موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

آنژیوگرافی قلب یا آنژیوپلاستی قلب چیست؟

اگر پرسش تان این است که آنژیوگرافی قلب چیست و چگونه انجام میشود ؟ با ما همراه شوید. یکی از روش‌های تشخیص بیمارهای قلبی و عروقی، آنژیوگرافی قلب یا آنژیوپلاستی قلب است. پس با صراحت تمام می‌توان گفت، آنژیوگرافی قلب یک راه تشخیص بیماری است، نه درمان بیماری. روش تشخیص بیماری که توسط پرتو ایکس به تصویربرداری و معاینه رگ‌های قلب در زنان ، کودکان ، سالمندان ، جوانان و… می‌پردازد، آنژیوگرافی نیز نام دارد. با استفاده از این روش، متخصصان قلب و عروق به راحتی متوجه می‌شوند، که آیا جریان خون بدون هیچ مشکلی به قلب می‌رسد یا این راه مسدود شده است؟ قسمتی از کاتترازیسیون قلب، همین آنژیوگرافی است. با استفاده از این روش می‌توان تشخیص داد، که آیا خطری برای بروز بیماری‌های قلبی در افراد وجود دارد یا خیر. در ادامه این مقاله توضیحات بیشتری در مورد این روش تشخیص بیماری‌های قلبی صحبت خواهیم کرد. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید و از جمله مواردی که در این پست به آن می پردازیم عبارت اند از:
 • خطرات و عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب چیست ؟
 • آنژیوگرافی قلب از طریق دست چگونه انجام می گیرد ؟
 • مراحل سی تی آنژیو قلب به چه صورت است؟
 • مراقبت های بعد از آنژیوگرافی کردن قلب چیست ؟
 • بعد از آنژیوگرافی چی بخوریم ؟
 • آنژیو چیست؟
 • ماده حاجب در آنژیوگرافی چیست ؟
 • آیا آنژیو قلب خطرناک است ؟
 • آنژیو قلب چقدر طول میکشد ؟
آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستیی

آنژیوگرافی چیست؟

آنژیوگرافی چیست و عوارض آن چگونه است؟ یکی از موثرترین، و اصلی‌ترین راه‌های تشخیص مشکلات موجود در رگ‌های خونی قلب، angiography آنژیوپلاستی قلب است. در اصلاح به این روش از تصویربرداری، رگ‌نگاری هم گفته می‌شود. در رگ‌نگاری به واسطه یک لوله بسیار باریک و انعطاف‌پذیر به نام کاتتر، ماده‌ای رنگی تزریق می‌گردد و سپس شریان‌های اصلی قلب مسدود می‌شود و توسط یک بالون کوچک شریان‌ها باز می‌گردد. پزشکان محل هایی که برای ورود کاتتر انتخاب می کنند می تواند ساعد یا شریان کشاله ران باشد. رنگ وارد شده از طریق کلیه ها و ادرار از بدن دفع می شود. امیدواریم پاسخ آنژیوگرافی چیست را یافته باشید. در تشخیص بیماری قلبی خدمات اکو قلب در منزل توسط موسسه کیان ارائه می شود.

آنژیو به چه دلایلی انجام می‌شود؟

می خواهید بدانید آنژیو به چه دلایلی انجام می شود؟ پس دقت کنید چه نوع بیماری دارید. دلایل و علت انجام آنژیوگرافی را می توان تشخیص بیماری های زیر دانست. زیرا معمولا برای افراد دارای این مشکلات تجویز می شود:
 1. دارا بودن علائمی از بیماری‌های سرخرگ کرونری مثل دردهای موجود در قفسه سینه
 2. درد های در قسمت‌ های مختلف بدن که علت اصلی آن با انجام آزمایش‌های دیگر مشخص نشده است، مانند درد در فک، گردن، بازو و قفسه سینه
 3. احساس دردهای جدید و تازه و در حال پیشرفت قفسه‌ سینه
 4. اختلالات و مشکلات قلبی مادرزادی از دیگر دلایل انجام آنژیوگرافی قلب می باشد.
 5. نتایج حاصل شده از آزمایش تست ورزش و استرس قلب که غیر طبیعی باشد.
 6. آسیب‌ دیدگی قفسه سینه و دیگر مشکلات رگ‌ های خونی می تواند علت انجام آنژیو باشد.
 7. مشکلات دریچه قلبی که بایستی عمل جراحی انجام دهند.

نتیجه تصویربرداری رگ‌های خونی قلب نشان‌دهنده چیست؟

اطلاعاتی که از این آزمایش حاصل می‌شود، به پزشک کمک می‌کند، تا بتواند راه‌های درمان برای بیماری شما با دقت بیشتری تعیین کند و خطرات احتمالی که قلب شما را تهدید می‌کند، مشخص می‌شود. از جمله نتایجی که از این روش حاصل می‌شود، به شرح زیر است:
 1. ماهیت عروق قلب شما فردی که آنژیو کرده است، مشخص می‌شود.
 2. مشخص می‌شود، چه تعدادی از رگ‌های قلب شما مسدود شده است، و یا چه اندازه از رگ‌های قلب شما دچار گرفتگی به واسطه پلاک‌های چربی شده‌اند.
 3. مشخص شدن محل دقیق گرفتگی عروق قلب شما.
 4. مشخص می‌شود، چقدر از خون از به دلیل گرفتگی رگ‌ها به مرحله بعدی می‌رسد.
 5. بعد از عمل جراحی قلب جهت مطمئن شدن از نتیجه عمل و رگ‌های خونی قلب.
آنژیوگرافی قلب _ عوارض آنژیوگرافی از پا

مدت زمان انجام آنژیوگرافی قلب یا آنژیوپلاستی

آیا پرسش تان این است که آنژیوگرافی قلب چقدر طول میکشد؟ باید گفت : مدت زمان آنژیوگرافی قلب یا آنژیوپلاستی به طور معمول نیم ساعت می باشد. اما ممکن است در هنگام آنژیوگرافی عمل وارد کردن استنت نیز نیاز باشد در چنین مواقعی زمان آنژیوگرافی طولانی تر خواهد بود. در طی آنژیوگرافی ضربان و ریتم قلب توسط مانیتور مخصوص ثبت و بررسی می شود در صورت داشتن هرگونه احساس ناراحتی یا حس ناخوشایند آن را به مراقب سلامتی خود اطلاع دهید.

زمان ترخیص بعد از آنژیوگرافی

آنژیو قلب چقدر طول میکشد؟ آیا ترخیص بلافاصله بعد از انجام آنژیو اتفاق می افتد؟ ترخیص شما از بیمارستان بستگی به نظر پزشک دارد. این زمان از چند ساعت تا یک شبانه روز متغیر می باشد. قبل از ترخیص پرستار نکاتی را به شما آموزش می دهد از جمله : چگونه محل آنژیوگرافی را از نظر خونریزی بررسی کنید. در صورت خونریزی چه اقداماتی را انجام دهید. خدمات پانسمان زخم در منزل می تواند کمک کننده باشد. به مدت 7 روز از فشار آوردن و کشیده شدن محل آنژیو خودداری کنید. اگر محل آنژیوگرافی کشاله ران است، از بلند کردن و صاف کردن پا پرهیز کنید.

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

با آنژیو گرافی قلب از طریق دست آشنا شوید. تا چندین سال اخیر انجام آنژیوگرافی قلب فقط از طریق شریال کشاله ران ممکن بود اما محققان طی 10 سال اخیر روش جدیدی را با عنوان آنژیو قلب از دست ابداع کرده اند. این روش روز به روز متقاضیان بیشتری را به خود اختصاص می دهد. عمده درخواست کنندگان ساکنان اروپا و ژاپن هستند. انتخاب آنها به دنبال کسب اطلاعات از مزایا و عوارض آنژیوگرافی از دست صورت گرفته است. آگاهی از بیماری و طرز برخورد صحیح با آن موجب کاهش عوارض آنژیوگرافی از دست می شود.

تصویر آنژیوگرافی قلب از دست _ عوارض ، خطرات ، مزایا

فواید آنژیوگرافی از دست

فواید آنژیوگرافی دست را با هم مرور می کنیم. نتایج یک کارآزمایی جهانی نشان می دهد که آنژیوگرافی قلب از طریق دست در مقایسه با آنژیو شریان کشاله ران ؛ روشی ساده تر با زمان بهبودی کمتر است. همچنین از مزایای آنژیو از دست می توان به آسان بودن دسترسی به قلب در این روش اشاره کرد و نیز بروز خونریزی داخلی کمتر بعد از آنژیوگرافی در محل عمل از فواید آن می باشد.

عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب از دست

شناخت عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب از طریق دست بسیار اهمیت دارد. هر عمل یا فعالیتی که بر روی بدن انجام می شود، بدون عوارض نیست. کمترین عوارض سی تی آنژیوگرافی قلب از دست؛ می توانند احساس درد و باد کردن دست بعد از آنژیو باشد. از دیگر عوارض جانبی آن می توان به : اختلال عملکرد دست، بی حسی، گزگز و خارش بدن پس از آنژیوگرافی اشاره کرد.

درمان درد دست بعد از آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی

برای درمان درد دست بعد از آنژیوگرافی و ورم بهتر است؛ کمپلکس سرد یا یخ را 10الی 20 دقیقه روی محل برش قرار دهید. سعی کنید یک پارچه حائل بین یخ و پوست وجود داشته باشد. قرار دادن یخ برای این کار را فقط در روزهای نخسین انجام دهید در صورت مشاهده عدم بهبودی زخم با پزشک مشورت کنید.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی از دست

افرادی که آنژیوپلاستی قلب یا آنژیوگرافی قلب از طریق دست را انتخاب کرده اند نیازمند یک برنامه روزانه متشکل از باید ها و نباید های درمانی هستند. مراقبت بعد از آنژیوگرافی از دست را با رعایت نکات زیر دنبال کنید:
 • از استعمال پماد ، کرم و سایر داروها روی محل کاتتر اجتناب کنید.
 • محل برش را خشک نگه دارید تنها در صورت مجوز پزشک می توانید 24الی 48 ساعت بعد از عمل آنژیوگرافی قلب از طریق دست به حمام رفته و دوش بگیرید.
 • جهت مراقبت بعد از آنژیوپلاستی دست سعی کنید تا بهبودی کامل و رفع زخم، مواظب خیس نشدن محل کاتتر در حمام ، استخر و جکوزی باشید.
 • کمی خونریزی (حدود یک چهارم) روی باند طبیعی است. اگر در محل آنژیو قلب از طریق دست؛ بیش از مقدار گفته شده خونریزی وجود داشت با پزشک تماس بگیرید.
 • احساس رشد سریع یک توده دردناک در محل انجام آنژیو دست می تواند زنگ خطری برای مراجعه به پزشک باشد.
 • هنگام مشاهده خونریزی محل آنژیو پلاستی از دست روی تخت دراز بکشید با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن مراقبت های پزشکی محل خونریزی را به مدت 20 دقیقه فشار دهید .
 • پیاده روی بعد از آنژیوگرافی ؛ در اطراف خانه به صورت یک فعالیت سبک مشکلی ندارد البته پزشک خود را در جریان تصمیم تان قرار دهید.
این دستورالعمل ها را در مراقبت و زندگی بعد از آنژیوگرافی قلب جدی بگیرید. امیدواریم به پاسخ خود مبنی بر اینکه بعد از آنژیوگرافی چه باید کرد رسیده باشید.

معایب آنژیوگرافی _ مراقبت های بعد از آنژیو در منزل ، درمان درد و سرگیجه آنژیو

مزیت‌های پرتونگاری از رگ‌های خونی

همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، پرتونگاری از رگ‌های خونی یک راه تشخیص بیماری است. با استفاده از این آزمایش، وضعیت عروق قلب بررسی می‌شود. مزایای این روش تشخیص بیماری قلبی به شرح زیر است:
 1. کاهش یافتن عوارض ناشی از عمل جراحی.
 2. کاهش هزینه در راه تشخیص بیماری.
 3. تشخیص دقیق‌تر و بهتر بیماری.
 4. کوتاه تر شدن دوره بستری بیمار.
مواردی که در بالا ذکر شد، از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این روش تشخیص بیماری‌های قلبی به شمار می‌رود.

معایب و عوارض ناشی از پرتونگاری قلب

همه خدمات پزشکی عوارض و مزایایی دارند گاهی عوارض ممکن است بیشتر از مزایا باشند و یا بالعکس! نگرانی ها و دغدغه های خود را در مورد عوارض و فواید آنژیوگرافی با پزشک، پرستار و یا مراقب بهداشتی خود در میان بگذارید. آگاهی از اطلاعات تیم درمان به شما امکان می دهد که انتخاب معقولانه، رضایتمند و کم استرسی داشته باشید. عوارض آنژیوگرافی شامل عوارض جزئی و شدید است.

عوارض جزئی آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی از قلب به طور معمول عوارضی ندارد. اما در برخی از افراد بروز عوارض کوتاه مدت ، جزئی و خفیف آنژیوپلاستی دور از انتظار نیست که شامل : کبودی . اغلب محل ورود کاتتر تا چند هفته کبود می شود. تورم و درد . امکان ایجاد درد و تورم در محل انجام آنژیوگرافی قلب وجود دارد. سرگیجه . علت سرگیجه بعد از آنژیوگرافی می تواند پایین آمدن و افت فشار خون باشد. در این اینگونه مواقع سعی کنید که داروهای بیمار را چک کنید. حساسیت .  علائم آلرژی ممکن است در پی استفاده از رنگ مخصوص آنژیوگرافی به صورت تورم، بثورات جلدی و… رخ دهد. حساسیت های خود را به متخصص قلب در منزل یا بیمارستان اطلاع دهید. خونریزی در محل آنژیو . خونریزی بعد از چند رو بهبود می یابد. در صورت ادامه دار شدن، ویزیت پزشک در منزل را امتحان کنید.

عوارض جدی آنژیوگرافی

درصد بروز عوارض جدی آنژیوگرافی بسیار پایین است اما از آنجایی که واکنش سیستم دفاعی و بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد.امکان بروز آنها صفر نیست. پس ، در صورت تغییر علائم حیاتی جهت جلوگیری از ایجاد عوارض جدی آنژیوگرافی سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • سکته مغزی.
 • خونریزی قلب.
 • سکته قلبی
 • آسیب به کلیه بر اثر رنگ کنتراست.
 • آسیب به بافت در اثر تماس طولانی مدت با اشعه ایکس.
 • خونریزی زیاد و خطرناک.
 • آسیب به شریان اصلی کشاله ران یا بازو توسط کاتتر.
 • مرگ.
جهت جلوگیری از صدور گواهی فوت در منزل یا بیمارستان بیماری های قلبی را جدی بگیرید.

بهترین روش انجام آنژیو _ تفسیر جواب سی تی آنژیو قلب

افراد معرض در خطر آنژیوگرافی

چندین گروه وجود دارند که افراد در معرض خطر آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی قلب محسوب شده و این عمل برای آنها توصیه نمی شود از جمله این گروه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • افراد کهنسال . افزایش سن، خطرات و عوارض مربوط به آنژیوگرافی را افزایش می دهد. درخواست آمبولانس خصوصی جهت مراجعه به بیمارستان در صورت نیاز برای افراد مسن بهترین گزینه است.
 • بیماران کلیوی . اگر سابقه بیماری کلیوی دارید یا در خانواده کسی با مشکلات کلیوی دست به گریبان است آنژیوگرافی به دلیل آسیب احتمالی رنگ کنتراست بر کلیه ها توصیه نمی گردد.
 • بیماران عروق کرونر . در صورت داشتن یک یا چند شریان کرونر مسدود شده، آنژیوگرافی را انجام ندهید.
 • بیماران قلبی . پزشک در صورت دانستن سابقه بیماری جدی قلبی شما، آنژیوگرافی را تجویز نمی کند.
 • آنژیوگرافی اورژانسی . به دلیل عدم آمادگی اولیه بیمار و زمان کم برای برنامه ریزی جهت آنژیوگرافی ، سعی کنید از آنژیوگرافی اورژانسی استفاده نکنید.

تفسیر آنژیوگرافی

تفسیر آنژیوگرافی قلب با پزشک معالج است. تصاویر ثبت شده توسط اشعه ایکس همراه با گزارش پزشک از جزئیات در قالب یک CD و یک گزارش چاپ شده به بیمار ارائه می شود . ضمن اینکه این اطلاعات در پرونده بیمار نیز ثبت می گردد. تفسیر جواب سی تی آنژیو گرافی قلب به شما می گوید که انسداد عروق یا هر مشکل دیگری در داخل تصاویر ثبت شده توسط اشعه ایکس به خوبی قابل تشخیص می باشد. درمان ها با توجه به محل انسداد و نوع عروق مسدود شده متفاوت خواهد بود. اگر تصاویر اشعه ایکس نشان دهنده انسداد کوچک و قابل درمان باشد پزشک از گذاشتن فوری استنت و ادامه پروسه آنژیوپلاستی قلب و آنژیوگرافی قلب استقبال خواهد کرد.

بعد از آنژیوگرافی چی بخوریم ؟

اهمیت تغذیه و پاسخ این پرسش ها که بعد از آنژیوگرافی چی بخوریم ؟ چه میوه های برای این عمل خوب است؟ از آنجا مشخص می شود که عوارضی مانند افت فشار ، سرگیجه گریبانگیر افراد می شود. مصرف میوه ، سبزیجات ، ویتامین ها و مواد معدنی در این دوره اهمیت زیادی دارد. از غذاهای حاوی انواع ماهی ( قزل آلا ، شاه ماهی ، ماهی سالامون ) ، غلات ( بلغور ، جوپرک ، گندم ، برنج قهوه ای ، کوینولا ) ، حبوبات ( عدس ، لوبیا ، ماش ) استفاده کنید. مصرف انواع سوپ ، آش و غذاهای آبکی توصیه می شود. سعی کنید استفاده از نمک را در داخل غذا به حداقل برسانید. مصرف چای کم رنگ ، قهوه رقیق و به طور کل مایعات را افزایش دهید. مصرف میوه های : هندوانه ، گوجه ، آووکادو ، انواع توت ، کلم پیچ ، گردو ، انواع بادام  و طالبی برای آنژیوگرافی خوب است. آنژیوپلاستی

ملزمات لازم و ضروری بعد از عمل پرتو نگاری

بعد از اینکه عمل پرتونگاری قلب انجام شد، بایستی چند روزی فرد مورد نظر استراحت کند و مراقبت‌هایی از او شود. پس از چند روز، فرد می‌تواند مطابق با روزهای گذشته به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. تعدادی از مهم‌ترین اقداماتی که لازم است، پس از آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی انجام داد، به شرح زیر است:
 1. عدم استفاده از وان حمام تا 3 روز، پس از گذشت 24 ساعت می‌توانید ایستاده در حمام دوش بگیرید
 2. عدم حمل کردن اجسام سنگین در چند روز اول
 3. افزایش مصرف مایعات در چند روز اول
پس از انجام رگ‌نگاری قلب، پزشک معالج معمولا وصل سرم در منزل را برای فرد مورد نظر تجویز می‌کند. این کار را می‌توانید به پزشکان یا پرستارانی که تزریقات شبانه روزی در منزل را انجام می‌دهند، بسپارید.

کاربرد‌های رگ‌نگاری قلب

از رگ‌نگاری قلب به منظورهای مختلفی استفاده می‌شود، که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:
 1. بررسی مشکلات اکتسابی، تایید ناهنجاری‌های مادرزادی قلب
 2. سنجش فشارهای داخل قلب
 3. مشاهده عروق کرونر
 4. مشاهده حفره‌های قلبی و عروق بزرگ
 5. تشخیص بهتر بیماری قلبی
 6. و…

کلام آخر

به صورت کلی برای تشخص بیماری‌های قلبی و عروقی از روش آنژیوگرافی قلب یا آنژیوپلاستی قلب استفاده می‌کنند. این روش جهت تشخیص بیماری و یافتن بهترین راه درمان بیماری به پزشکان کمک می‌کند. در نتیجه در کمترین زمان ممکن پزشک به سراغ راه‌های درمان بیماری قلبی و عروقی فرد مورد نظر می‌رود. در پایان ؛ احتمال مرگ در آنژیوگرافی بسیار پایین است طوری که می توان گفت نزدیک به صفر است. از اینکه تا پایان این مقاله را مطالعه نمودید، کمال تشکر را داریم. خدمات پرستار در منزل کیان به صورت 24 ساعته و شبانه روزی آماده ارائه انواع خدمات پزشکی و اعزام متخصص در محل می باشد. برای دریافت خدمات ویژه با قیمت مناسب همین حالا با شماره 09120629974 تماس بگیرید.
پرستاری در منزل

⚕️ارائه کلیه خدمات پرستاری در منزل⚕️

⚕️خدمات درمانی در منزل ⚕️

⚕️اعزام پزشک به تمامی نقاط تهران و کرج⚕️

✔️تزریقات

✔️سرم تراپی

✔️ویزیت پزشک در منزل

☎️پاسخگویی و پشتیبانی 24ساعته