موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

تغذیه در دوران بارداری چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید تغذیه در دوران بارداری، نقشی قابل توجه دارد. چرا که در این دوران، بدن با تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی بسیاری مواجه می‌شود. از طرف دیگر هر نوع غذایی که مصرف می‌کنید بر روی سلامتی بدن خود و کودکتان اثر گذار است. بنابراین لازم است تغذیه مناسب دوران بارداری ماه به ماه را با رژیم غذایی سالم و متعادلی پیگیری کنید. لازم است بدانید که غذا به عنوان اولین منبع تغذیه کودک در شکم شما است. لذا باید در این زمان از غذاهایی استفاده کنید که دارای مواد مغذی باشند تا از این طریق، کودک خود را نیز تقویت کنید. تغدیه دوران حاملگی و یا بارداری برای هوش ، وزن گیری و زیبایی جنین مهم است.

تغذیه در بارداری ماه اول 

وضعیت و شرایط حاملگی در ماه اول ، بسیار حساس بوده و نیازمند درک صحیحی از تغذیه در بارداری ماه اول می باشد. زیرا با اینکه جنین در این مرحله از زندگی خود، در حد دو لایه سلول می باشد اما تمام اعضا ، اندام ها از این سلول ها منشعب شده و تشکیل می شوند. همچنین به دلیل ساخته شدن لوله عصبی جنین در این مقطع ، تغذیه ماه اول بارداری با اسید فولیک بسیار حائز اهمیت می باشد. با تغذیه مناسب از نقص لوله عصبی جلوگیری کنید.

حالت تهوع بارداری چجوریه و کی شروع میشه ؟

اگر سوالتان این است که حالت تهوع بارداری چجوریه و کی شروع میشه ؟ باید گفت حالت تهوع عمدتا صبحگاهی به عنوان یک علامت شایع در بین اکثر بانوان باردار مطرح است. اما مطلق نیست زیرا برخی ممکن است هیچ گونه احساس حال بهم خوردن حاملگی را تجربه نکنند. حالت تهوع بر تغذیه در دوران بارداری ماه اول اثر گذار است. نگران نباشید روش هایی از قبیل : تغییر مکان ، استفاده از دست پخت آشپزهای دیگر ، استفاده از داروهای مخصوص کاهش تهوع مثل ویتامین b6 و.. می تواند شما را در سپری شدن این مرحله یاری کند. توجه ! حالت تهوع حاملگی با پایان سه ماه اول بارداری به اتمام خواهد رسید.

درمان خانگی حالت تهوع بارداری

اقدامات زیر در درمان خانگی حالت تهوع بارداری و بهبود تغذیه ماه اول حاملگی موثرند:
  • مواد غذایی غنی از کربوهیدرات شامل : نان ، بیسکویت و… را 15-20 دقیقه قبل از خروج از تختخواب جهت آرام شدن معده میل کنید. می توانید مواد غذایی را به صورت آماده از شب قبل در کنار تختخواب خود قرار دهید.
  • معده شما نباید گرسنگی را احساس کند از آنجایی که نیاز به افزایش کالری در تغذیه ماه اول بارداری نیست پس وعده های کم حجم در تعداد زیاد ( 6 وعده در روز ) را امتحان کنید.
  • از غذاهایی با هضم آسان مانند : سوپ ها ، آش ها و.. استفاده کنید.
  • تغذیه در دوران بارداری ماه اول را بدون استفاده از غذاهای پر چرب ، پر ادویه و سرخ کرده دنبال کنید.
  • نوشیدن آب همراه با غذا موجب تشدید تهوع می شود لذا نوشیدن آن را به بین وعده ها موکول کنید.
  • مقدار آبی که هر بار می نوشید اگر به حد یک جرعه باشد بهتر خواهد بود. ترجیحا آب ساده میل کنید.

غذاهای ماه اول بارداری 

بعد از کاهش تهوع می توانید روی تغذیه و غذاهای ماه اول بارداری تمرکز کنید. بدین منظور سعی کنید که از مواد و غذاهای حاوی : غلات ، حبوبات ( لوبیا ، عدس ، نخود ) ، سبزیجات ( جعفری ، اسفناج) به دلیل دارا بودن فولات استفاده کنید.

تغذیه ماه اول بارداری _ قرص ویتامین b6 _ اسید فولیک و ب 6

دوز مصرف ویتامین b6 در بارداری 

تعیین دوز مصرف ویتامین b6 در بارداری بهتر است با پزشک خانوادگی تان باشد اما به طور معمول برای کاهش تهوع باید هر روز 40 میلی گرم از ویتامین ب 6 را دو بار مصرف کرد. قرص ویتامین b6 را چند روز یکبار بخوریم ؟ پاسخ روشن است روزانه بخورید. ویتامین ب 6 محلول در آب می باشد و توسط ادرار از بدن دفع شده و خطری ندارد. پس ، از عوارض قرص و آمپول b6 در بارداری نترسید.

قرص ب6 را کی بخوریم ؟

اولین سوال بانوان باردار دارای حالت تهوع ، این است که قرص ب 6 را کی بخوریم ؟ در تغذیه ماه اول بارداری قرص های اسید فولیک و ب 6 بیشترین کاربرد را دارند. اسید فولیک را می توان قبل از خواب استفاده کرد و زمان مصرف ویتامین b6 در بارداری صبح می باشد.

استفاده از مواد مغذی در دوران بارداری

به طور معمول، در زمان بارداری، نیاز شما به دریافت مواد مغذی، بسیار بیشتر از زمان غیر بارداری است. چراکه قرار است در این دوران از طریق این مواد، بتوانید سلامت خود و کودکتان را تامین نمایید. مواد مغذی را به طور کلی می‌توان در دو دسته جای داد که عبارتند از: مواد ریز مغذی و مواد درشت مغذی. از جمله ریز مغذی‌ها می‌توان به ویتامین‌ها و مواد معدنی اشاره کرد که لازم است به مقدار کمی از این مواد در رژیم غذایی شما موجود باشد. اما درشت مغذی‌ها عبارتند از: کربوهیدرات‌ها، پروتئین و چربی‌ها. این دسته از مواد مغذی، نیاز بدن را به کالری و یا انرژی تامین می‌کنند. بنابراین و برای اینکه در این دوران، تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید باید از گروه‌های متنوع غذایی بهره مند شوید. از جمله این گروه‌ها می‌توان غلات، میوه‌ها و سبزیجات، گوشت، آجیل، حبوبات، محصولات لبنی و.. را نام برد. در این دوران لازم است غذاهای بی ارزش و غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید و یا مصرف آن‌ها را به کم‌ترین حد برسانید. در دوران بارداری از مصرف الکل، نیکوتین، ماهی و غذاهای دریایی خام و نیمه خام پرهیز کنید. در این دوران، سیگار نکشید و از مواد مخدر استفاده نکنید و از مصرف شیر و محصولات لبنی خام پرهیز کنید.  

دریافت پروتئین کافی در دوران بارداری

یکی از موادی که لازم است در رژیم غذایی شما در دوران بارداری گنجانده شود پروتئین است. پروتئین برای رشد بافت‌های جنین از جمله مغز وی، ضرورت دارد. از طرف دیگر مصرف این ماده، در رشد سینه و رحم شما نیز نقش موثر دارد و می‌تواند میزان خون شما را نیز افزایش دهد. از جمله مواد پروتئین دار می‌توان گوشت گاو کم چرب، لوبیا، آجیل، مرغ و… را نام برد.   پروتئین دوران باداری

مصرف کلسیم در دوران بارداری

در این دوران، لازم است کلسیم به میزان کافی به بدن شما برسد و در رژیم غذایی شما موجود باشد. این ماده می‌تواند در ساخته شدن استخوان‌های کودک و دندان‌های وی نقش قابل توجهی داشته باشد. این ماده باعث می‌شود تا مصرف مایعات در بدن نیز تنظیم گردد. کلسیم می‌تواند عملکرد ماهیچه‌ها را تنظیم و تکمیل کند و از طرف دیگر، به تکامل عصبی جنین در شکم مادر کمک کند. لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که در صورتی که کلسیم بدن شما در این دوران تامین نشود و از این نظر دچار کمبود باشید خطر پوکی استخوان برای سال‌های بعد، برای شما ایجاد خواهد شد. از طرف دیگر از این طریق خطر مسمومیت در دوران بارداری نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین لازم است در این زمان، با استفاده از موادی از قبیل شیر و محصولات لبنی، سبزی‌ها از جمله کلم بروکلی، ماهی و تخم مرغ، انجیر خشک و بادام، کنجد و… کلسیم کافی را به بدن خود برسانید.  

مصرف آهن و فولات در دوران بارداری

لازم است بدانید که بدن شما پس از هفته بیستم بارداری، بیشترین نیاز به مصرف آهن را خواهد داشت. این زمان، موقعیتی است که هم بدن شما و هم بدن کودکتان به آهن نیازمند است. وجود این عامل باعث می‌شود تا گلبول‌های قرمز خون تولید شوند. از طرف دیگر، وجود آهن به افزایش هموگلوبین منجر خواهد گشت. برای رشد و نمو جنین و هم‌چنین تامین ذخایر کبدی وی نیز به مصرف آهن نیاز خواهید داشت. آهن هم‌چنین می‌تواند اکسیژن کافی و مورد نیاز را برای شما و کودکتان فراهم کند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در صورتی که در این دوران دچار کمبود آهن شوید عوارض ناشی از آن در ابتدا برای خودتان اتفاق خواهد افتاد و سپس به کودکتان نیز سرایت خواهد نمود. بنابرین لازم و ضروری است که در این دوران، آهن را در رژیم غذایی خود قرار دهید در این موقعیت، مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز، تخم مرغ و… توصیه می‌شود. فولات از دیگر مواد ضروری است که در این دوران، باید در رژیم غذایی شما قرار داده شود. این عامل، نقشی موثر در کاهش یافتن میزان خطرات ناشی از نقص در لوله‌های عصبی دارد و عدم وجود آن به میزان کافی، می‌تواند مشکلات حاد مغزی و ستون فقرات را برای جنین‌تان ایجاد کند. از جمله غذاهای سرشار از فولات می‌توان به جگر، آجیل، حبوبات خشک شده مانند عدس و لوبیا، سبزیجات و … اشاره کرد.  

مصرف ید و روی در دوران بارداری

ید نقش موثری در متابولیسم بدن دارد و از طرف دیگر در تولید انرژی و تکامل مغز جنین نیز، اثر گذار است. بنابراین مصرف این ماده در دوران بارداری، ضرورت دارد چراکه کمبود آن باعث می‌شود تا عوارضی در نوزاد شما اتفاق بیفتد. با استفاده از موادی مانند محصولات لبنی، تخم مرغ، سبزیجات و غذاهای دریایی و… می‌توانید میزان ید مورد نیاز بدن خود و کودکتان را تامین کنید و یا می‌توانید نمک ید دار تصفیه شده را در رژیم غذایی خود اضافه کنید. روی نیز از جمله مواد موثر تغذیه در دوران بارداری است. وجود این ماده، برای رشد مغز کودک ضرورت دارد. از طرف دیگر با استفاده از این ماده، روند بهبودی زخم‌ها تسریع می‌گردد و سلامت پوست و مو نیز از طریق مصرف روی تامین می‌شود. بنابراین روی را می‌توان یکی از ضرورتی‌ترین املاح معدنی در زمان بارداری به شمار آورد. چراکه وجود این ماده در بدن شما باعث می‌شود تا اندام‌های جنین تکامل یابند و هم‌چنین استخوان بندی و مغز کودک نیز تکمیل گردد. وجود روی هم‌چنین به تکامل سیستم عصبی و ایمنی و چشم‌های کودک خواهد انجامید. کمبود این ماده در بدن شما نیز تاثیرات بسیار جدی را ایجاد خواهد کرد. از جمله ناهنجاری‌های مادرزادی، رشد غیر طبیعی مغز کودک، رفتار غیر طبیعی وی و… از جمله عوارض کمبود روی در دوران بارداری است. برای تامین روی مورد نیاز خود در این دوران می‌توانید از دانه‌های کامل غلات، حبوبات و مغزها استفاده کنید.   ید در دوران بارداری

مصرف فیبر در دوران بارداری

فیبر از جمله مواد خوراکی است که باعث می‌شود احساس سیری در بدن شکل بگیرد. از طرف دیگر مصرف غذاهای فیبر دارد باعث می‌شود تا میزان غذای کم‌تر و چربی کم‌تری مصرف شود. این ماده، به طور معمول در میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌های خوراکی از قبیل حبوبات و غلات وجود دارد. این دسته از مواد خوراکی، به سرعت در بدن هضم نمی‌شوند بنابراین در طول زمان بیشتری، شما را سیر نگه می‌دارند. هم‌چنین مصرف فیبر در برطرف کردن یبوست نیز نقش مهمی دارد و احتمال بروز سرطان‌های روده و بواسیر را نیز کاهش می‌دهد. مصرف این ماده هم‌چنین سبب می‌شود تا ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی نیز کم‌تر گردد و دیابت نیز کاهش پیدا کند. چراکه فیبر جذب کلسترول می‌شود و قند بدن را کاهش می‌دهد. نان سبوسدار، غلات کامل، سبزیجات و میوه‌ها از موادی هستند که در دوران بادرای نباید از مصرف آن‌ها غفلت کنید. در این دوران چنانچه نیاز به خدمات ویژه، از جمله تزریق سرم در منزل و یا درمان زخم بستر در منزل دارید، می‌توانید از پرستاران کمک بخواهید.  

تغذیه دوران بارداری برای هوش جنین

یک بارداری سالم فقط با دریافت روزانه 300 کالری بیش تر نسبت به مواقع عادی اتفاق می افتد. سعی کنید مصرف روزانه کالری خود را مدیریت کنید مواد غذایی مقوی و تازه را به جای برنج ، سرخ کردنی ها ، ترشیجات ، خیار شور و… در رژیم غذایی قرار دهید. تغذیه دوران بارداری برای هوش جنین بسیار حیاتی است شما می توانید از ترکیب شیره و شیر استفاده کنید زیرا علاوه بر تقویت بنیه مادر و جنین ؛ منجر به افزایش هوش جنین می شود.  

برای هوش جنین چه بخوریم؟

متخصصان تغذیه هر گونه تغییر عادات غذایی را منوط به مشورت با پزشک می دانند به ویژه که ممکن است تغذیه دوران بارداری سه ماه اول بر جنین اثرات بالقوه سلامتی یا خطرناک داشته باشد. از جمله موادی که برای هوش جنین چه بخوریم معرفی می کنند خوردن کندور ، شیره و کنجد برای هوش جنین می باشد مصرف داروهای گیاهی برای افزایش هوش جنین را سبک نشمارید حتی مصرف مقدار کم آن اگر بدون در نظر گرفتن کهنگی دارو یا شرایط مادر و جنین  باشد هزینه زاست. هزینه خودسرانه عمل کردن به طب سنتی برای باهوش شدن جنین از تهوع تا افتادن جنین متفاوت است. پاسخ برای هوش جنین چه بخوریم را از متخصصان تغذیه و طب سنتی بخواهید.  

هوش جنین در چه ماهی شکل می گیرد؟

در پاسخ به این پرسش شما که هوش جنین در چه ماهی شکل می گیرد؟ باید گفت تعداد سلولهای مغزی ارثی است اما ایجاد رابطه بین این سلول ناشی از ارتباط گیری مادر با جنین ، تغذیه دوران بارداری هفته به هفته و دریافت تقویت کنندهای سیستم عصبی جنین می باشد هرچه ارتباط سلولهای مغزی گسترده تر باشد جنین نابغه و باهوش تر است. دعا و سخن مادر در افزایش ارتباط سیستم عصبی و هوش جنین موثرند. علائم جنین نابغه در عکس العمل های جنین نسبت به صداها و ارتعاشات اطرافش سنجیده می شود. از نظر جسمی رشد مغز ، نخاع و قلب در جنین از هفته پنجم به بعد صورت می گیرد. اما منظور ما از هوش جنین در پاسخ به این پرسش که هوش جنین در چه ماهی شکل می گیرد تکامل مخ است که مسئول تفکر ، یادآوری ، احساسات ، تیز بینی و… می باشد.  

تاثیر تغذیه بر جنسیت و زیبایی جنین بعد از بارداری

گلابی طبق گفته پیشینیان و کتب طب سنتی در زیبایی و افزایش احتمال راههای پسر شدن جنین بعد از بارداری نقش موثری دارد. البته زمان مصرف آن بسیار مهم است که هم توسط پدر که مسئول تعیین جنسیت فرزند است مصرف شود هم مادر با خوردن آن رحم گرمی برای زنده ماندن اسپرم های حاوی Y (جنسیت پسر ) را آماده کند. اگر خواهان نوزاد پسری زیبا هستید، قبل از اقدام به بارداری راههای پسر شدن جنین بعد از بارداری را مطالعه کرده و تغذیه خود را با گلابی عجین کنید. گلابی یک میوه گرمسیری با ارزش غذایی بالا و کم کالری محسوب می شود. شستشوی این میوه به دلیل انتقال بیماری مثل توکسوپلاسموز و لیستروزیوس اهمیت زیادی دارد زیرا توکسوپلاسموز در بارداری اول موجب سقط جنین می شود. میزان مصرف گلابی می تواند 1-3 عدد متوسط در روز باشد.  

اسید فولیک بارداری

گلابی سرشار از اسید فولیک است شاید نام اسید فولیک را در تجویزات پزشکان برای سه ماه اول بارداری شنیده باشید. وجود این ماده در بدن جنین ضروری است. اسید فولیک در تولید گلبول قرمز و پروتئین برای DNA جنین نقش کمک کننده را دارد. رشد لوله عصبی و سیستم گردش خون جنین در گرو تامین اسید فولیک بدن مادر است.   ویتامینC گلابی دارای ویتامین C است که با حذف رادیکال های آزاد، مهارت شناختی و سیستم عصبی جنین را ارتقا می دهد. همچنین در تقویت لثه های جنین، تقویت سیستم ایمنی بدن جنین و جذب آهن نقش به سزایی ایفا می کند.

ویتامین A در سه ماه نخست بارداری تامین ویتامینA برای جنین حیاتی می باشد این ویتامین در رشد سیستم عصبی جنین در بخش بینایی نقش عمده ای دارد. عفونت در بدن مادر را کاهش می دهد و از سقط جنین بر اثر عفونت جلوگیری می کند. تنظیم سیستم های مختلف بدن جنین اعم از تنفس، گردش خون، عصبی، لنفاوی و.. توسط این ویتامین صورت می پذیرد. استخوان ها و کلیه ها برای رشد به این ویتامین نیاز دارند.

ویتامین B6 این ویتامین در مادر موجب کاهش تهوع و در جنین موجب رشد شناختی و حرکتی می شود. همچنین کاهش عفونت را برای مادر رقم می زند. کمبود این ویتامین به دلیل تاثیرگذاری آن در رشد بافت عصبی جنین باعث نقایص جدی در جنین خواهد شد. از جمله تصویربرداری هایی که می تواند نقص جنین را نشان دهد انجام سنوگرافی در منزل یا مطب است.  

رژیم بارداری_ مواد غذایی برای زیبایی فرزند

کاهش سرگیجه بارداری

میزان پتاسیم در گلابی کم است اما همین میزان کم باعث : کاهش سرگیجه مادر، حفظ تعادل مایع میان بافتی جنین، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، تنظیم فشار خون و ضربان قلب مادر و جنین می شود. گرفتن نوار قلب در خانه می تواند اطمینان خاطر را برای مادران باردار به همراه داشته باشد.

افزایش خون در بارداری

میوه ی گلابی، مس مورد نیاز بدن مادر و جنین را تامین می کند. مس با کمک به جذب آهن و ویتامین های B موجب تولید گلبول های قرمز در بدن زنان باردار خواهد شد و در رشد اندام ها، استخوان ها و رگ های خونی جنین موثر است. در تقویت سیستم اسکلتی بدن نیز نقش دارد. در دوران بارداری با احتیاط عمل کنید خونریزی در بدن مادر به افت فشار خون جنین می انجامد. در صورت خونریزی، سریعا از خدمات پانسمان زخم در خانه استفاده کنید.

گرفتگی عضلات در بارداری

برخی از مواقع، زنان باردار شاهد رگ به رگ شدن عضلات خود هستند. بهترین آرام کننده عضلات به دلیل وجود منیزیم، میوه گلابی است. این میوه از استرس و خستگی عضلات می کاهد. خواب مادر در دوران بارداری دستخوش تغییرات هورمونی و طبع جنین است تست خواب در منزل می تواند تغییرات را ثبت و به ریتم خواب شما کمک کند.

یبوست بارداری

بانوان باردار ممکن است به دلیل انقباضات ناشی از بزرگ شدن رحم  مشکلات روده ای از قبیل یبوست را تجربه کنند. بهترین درمان برای یبوست بارداری تامین فیبر بدن توسط میوه هایی مثل گلابی است.  

فشارخون بارداری

فیبر علاوه بر کاهش مشکلات روده ای در تنظیم فشار خون بارداری نیز اثرگذار است. گلابی غنی از فیبر می باشد. در صورت افزایش فشار خون بارداری بنا به هر دلیلی، بانوان باردار می توانند با کمک آمبولانش خصوصی به بیمارستان یا مرکز خدمات درمانی مورد نظر خود منتقل شوند.  

افزایش انرژی و توان در بارداری

گلابی با داشتن پروتئین نقش ویژه ای را در کاهش خستگی و تامین انرژی مادر باردار دارد. همچنین پروتئین های موجود در گلابی موجب حفظ سلامتی و بهبود عملکرد دستگاه گوارشی مادر خواهند شد. گلابی یک میوه ایمن برای سلامتی به شمار می رود. با تزریقات در منزل نیز می تواند مواد تقویتی را جهت افزایش انرژی به بدن برساند. موسسه پزشکی شبانه روزی کیان علاوه بر خدمات ذکر شده در بالا خدمات صدور گواهی فوت در خانه را برای هم وطنان در نظر گرفته است.
پرستاری در منزل

⚕️ارائه کلیه خدمات پرستاری در منزل⚕️

⚕️خدمات درمانی در منزل ⚕️

⚕️اعزام پزشک به تمامی نقاط تهران و کرج⚕️

✔️تزریقات

✔️سرم تراپی

✔️ویزیت پزشک در منزل

☎️پاسخگویی و پشتیبانی 24ساعته