژن دریافتی رابطه مستقیم دارند. نمی توان بدون اکسیژن ، عملکرد 100 درصدی از سلولها انتظار داشت. آزمایش ferritin بسیاری از بیماری ها با علائم مشابه را از احتمالات پزشک حذف می کند.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  پا درد عصبی چیست ؟ علت + علائم + انواع ، تفاوت با درد عضلانی

آزمایش ferritin فقط برای کم خونی است؟

احتمال کم خونی , فقط یکی از گزینه هایی است که سبب تجویز آزمایش ferritin شده است. پزشک برای اطلاع از علتِ دقیقِ چندین بیماری از تجویز آزمایش فریتین استفاده می کند. 

انجام آزمایش در منزل ، بهترین گزینه برای حصول نتیجه است زیرا بهترین و مجرب ترین پرستاران را جهت نمونه گیری در منزل کرج یا تهران اعزام می کند تا بتوانید به صورت شبانه روزی ،  بدون خروج از خانه و مواجه با : آلودگی هوا ، آلاینده های صوتی ، کرونا ، آنفولانزا ، عفونت های بیمارستانی ، خستگی تردد ، استرس ترافیک ، سرگردانی ناشی از یافتن آزمایشگاه معتبر و 24 ساعته , یک نتیجه کاملا مشخص و دقیق از آزمایش ferritin در منزل به دست آورید. کافیست کلیک کنید !

مقدار Ferritin در آزمایش خون

نام فریتین را در لیست جواب آزمایش و زیر ستون test name خواهید دید. مقدار ferritin در آزمایش خون  نشان دهنده میزان ذخیره سازی آهن در بدن می باشد.

میزان نرمال Ferritin 

میزان نرمال ferritin در برگه جواب آزمایش شما به صورت یک دامنه مجاز درج می شود. عواملی همچون : جنسیت و سن در تعیین میزان نرمال فریتین در خون موثر هستند. در بیان نتیجه یا تفسیر جواب آزمایش ferritin  واحدها بر حسب نانوگرم/ میلی لیتر خواهد بود. 

میزان نرمال Ferritin در زنان

10-150 نانوگرم/ میلی لیتر میزان نرمال ferritin در زنان می باشد. دقت کنید یعنی عدد نرمال فریتین در زنان ؛ نباید از 10 کمتر و از 150 بیشتر باشد. البته توجه داشته باشید که میزان آزمایش فریتین در زنان یائسه روند افزایشی دارد.

ویزیت آنلاین دکتر زنان به شما در خواندن و تفسیر جواب آزمایش فریتین کمک کرده و راه حل های ویژه ای ارائه می دهد.

میزان نرمال Ferritin در کودکان

در اطفال , بسته به اینکه چند ماه از تولدشان گذشته باشد میزان نرمال ferritin در کودکان متفاوت خواهد بود. عدد فریتین در آزمایش خون کودکان در این 4 رده خلاصه می شود:

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  راهنمای کامل برای شناخت، تشخیص و درمان بیماری سل

نوزادان : 25-200 نانوگرم / میلی لیتر _ نوزادان نارس و زیر 4 هفته .

کودکان زیر 1 ماه : 200-600  نانوگرم / میلی گرم عدد نرمال فریتین خون است.

کودکان 2 – 5 ماه : 50-200 نانوگرم / میلی لیتر عدد فریتین نرمال می باشد.

کودکان 6 ماه تا 15 سال : 70 تا 142 نانوگرم/ میلی لیتر عدد نرمال ferritin خواهد بود.

می توانید برای اطلاع دقیق تر ، از تبحر متخصص اطفال شبانه روزی غرب تهران استفاده نمایید.

میزان نرمال Ferritin در مردان

معمولا میزان نرمال ferritin در مردان که عددهای 12 300 نانوگرم / میلی لیتر است در برگه تست فریتین درج میشود. منظور از این اعداد این است که میزان آزمایش فریتین خون در مردان , نباید از 12 کمتر و از 300 بیشتر باشد. افزایش سنِ مردان یکی از علل افزایش عدد آزمایش ferritin یا به عبارتی فریتین بالای خون در این گروه می باشد.

ویزیت متخصص داخلی در منزل ، بهترین راهنما در زمینه تفسیر جواب آزمایش ferritin برای مردان است.

Ferritin پایین نشانه چیست؟

می خواهید بدانید آزمایش ferritin پایین نشانه چیست ؟ فریتین پایین نشانه کاهشِ ذخیرهِ آهنِ موجود در بدن شما و ابتلا به کم خونی فقر آهن است. بارداری و خونریزی قاعدگی از جمله وضعیت هایی است که بدن زنان با کمبود این پروتئین مواجه می شود. 

علت کاهش ferritin چیست؟ 

به نظرتان مهم ترین علت کاهش ferritin چیست ؟ بیشترین فریتین در درون سلول های کبد ( هپاتوسیت ) و سلولهای دفاعی ( رتیسولئودوتلیال ) وجود دارد. در کل ؛ فریتین در داخل سلولهای بدن وجود داشته و به وقت نیاز به خون میریزد. وقتی سطح آزمایش ferritin خون پایین باشد دکتر در اولین ذهنیت به دنبال آسیب دیدگی در کبد یا سلول های ایمنی خواهد بود. دیگر دلایل کمبود فریتین خون عبارتند از :

 • خونریزی زیاد پریودی
 • همودیالیز
 • کمبود شدید پروتئین بدن
 • خونریزی داخلی به ویژه در دستگاه گوارش
 • سوء جذب شدید آهن
 • مشکل در ساخت سلولهای خونی
علت انجام آزمایش ferritin . تفسیر آزمایش فریتین

علت انجام آزمایش ferritin

اگر از خودتان می پرسید علت انجام آزمایش ferritin چه بوده و چرا دکتر آنرا برایتان تجویز نموده ؟ بهتر است بدانید که گاهی ممکن است شما فقرآهن داشته باشید اما این ناشی از نبود عنصر آهن در تغذیه شما نباشد بلکه مشکل در جای دیگری ، مثل نقص در تولید یا عملکرد نادرست پروتئینی ( ferritin ) که مسئول ذخیره آن در درون سلول هاست ، باشد.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  واکسن سینوفارم چگونه عمل می کند؟ | عوارض واکسن سینوفارم در هر دوز

در واقع ؛ اندازه گیری ذخیره آهن بدن ، جداسازی علت فقر آهن ( التهاب مزمن است یا کم خونی ) ، تشخیص فقر آهن و میزان اضافه بار آن از اهداف تجویز فریتین توسط پزشکان می باشد. می توانید بهترین پزشکان پایتخت را با ویزیت دکتر در منزل شرق تهران داشته باشید.

فریتین بالا یا پایین ؟

بالا یا پایین بودنِ سطحِ فریتین در خون ، هر دو دردسر آفرین هستند. هرچه مقدار آزمایش ferritin خون بیشتر باشد، میزان آهن ذخیره شده در بدن بیشتر خواهد بود و بالعکس. هرچه میزان آزمایش فریتین خون کمتر باشد این ذخیره سازی با مشکل مواجه شده و به زودی تمام می شود.

شرایط انجام آزمایش فریتین

اینکه نباید تا 24 ساعت قبل از انجام آزمایش ferritin از داروهای دارای آهن (سولفات آهن ، گلوکونات آهنی ، فومارات آهنی ، کربنیل آهن و.. ) استفاده کنید از شرایط انجام آزمایش فریتین می باشد. همچنین نیازی به ناشتا بودن یا رعایت رژیم های خاص غذایی قبل از گرفتن تست نیست.

زمان آماده شدن جواب آزمایش ferritin 

با اینکه هر آزمایشگاه ، زمان خاصی را برای جوابدهی معرفی می کند. اما در مجموع ؛ جواب آزمایش ferritin در عرض یک روز یا همان 24 ساعت آماده می شود.

عوامل اثر گذار بر آزمایش ferritin

مولفه های زیر از سوی دانشمندان به عنوان عوامل اثر گذار بر آزمایش ferritin نام برده شده اند.

 • برنامه غذایی حاوی آهن
 • تعداد دفعات دریافت خون یا دادن خون
 • استعمال دخانیات
 • ورزش کردن
 • مصرف برخی از داروها
در آخر ؛ موسسه کیان به عنوان یک شرکت خدمات پرستاری تهران آماده است کلیه تجربیات خود را در زمینه درمان فریتین بالا و پایین با اعزام انواع متخصص به خانه بیماران ، انجام این آزمایش در منزل توسط پرستاران مجرب و مشاوره های راه گشای کارشناسان در اختیار متقاضیان قرار دهد.
مقالات سایت