ساعت کاری به صورت شبانه روزی
ساعت کاری به صورت شبانه روزی

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

طول عمر سرطان سینه

سرطان سینه کشنده است؟

 

 

سرطان سینه یا به عبارت دیگر breast cancer یک نوع سرطان است که بافت پستان را درگیر می کند. این بیماری از بافت سینه آغاز می شود و در صورت ادامه داشتن، از طریق عروق مختلف به خصوص عروق آگزیلاری (عروق زیر بغل) به بافت های دیگر بدن سرایت می کند و می تواند باعث بروز متاستاز شود. به همین علت است که تشخیص و درمان به موقع و سریع، قدم مهمی در درمان این بیماری است. سرطان سینه انواع مختلفی دارد که هرکدام با توجه به شدت بیماری و بافتی که درگیر شده است، نشانه های مختلفی دارند. مثلا برخی به شکل توده های سفت و دردناک بروز پیدا می کنند. برخی دیگر نیز به شکل فرورفتگی در پستان خود را نشان می دهند.

 

سرطان سینه

 

 

علائم سرطان سینه در زنان

همانطور که اشاره کردیم، علائم سرطان سینه در زنان با توجه به بافت درگیر شده متفاوت است. معمولا این بیماری یک سری علائم اولیه و عمومی دارد. اما این مسئله بدین معنا نیست که تمام این علائم در همه افراد مبتلا، بروز پیدا می کند. ممکن است فردی به بیماری سرطان پستان مبتلا باشد، اما چندین مورد از این علائم را بروز ندهد. یکی از شناخته شده ترین علائم این بیماری، احساس وجود توده یا غده در درون پستان یا در سطح آن است. نشانه دیگر وجود گودی یا فرورفتگی در پستان است. فرورفتگی نوک پستان نیز می تواند نشان دهنده بیماری سرطان سینه باشد. افزایش اندازه و تغییر شکل ظاهر پستان نیز نشانه مهمی است. داشتن ترشحات غیر شیری و احساس درد کلی در پستان نیز از جمله نشانه های عمومی سرطان پستان هستند. علائم اختصاصی تر شامل تغییر رنگ، خارش و التهاب، پوسته پوسته شدن نوک پستان و … می شوند.

 

علائم سرطان سینه در دختر

سرطان سینه در نوجوانان بسیار کمیاب است. به همین علت زیاد به این مشکل پرداخته نشده است. علائم سرطان سینه در دختران می تواند شامل احساس توده سفت و محکم در سینه باشد. سایز توده به اندازه یک نخود است و می تواند دردناک باشد. نکته مهم در خصوص این بیماری این است که ترشحات غیر شیری و فرورفتگی نوک پستان جزو علائم سرطان سینه در دختران نوجوان محسوب نمی شود. نکته مهم دیگر این است که وجود علائم به تنهایی برای تشخیص این بیماری کافی نیست. تشخیص قطعی این بیماری فقط توسط پزشک صورت می گیرد.

 

 

سرطان سینه در مردان

سرطان پستان در خانم ها شیوع بیشتری دارد. اما این بیماری در آقایان هم وجود دارد. علائم سرطان سینه در مردان مشابه خانم هاست. یکی از شایع ترین و معمول ترین علائم این بیماری در آقایان، برجستگی و برآمدگی سینه است که معمولا بدون درد و احساس سفتی است. وجود ترشحات و درد در نوک سینه، زخمی شدن، قرمزی یا خارش پوست سینه از جمله علائم این بیماری در آقایان است. از طرف دیگر چون آقایان معمولا ماموگرافی و معاینه سینه انجام نمی دهند، اغلب دیرتر از خانم ها به این مشکل پی می برند.

 

 

طول عمر مبتلايان به سرطان سینه

طبق تحقیقات انجام شده، حدود 91 درصد از زنانی که به سرطان سینه مهاجم غیر متاستاتیک مبتلا شده اند، حداقل 5 سال بعد از تشخیص بیماری زنده مانده اند. همچنین آمار بقای 10 ساله در مورد این بیماری، به 84 درصد می رسد. طول عمر مبتلايان به سرطان سينه، به قدرت جسمی و روحی شخص، زمان تشخیص بیماری، نوع سرطان سینه، خدمات درمانی دریافت شده و… بستگی دارد. بنابراین نمی توان عددی واضح و کلی برای این مورد عنوان کرد.

 

 

تشخيص سرطان سینه در منزل

تشخیص سریع و به موقع سرطان، قدم مهمی در درمان این بیماری به شمار می آید. هر چقدر که بیماری سریع تر و در مراحل ابتدایی خود شناسایی شود، اقدامات درمانی نیز سریع تر صورت می گیرد. بنابراین شانس بهبودی فرد نیز به میزان چشمگیری افزایش می یابد. در تشخیص سرطان سینه در منزل، شما بدون صرف هزینه، می توانید تا حد زیادی از سلامتی خود مطمئن شوید. در این روش شخص سینه های خود را در زمانی که سفت و دردناک نیستند، معاینه می کند. بهتر است که این معاینه بعد از اتمام زمان قاعدگی باشد. دست به کمر در مقابل آینه بایستید و سینه های خود را با دقت بررسی کنید. سپس بازوهای خود را بالای سر ببرید و مجدد سینه ها را بررسی کنید. سپس دراز بکشید و نوک سینه های خود را معاینه کنید. در حمام نیز باید سینه های خود را معاینه کرده و از سلامت آن مطمئن شوید. در طی معاینات، هرگونه تغییر غیر طبیعی در رنگ، ظاهر، اندازه و شکل سینه ها را به پزشک خود اطلاع دهید. وجود ترشحات غیر طبیعی، فرورفتگی یا برآمدگی و… نیز سریعا باید به پزشک متخصص اطلاع داده شود.

 

 

 

 

سرطان سينه خوش خيم

همانطور که پیشتر اشاره شد، وجود هرگونه توده ای در سینه به معنای سرطان نیست. بسیاری از توده ها خوش خیم هستند و خوشبختانه سرطانی نمی شوند. توده های خوش خیم پستان بسیار شایع هستند. این توده ها ممکن است بر اثر التهاب و عفونت ایجاد شوند. دسته ای دیگر از توده های خوش خیم، توده های فیبروکیستیک و توده های فیبروآدنوم است. وجود این توده ها، شایع و تا حد زیادی طبیعی است و در اثر افزایش سن، کاهش غدد شیری، تغییرات هورمونی و… رخ می دهد. در سرطان سینه خوش خیم، معمولا تقسیمات سلولی بعد از مدتی متوقف می شود. در حالی که در توده بدخیم، این تقسیمات ادامه می یابد و به بافت های دیگر بدن سرایت می کند. شایع بودن توده های خوش خیم به این معنا نیست که هیچگونه پیگیری یا درمانی را احتیاج ندارند. بلکه باید به طور منظم تحت نظر پزشک بررسی شوند. تعدادی از توده های پستانی، ماهیت خوش خیم دارند اما می توانند با گذشت زمان و در اثر عوامل مختلف، بدخیم شوند. این توده ها، توده های بینابینی نامیده می شوند و باید دائما تحت نظر پزشک، معاینه و بررسی شوند.

 

 

آيا سرطان سینه درد دارد؟

در اغلب موارد، توده های بدخیم سرطان درد ندارند. به این معنا که شخص با توجه به علائمی که دارد، به پزشک مراجعه کرده و در ماموگرافی یا سایر آزمایش ها، ابتلای او به سرطان سینه تشخیص داده می شود. گاهی اوقات شخص در طی چکاپ های دوره ای که دارد، متوجه این بیماری می شود. البته وجود توده در سینه می تواند همراه با درد باشد. همانطور که اشاره کردیم، در برخی موارد این دردها، غیر طبیعی هستند و استمرار پیدا می کنند. در این دوران سینه های شخص ممکن است دچار حس سوزش نیز شود.

 

آيا سرطان سينه كشنده است؟

درمان این بیماری، تا حد بسیار زیادی به زمان تشخیص آن بستگی دارد. به این معنا که هرچقدر شخص سریع تر به وجود این بیماری پی ببرد و نسبت به درمان آن اقدام کند، احتمال درمان و بهبودی بسیار افزایش می یابد. از طرف دیگر، اگر این بیماری سریع درمان نشود، ممکن است به بخش های دیگر بدن منتقل شود و سایر بافت های بدن را سرطانی کند. در نتیجه در عملکرد سایر بخش های بدن اختلال ایجاد شده و در نهایت می تواند به مرگ شخص منجر شود. اما امروزه با افزایش اطلاع رسانی و پیشرفت روش های تشخیصی و درمانی، شانس بهبود این بیماری به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کرده است.

 

 

درجه بندي سرطان سینه

درجه بندی سرطان سینه به اینکه کدام بافت و کدام قسمت از پستان درگیر شده است و همچنین به میزان درگیری آن بافت، بستگی دارد. درجات مختلف این بیماری از صفر شروع شده تا درجه 4 ادامه می یابد. به این معنا که هر چقدر درجه یا سطح بیماری بالاتر رود، سرطان به میزان بیشتری گسترش یافته است. درجه صفر، کارسینوم درجا نامیده می شود. سپس از درجه I تا IV ادامه می یابد. تعیین این درجات بر عهده پزشک است و پزشکان از معیارها و آزمایش های گوناگون برای تعیین آن استفاده می کنند. مثلا اندازه تومور، گسترش آن به غدد لنفاوی، گسترش به سایر بافت های بدن و… از جمله معیارهای تعیین درجه یا به اصلاح مرحله این بیماری است.

 

 

 

 

علائم سرطان سینه در دوران شيردهي

امکان ایجاد سرطان سینه در دوران شیردهی وجود دارد. اما این احتمال بسیار اندک است. اگر زنی در دوران شیردهی به سرطان سینه مبتلا شود، ممکن است اندازه پستان هایش تغییر کند، شکل نوک سینه هایش تغییر کند، ترشحاتی شفاف، قرمز، قهوه ای یا زرد کم رنگ از نوک سینه ها ترشح شود، در سینه توده محکمی تشکیل شود و امکان دارد که در زیر بغل نیز توده هایی به وجود بیایند. کاهش بدون دلیل وزن نیز می تواند یکی از علائم این مشکل باشد.

 

 

سرطان سینه از چه سني شروع ميشه؟

از زمانی که بافت سینه شروع به تشکیل شدن می کند، امکان ایجاد سرطان سینه وجود دارد. سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها در ایران است. احتمال ابتلا به این بیماری در سنین پایین، کم است و با افزایش سن، بیشتر می شود. ابتلا به این بیماری، به عوامل محیطی و مسائل وراثتی نیز وابسته است. افراد زیر 30 سال به ندرت به این مشکل دچار می شوند. در ایران زنان 45 تا 50 ساله، بیشتر از رده های سنی دیگر به این مشکل دچار می شوند.

 

 

موسسه پرستاری کیان دارای کادر مجرب است که خدماتی چون اعزام پزشک متخصص به منزل،رادیولوژی در منزل، تزریقات در منزل، تزریق سرم در منزل و آمبولانس خصوصی ارائه می دهد. شما به راحتی می توانید با یک تماس تمام این خدمات و خدمات دیگر را به راحتی داشته باشید.

مقالات سایت