موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

همه چیر درباره تست پاپ اسمیر + تفسیر آن

در این مقاله همه چیز را درباره تست پاپ اسمیر خواهید دانست. برای مثال، اینکه بدانید عفونت قارچی موجود در دهانه رحم می تواند بر نتایج این آزمایش اثر بگذارد یا برای گرفتن نتیجه بهتر چه کارهایی انجام دهید. البته شما می توانید از طریق تماس با بهترین شرکت خدمات پرستاری تهران یعنی کیان، این آزمایش را در خانه خود انجام دهید. کافیست خدمات آزمایش در منزل را درخواست نمایید.

معنی liquid based در تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست؟

برای تشخیص سرطان دهانه رحم از تست پاپ اسمیر استفاده می شود. همچنین این آزمایش، می تواند تعیین کند که آیا سلول های غیرطبیعی شناسایی شده در دهانه رحم، در آینده سرطانی می شوند یا خیر. انجام این آزمایش، فقط چند دقیقه طول می کشد.

تماس با بهترین متخصص زنان تهران: ویزیت متخصص زنان در منزل

آیا بیماری زگیل تناسلی با پاپ اسمیر قابل تشخیص است؟

در اکثر مواقع، بیماری زگیل تناسلی در طی معاینه پزشکان با مشاهده زائده های گوشتی تشخیص داده می شود. اما در عین حال، امکان برداشتن قسمتی از زائده های مسطح در زمان نمونه برداری تست پاپ اسمیر وجود دارد. البته توجه داشته باشید با اینکه ویروس hpv در بررسی نمونه گرفته شده قابل تشخیص است اما به معنای ابتلا به بیماری زگیل تناسلی نیست. پس اگر می خواهید بدانید که آیا بیماری زگیل تناسلی با پاپ اسمیر قابل تشخیص است یا خیر؟ باید گفت: چون هدف از انجام این تست، بررسی سلولهای سرطانی است نه زگیل تناسلی و تمرکز مسئول آزمایشگاه بر روی آزمایش های خاص مربوط به تشخیص سرطان است نه اچ پی وی. بنابراین جواب دلخواه را نخواهید گرفت و بهتر است برای تشخیص زگیل تناسلی ” نمونه خون ” بدهبد.

اینجا بخوانید: تفسیر آزمایش hpv

پاپ اسمیر برای آزمایش HPV انجام نمی شود، اما زمانی که سلول های غیر طبیعی پیدا می شوند، نشانه واضحی از وجود HPV است.

قبل از گرفتن نمونه پاپ اسمیر بخوانید!

  1. تا 48 ساعت قبل از انجام تست، داشتن رابطه جنسی واژینال ممنوع است.
  2. استفاده از کرم، روان کننده، داروهای واژینال یا کرم های ضد بارداری، شستشوی عمیق، ژله، تامپون و…. از دو روز قبل آزمایش توصیه نمی شود.
  3. بهترین زمان تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود، (حداقل پنج روز پس از پایان دوره یا 10 الی 20 روز بعد از اولین روز شروع قاعدگی ) است.

قبل از ابتلا به ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم درخواست دهید: خرید واکسن گارداسیل 

تست پاپ اسمیر چگونه است

نحوه گرفتن نمونه در آزمایش پاپ اسمیر

ابتدا بیمار، باید در روی صندلی مخصوص قرار گرفته و پاهای خود را بر روی جایگاه های ویژه قرار دهد؛ طوری که واژن در دید کامل متخصص باشد. پزشک، دستگاهی به نام اسپکولوم را درون واژن قرار می دهد تا دهانه واژن برای برداشتن راحت تر نمونه، باز شود. سپس، ابزاری مثل: سواب، برس یا کاردک را از داخل اسپکولوم رد کرده و با استفاده از آنها از دهانه رحم، نمونه برداشته می شود.

تست پاپ اسمیر در چه سنی انجام می شود؟

این تست بین 21 تا 65 سالگی  خانم ها قابل انجام است و فاصله زمانی برای انجام دو تست به میزان فعال بودن زنان در امر مسائل جنسی بستگی دارد. به طوری که برای خانم هایی که چندین شریک جنسی دارند؛ فاصله زمانی کمتر است. اما در کل، حداقل هر سه سال یک بار  باید انجام شود. برای زنان بالای 30 سال، انجام تست همراه با معاینه لگن خواهد بود. 

تست پاپ اسمیر درد دارد؟

برای اکثر زنان بدون درد و سریع است، اما در برخی موارد ممکن است احساس ناراحتی جزئی داشته باشید.

آیا لکه بینی بعد از انجام تست پاپ اسمیر، طبیعی است؟

بله. مشاهده لکه بعد از انجام تست تا 24 ساعت، طبیعی بوده و بعد از مدتی خود به خود برطرف می شود اما در صورت احساس درد یا گرفتگی با پزشک خود تماس بگیرید.

دسترسی به انواع متخصص با انتخاب: خدمات ویزیت در منزل

آیا احتمال منفی کاذب وجود دارد؟
با اینکه این اتفاق به ندرت می افتد اما احتمال اینکه تست پاپ اسمیر منفی کاذب باشد صفر نیست.
آیا امکان انجام تست پاپ اسمیر در زمان پریود وجود دارد؟
تا حد امکان از انجام تست پاپ اسمیر در زمان قاعدگی پرهیز کنید زیرا ترکیب سلولی (فیزیکی و شیمیایی) واژن و دهانه رحم در زمان قاعدگی تغییر کرده و ممکن است جواب آزمایش را با خطا مواجه کند.

هزینه تست پاپ اسمیر

چه کسانی بیشتر در خطر مثبت شدن تست هستند؟

افرادی که در گروه های زیر قرار دارند بیشتر در خطر مثبت شدن تست پاپ اسمیر خواهند بود:

  1. افراد سیگاری
  2. مبتلایان به ایدز
  3. کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند.
  4. داشتن سابقه سرطان
  5. افرادی که قبل از تولد در معرض DES (دی اتیل استیل بسترول) قرار گرفته اند.

بدون نگرانی و عوارض، تزریق سرم در منزل را توسط پرستاران مجرب تجربه کنید.

معنی liquid based در تست پاپ اسمیر

معنی liquid based در تست پاپ اسمیر یعنی هیچگونه سلول سرطانی مشکوکی در نمونه گرفته شده وجود ندارد. بلکه علائمی که احساس می کنید در اثر عوامل دیگری مانند وجود التهاب یا عفونت های قارچی به وجود آمده اند. این عبارت نشان دهنده تست پاپ اسمیر منفی است.

تست پاپ اسمیر مثبت به چه معناست؟

مثبت بودن جواب تست در برگه آزمایش به معنای سرطان داشتن شما نیست. بلکه به معنای وجود سلول های غیر طبیعی است. آزمایش ممکن است سلول های غیر معمول یا مشکوک را شناسایی کند که سرطانی نیستند، اما در برخی موارد امکان سرطانی شدن برای همین سلول ها در صورت عدم درمان وجود دارد.

اقدامات بعدی بعد از مثبت شدن تست

بعد از مثبت شدن تست، پزشک ممکن است آزمایش را تکرار کند تا مثبت کاذب را رد کند. در صورت مثبت شدن آزمایش دوم، درمان های ترکیبی و آزمایشات بیشتر (کولپوسکوپی= مشاهده بصری دهانه رحم با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ) شروع می شود.

مشورت با متخصص داخلی درباره تغذیه بعد از مثبت شدن جواب آزمایش : ویزیت متخصص داخلی در منزل

چه زمانی نیاز به گرفتن آزمایش پاپ اسمیر نیست؟

در برخی از شرایط، نیازی به انجام تست نیست که عبارتند از:

  1. کسانی که عمل هیسترکتومی کامل( برداشتن رحم) داشته اند؛ نیازی به انجام این تست ندارند. البته اگر برداشتن رحم به علت پیشرفت سلول های سرطانی بوده باشد؛ تست برای اطمینان باید انجام شود.
  2. در خانم هایی که سن 65 را رد کرده و تمام آزمایشات تست پاپ اسمیر قبلی منفی بوده اند. پس نیازی به انجام مجدد نیست.
 

در سختی ها کنارتان هستیم: خرید واکسن آنفولانزا

هزینه تست پاپ اسمیر

بسته به اینکه برای انجام تست به کدام مرکز، مطب یا بیمارستان مراجعه کنید یا از شرکت های خدمات پرستاری برای آمدن متخصص به خانه تان و انجام این آزمایش کمک بگیرید؛ هزینه تمام شده برای انجام تست پاپ اسمیر متفاوت است.