موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا

تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا یکی از دغدغه های اکثر بهبودیافتگان می باشد. بیماری کرونا عارضه های کوتاه مدت و بلند مدت را دارد. برخی از افراد به اشتباه این تصور را دارند که بعد از بهبودی و گذشت دوره ی 14 روزه تمام عوارض از بین می رود اما باید بدانید که تنگی نفس یکی از عارضه های طولانی مدت آن است و ممکن است ماه ها درمان آن طول بکشد. تنگی نفس بعد از کرونا می تواند به صورت حاد( به صورت ناگهانی ) یا مزمن ( در طولانی مدت ) بروز کند. 

تنگی نفس در کرونا

در موارد بسیاری دیده شده است که فرد در صورت نداشتن هیچ گونه درگیری ریوی بعد از بهبودی کامل دچار عوارض تنگی نفس می گردد. علت تنگی نفس بعد از کرونا به دلیل عوارض بلند مدت این بیماری می باشد. با ویزیت پزشک در منزل و دریافت راهنمایی های خاص متخصص عوارض به حداقل می رسد.

خشکی و آسیب بافت پوستی، ریزش مو، ضعف کلی بدن و بسیاری از عوارض دیگر از جمله عوارض طولانی مدت کرونا می باشند. از نشانه ها ی تنگی نفس بعد از بهبود کرونا موارد زیر می باشد:

 • از نفس افتادن
 • سرفه بیش از 3 هفته
 • احساس درد در قفسه سینه
 • ناتوانی در انجام ورزش و فعالیت
 • ورم مچ پا
 • احتناق یا احساس خفگی

هر چقدر میزان درگیری ریه در دوره بیماری بیشتر باشد عوارض بلند مدت آن بیشتر خواهد بود. دریافت متخصص ریه در منزل یا مراجعه به متخصص ریه در مراکز بهداشتی البته همان طور که گفته شد در افرادی که حتی درگیری ریه نداشتند نیز تنگی نفس دیده می شود.

عوارض تنگی نفس بعد از کرونا ممکن است تا مدت ها همراه شما باشد. اقدام درمانی به موقع و مناسب کمک می کند تا عوارض بسیار کمتر شود. متاسفانه برخی از بیماران با تاخیر اقدام به درمان می نمایند که این موضوع سبب بیشتر شدن عوارض و تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا می شود. بهتر است بعد از ابتلا در محیط مناسبی قرنطینه شده و توصیه های پزشک خود را انجام دهید.

تشخیص تنگی تنفس

برای درمان نفس تنگی در خانه یا مراکز درمانی نیاز به تشخیص دقیق می باشد. تنگی نفس می تواند ناشی از علل مختلف مانند: اعصاب یا عصبی ، قلبی ، سرماخوردگی ، کرونا و …  باشد. برای تشخیص علت نفس تنگی شما چندین اقدام می تواند صورت گیرد که عبارتند از:

 • سوالات متداول پزشک از بیمار
 • معاینه فیزیکی از قبیل شنیدن اصوات ریه 
 • عکسبرداری از قفسه سینه مثل سی تی اسکن   
 • استفاده از نوار قلب
 • سنجش اکسیژن بدن از طریق آزمایش خون
 • اتصال دستگاه تشخیص اکسیژن به انگشت بیمار

رادیولوژی در منزل برای بیماران نیازمند این عکس برداری در همه ی گیری کرونا توصیه می شود. این خدمات نیز از طریق مرکز خدمات پرستاری کیان در دسترس است.

بهبود تنگی نفس کرونا _ تقویت ریه

درمان تنگی نفس کرونا در خانه

تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا حتما باید در خانه درمان شود. راه های بسیاری برای رفع این مشکل وجود دارد. اما قبل از هر چیزی باید بدانید که حتما باید بعد از ابتلا به این بیماری نیز پروتکل های بهداشتی را کاملا رعایت کرده و از حضور در محیط های شلوغ بپرهیزید. متاسفانه برخی از افراد با یکبار ابتلا به این ویروس خود را مصون می دانند اما حتما باید برای حفظ سلامتی خود و دیگران استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را از یاد نبریم.

اینکه تنگی نفس دارید. این یک روند بهبودی کرونا محسوب می شود و به تدریج کاهش می آبد.

فعالیت هایی عادی مثل لباس پوشیدن ، بالا رفتن از پله ها و… ممکن است باعث تنگی نفس بعداز بهبودی کرونا شود. با اقدامات کنترل تنفس، استقامت شما بیشتر خواهد شد.

 1. از استرس دوری کنید زیرا موجب تشدید تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا خواهد شد.
 2. در صورت تنگی نفس، حرکت و صحبت کردن را ادامه ندهید.
 3. حواس خود را با تمرکز روی یک عکس یا منظره پرت کنید.
 4. تمرینات مخصوص کنترل تنفس را بیاموزید.

در صورت نیاز به سایر خدمات بیشتر بخوانید : صدور گواهی فوت در منزل

حرکات و تمرینان تنفسی برای تقویت ریه بعد از بهبودی کرونا

تمرینات ورزشی جهت بهبود تنگی نفس بعد از کرونا

در هنگام تمرینات ورزشی برای خوب شدن تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا،توجه داشته باشید حالتی از موقعیت بدن (پوزیشن) را انتخاب کنید که تنفس برای شما راحت تر است. تمرکز خود را روی شل کردن عضلات گردن و شانه قرار دهید.

از جمله حرکات ورزشی که شما می توانید برای  تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا انجام دهید. شامل:

نشسته به جلو خم شدن

در حالت نشسته، آرنج هایتان را روی زانو یا دسته های صندلی بگذارید تا شاهد کاهش تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا باشید.

نشسته پشت یک میز به جلو خم شدن

در هنگام نشستن، آرنج های خود را روی میز قرار دهید. می توانید برای راحتی، چند بالش را روی میز بگذارید.این حرکت موجب کاهش تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا می شود.

ایستاده به جلو خم شدن

هنگامی که ایستاده اید به سمت جلو خم شده وآرنج هایتان را روی یک تکیه گاه قرار دهید. برای پیاده روی از عصا استفاده کنید.

داشتن تنفس آرام شکمی

این تکنیک که در فیزیوتراپی توسط فیزیوتراپ آموزش داده می شود. سبب کاهش ترس و وحشت شده و احساس آرامش را در تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا همراه دارد.

تمرین تنفس شکمی

در یک محل آرامبخش، سر وپشت خود را تکیه دهید. قسمت بالای سینه و شانه ها را شل کنید. دستتان را روی شکم قرار داده و در بازدم آرام باشید. آرام و عمیق نفس بکشید. این عمل تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا رامی کاهد.

در صورت نیاز فیزیوتراپی در خانه نیز توسط موسسه کیان ارائه می شود.

تنفس با کمک رسم مستطیل

این حرکت با تمرین تنفس شکمی انجام میشود و در آن رسم یک مستطیل صورت می گیرد. این عمل با پرت کردن حواس به تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا کمک خواهد کرد.

تنفس با لب فشرده

در این نوع حرکت، زمان بیشتری برای خروج هوا از ریه ها صرف می شود. در نتیجه تنفس بعدی آسان تر و تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا کمتر خواهد بود. از راه بینی و جمع کردن لب ها تنفس کنید.

برای درمان تنگی نفس می توانید از انواع داروها استفاده نمایید. توجه داشته باشید که حتما باید به یک پزشک متخصص ریه مراجعه نمایید و داروهای مورد نیاز را تهیه کنید. در اغلب موارد پزشک آمپول و یا سرم خاصی را تجویز می کند که می توانید تزریق سرم در خانه را امتحان نمایید.

بهتر است در این شرایط بحرانی کرونا به جای بیرون رفتن از خانه ، از پرستاران و افراد متخصص بخواهید تا خدمات شما را در خانه انجام دهند. تزریق سرم و آمپول مورد نیاز با تزریقات در منزل می تواند در درمان تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا تاثیر زیادی داشته باشد.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی 

دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی دیگر از موارد بسیار مهم و کاربردی برای درمان تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا می باشد. این دستگاه با تولید اکسیژن خالص در محیط خانه سبب می شود تا اکسیژن هوا بیشتر شود.

با مرور زمان قرار گرفتن در محیطی که دارای اکسیژن بیشتری است می تواند سبب درمان تنگی نفس شود. توصیه می شود حتما این دستگاه را خریداری نمایید و در طول روز از آن استفاده نمایید. افرادی که بیمار هستند و هنوز بهبود نیافته اند هم حتما باید از این دستگاه در خانه استفاده نمایند. خرید یا اجاره بهترین دستگاه اکسیژن ساز خانگی ایرانی با قیمت مناسب را از طریق شرکت های معتبر دنبال کنید.

درمان تنگی نفس کرونا

نکات مهم برای درمان تنگی نفس بعد از بهبودی کرونا

برای درمان تنگی نفس حتما باید با نظر متخصص که می تواند حتی متخصص عفونی در منزل باشد؛ موارد مهم و حیاتی را رعایت نمود. قبل از هر چیز شما باید به اندازه ی کافی استراحت کنید. اگر بلافاصله بعد از اتمام دوران قرنطینه اقدام به فعالیت های سنگین و خسته کننده کنید قطعا تنگی نفس شما بهبود نخواهد یافت. برای به دست آوردن کامل سلامتی بعد از ابتلا به بیماری کرونا حتما باید یک هفته کامل بعد از اتمام دوران قرنطینه در خانه استراحت کنید و از انجام کار های سنگین پرهیز نمایید.

بهبود تنگی نفس کرونا با خدمات پرستاری در منزل کیان

اعزام پرستار همراه برای مراقبت از بیمار کرونایی در منزل یا بیمارستان ، انجام انواع تزریقات ، حضور پزشک متخصص و فوق تخصص در خانه متقاضیان ، ارسال تجهیزات پزشکی مانند نوار قلب _ اکو_ رادیولوژی برای تشخیص و درمان کرونا ؛ از جمله خدمات پرستاری در منزل کیان می باشد که به بیماران کرونایی در مدت زمان بیماری ارائه می گردد و در آخر، خدمات پرستاری متنوعی در دسترس عموم مردم است تا علاوه بر درمان تنگی نفس، از دیگر خدمات عمومی مراکز استفاده کنند. این موسسه یکی از پیشروترین های ارائه دهندگان این خدمات مانند نوار مغز در منزل هستند.

ویزیت متخصص داخلی در منزل از دیگر خدمات موسسه کیان می باشد.

پرستاری در منزل

⚕️ارائه کلیه خدمات پرستاری در منزل⚕️

⚕️خدمات درمانی در منزل ⚕️

⚕️اعزام پزشک به تمامی نقاط تهران و کرج⚕️

✔️تزریقات

✔️سرم تراپی

✔️ویزیت پزشک در منزل

☎️پاسخگویی و پشتیبانی 24ساعته