موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

وصل و تعویض انواع سوند معده ( NGT ) در منزل با کمترین قیمت

وصل سوند معده در منزل - سوند معده - گاواژ - نصب سوند معده – لوله بینی معده ای – تعویض سوند معده - NGT – ان جی تیوب – NG Tube

لوله گذاری بینی معده ای ( NG تیوب ) در تهران

جهت تغذیه برخی از افراد که قدرت و توانایی بلع ندارند از سوند معده که یک لوله نرم و قابل انعطاف است نیاز می باشد استفاده شود تا غذا وارد ریه این افراد نشود.
برخی افراد ممکن است به علت حوادثی سنگین زمین گیر و خانه نشین شوند و مجبور به بستری در منزل باشند. این افراد برای بهبود زودتر و افزایش امید به زندگی به مراقبت های پرستاری در منزل نیاز دارند.
برخی از افراد هم در این شرایط ممکن است بلع خود را از دست دهند و نیاز به سوند معده در منزل داشته باشند که موسسه خدمات پرستاری کیان هر گونه خدمات مربوط به سوند معده در منزل از قبیل نصب (وصل ) ، تعویض و یا برداشتن  آن را با بهترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می دهد.

پرسنل مجرب ما به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی هستند.

نصب سوند معده در منزل ، وصل سوند معده ، تعویص لوله سوند معده ان جی

لوله گذاری بینی معده ای چیست؟

برای بیماران دارای بلع ضعیف سوند معده یا ان جی تیوب کار گذاشته می شود و بیماران از طریق سوند معده تعبیه شده مایعات صاف شده دریافت می کنند و از این طریق ، تغذیه شده و به این عمل اصطلاحا گاواژ می گویند.
اگر فرد نتواند غذا بخورد یا بلع را به صورت کامل انجام دهد، نیاز به استفاده از لوله تغذیه بینی معده ای و یا سوند معده خواهد داشت. این فرآیند، لوله گذاری لوله گذاری بینی معده ای (NG)   یا ان جی تیوب نام دارد.
طی لوله گذاری NG TUBE ، پزشک یا پرستار یک لوله پلاستیکی باریک را از طریق سوراخ بینی وارد می کند و از مسیر مری به پایین هدایت می کند.
زمانی که لوله در جای خود قرار گرفت ، می توانند از آن برای دادن غذا و دارو استفاده کنند.
همچنین می توانند از آن برای خارج کردن مواد داخل معده مثل مواد سمی یا نمونه ای از محتویات معده استفاده کنند، که به این کار لاواژ میگویند.

توصیه: لطفا از لوله های سیلیکونی استفاده کنید. این لوله بسیار نرم تر از سایر لوله ها هستند و کمترین آسیب را به بینی و مری وارد می کنند. و لوله های سیلیکونی ماندگاری بیشتری نسبت به سایر لوله ها دارند.

وصل سوند معده در منزل - سوند معده - گاواژ - نصب سوند معده – لوله بینی معده ای – تعویض سوند معده - NGT – ان جی تیوب – NG Tube در کودکان و بزرگسالان

سوند معده چیست؟؟

نحوه گذاشتن سوند معده یکی از تخصص های پزشکان و پرستاران است که کاربرد گسترده ای در علم پزشکی و درمان افراد دارد. برای درمان هر چه زودتر بیماران نیاز به تغذیه مناسب است. اگر بیماری نتواند بخورد و بیاشامد ، از سوند معده برای تغذیه فرد استفاده می شود که فرد روند بهبودی خود را هر چه زودتر بدست بیاورد.

اگر بیمار تغذیه مناسب نداشته باشد بدن توان مقابله با بیماری ها را ندارد. همچنین سیستم ایمنی بدن ضعیف می گردد و احتمال ایجاد عفونت در بدن افزایش می یابد.
زمانی که فرد دچار اختلال در بلع می شود برای رساندن مواد غذایی به بدن از لوله بینی معده ای استفاده می شود. در این هنگام فرد در خوردن ، آشامیدن و دریافت مواد غذایی ناتوان می شود. سوند معده یک تیوب بلند و نازک است که غذا را از طریق بینی به معده می رساند. این لوله از یک جنس نرم و قابل انعطاف ساخته شده است . در برخی از موارد بیمار با سوند معده از بیمارستان مرخص شده و نیاز به خدماتی مثل پرستاری و مراقبت از بیمار مانند سوند معده در منزل را دارد به همین علت می تواند از موسسه خدمات پرستاری کیان درخواست خدمات پرستار بیمار در منزل را داشته باشد تا کاملا روند درمان بیمار شما تحت نظر باشد.

چه زمانی نیاز به لوله تغذیه بینی معده ای است؟

سوند معده بیشتر برای بیماران زیر به کار می رود :

 • افرادی که قدرت بلع خود را از دست داده اند و توان بلعیدن خود به خودی ندارند. (سکته مغزی ، نوزاد نارس ، بیمار دارای پارکینسون و . . .)
 • افرادی که دچار آسیب گردن و صورت شده اند.
 • افرادی که جراحی صورت یا گردن انجام داده اند.
 • افراد دچار انسداد دستگاه گوارشی.
 • افرادی که تنفس با ونتیلاتور دارند.
 • تغذیه از طریق سوند معده برای نوزادانی که نمی توانند از شیر مادر استفاده کنند نیز استفاده می شود.

پزشک یا پرستار می تواند غذا و دارو را از طریق ان جی تیوب به بیمار بدهد. آنها همچنین می توانند به کمک لوله معده ساکشن نیز انجام دهند تا محتویات داخل معده را لاواژ کنند.
برای مثال ؛ پزشک از ان جی تیوب برای کمک به درمان افرادی که دچار مسمومیت الکی یا استفاده بیش از حد دارو شده اند، استفاده می کند.
اگر فرد ماده مضری خورده باشد، پزشکان می توانند از لوله NG برای خروج آن از معده یا رساندن دارو استفاده کنند.
برای مثال، در اورژانس به کمک سوند معده می توانند از زغال چوب فعال شده برای جذب مواد مضر استفاده کنند.

با ما خدمات اجاره و اعزام آمبولانس خصوصی به منزل را تجربه کنید.

پزشک یا پرستار در موارد زیر نیز می تواند از NGT استفاده کند:

 • جهت برداشتن نمونه از معده جهت آنالیز
 • برداشتن محتویات معده به منظور کاهش فشار در موارد انسداد روده یا دستگاه گوارش
 • خارج کردن خون در هنگام خونریزی

 

مواردی که قبل از شروع لوله گذاری بینی معده ای باید رعایت کنید

 • بیمار از ۸ ساعت قبل از لوله گذاری باید ناشتا باشد.
 • از مصرف آسپرین و رقیق کننده یک هفته قبل از لوله گذاری باید خودداری گردد.
 • در مورد هدف از لوله گذاری و روش وارد سازی آن به بیمار آموزش دهید.
 • در مورد حالتها و احساسهای مورد انتظار در طی لوله گذاری توضیح دهید.
 • در صورتی که سالمند دندان مصنوعی دارد قبل از عمل آن را خارج نمایید.

چگونه باید برای لوله تغذیه بینی – معده ای آماده شد؟

اگر نیاز به نصب لوله تغذیه بینی معده ای باشد، احتمالا در بیمارستان انجام خواهد گرفت. در برخی موارد، ممکن است گذاشتن سوند معده در خانه نیز انجام شود.
دقیقا قبل از نصب، ممکن است نیاز باشد بینی خود را پاک کنید.
پزشک، پرستار یا بهیار، NG Tube را در حالی که فرد روی تخت دراز کشیده و سرش بالاتر قرار گرفته یا روی صندلی نشسته است، نصب می کند.
احتمالا از بیمار بخواهند هم زمان با اینکه لوله را از طریق سوراخ بینی از مری به سمت معده پایین می برند، سر، گردن و بدن خود را با زاویه های مختلف خم کند. این حرکات می تواند به قرارگیری آسان لوله در مکان خود، بدون ایجاد درد یا ناراحتی فراوان کمک کند.
همچنین ممکن است آن ها از بیمار بخواهند زمانی که لوله به مری می رسد، چند جرعه آب بنوشد تا به لغزیدن آن به داخل معده کمک کنند.
زمانی که لوله انجی در مکان خود قرار گرفت، پرستار باید اقداماتی را برای بررسی مکان آن انجام دهد.
برای مثال، ممکن است مایعاتی را از معده بیرون بکشند. یا هوا وارد لوله کنند و با گوشی پزشکی به صدای داخل معده گوش دهند.

وصل سوند معده در منزل - سوند معده - گاواژ - نصب سوند معده – لوله بینی معده ای – تعویض سوند معده - NGT – ان جی تیوب – NG Tube برای زنان و مردان

مراحل گذاشتن سوند معده به صورت دقیق و کامل

 1. ابتدای کار دست های خود را بشویید.
 2. بیمار را در وضعیت نشسته یا نیمه نشسته قرار دهید.
 3. برای جلوگیری از ورود مواد غذایی به ریه بیمار پیش از هر بار تغذیه مطمئن شوید که لوله در معده قرار دارد، سرنگ را به لوله معده وصل کنید و مقداری از محتویات معده را به داخل سرنگ بکشید و مجدداً آن را به معده تزریق کنید. اگر محتویات معده به داخل سرنگ کشیده نشد ممکن است که لوله داخل معده نباشد و باید توسط پرستار با تجربه بررسی شود.
 4. باقیمانده معده را لاواژ نمایید. در صورتی که بیشتر از 1٠٠ سی سی غذا در معده باقی مانده باشد، نشان دهنده تأخیر در تخلیه معده است. مایع کشیده شده را به معده بازگردانید و تغذیه بیمار را در آن جلسه حذف کنید.
 5. شروع گاواژ بعد از ناشتا بودن بیمار با آب ساده یا سرم قندی ۵ درصد یا آبمیوه طبیعی تازه ترجیحاً آب سیب صاف شده صورت گیرد.
 6. بهتر است در شروع گاواژ از حجم ۵٠ سی سی هر 4 ساعت استفاده شود و در صورت تحمل حجم گاواژ هر 4 ساعت 2۵ سی سی اضافه شود تا به میزان مورد نظر کارشناس تغذیه برسد.
 7. اگر در موقع کشیدن مایع معده ترشحات سبز رنگ مشاهده شد به گاواژ دادن بیمار ادامه دهید.
 8. ابتدا لوله معده را با فشار انگشتان خود ببندید تا از ورود هوا به معده جلوگیری شود سپس سرنگ را از انتهای لوله جدا کنید و پیستون را از داخل سرنگ خارج کنید.
 9. سرنگ را به لوله وصل کرده و لوله را با 3٠ سی سی آب بشویید .
 10. قبل از تمام شدن آب، محلول غذایی ولرم را که کامالً صاف شده به داخل سرنگ بریزید. در تمام مدت سرنگ باید پر از محلول غذایی باشد. شما با بالا و پائین بردن سرنگ و ایجاد فشار ملایم به جدار لوله می توانید سرعت ورود غذا به معده را کنترل نمایید.
 11. مایع و پودر گاواژ باید به آرامی و در مدت 1٠ تا 1۵ دقیقه تزریق شود.
 12. قبل از این که محلول غذایی به طور کامل تمام شود حدود 3٠ تا ۵٠ سی سی آب ساده را به درون سرنگ بریزید تا لوله شسته شود.
 13. شستشوی مرتب لوله قبل و بعد از گاواژ باعث پیشگیری از انسداد لوله می شود.
 14. قبل از تمام شدن آب، سوند معده را با فشار انگشتان ببندید و سرنگ را از لوله معده جدا کنید. پیستون را داخل سرنگ قرار دهید و مجدداً سرنگ را به سر لوله وصل کنید تا از ورود هوا به داخل معده جلوگیری شود. سپس بیمار را به مدت زمان3٠ دقیقه در همان وضعیت قرار دهید.

نکات تغذیه با سوند معده

 1. غذای آماده و یا مواد خوراکی نباید خیلی سرد و یا خیلی گرم باشند. به همین منظور مواد غذایی را در مدتی حدود 45 دقیقه در دمای محیط قرار دهید. این باعث می شود تا هم دمای محیط شوند.
 2. قبل از این که گاواژ را با سوند معده شروع کنید از بیمار بخواهید در حالت نشسته و یا نیمه نشسته قرار بگیرد. ممکن است بیمار نتواند این کار را انجام بدهد. در این مواقع به کمک صندلی بیمار را در این شرایط قرار دهید تا گاواژ راحت تر شود.
 3. به محل قرار گیری سرنگ توجه فرمایید. سرنگ باید در محل انتهایی سوند معده قرار داده شود.
 4. دقت کنید که بیمار ممکن است شرایط خاصی داشته باشد. تنها حجم مورد نیاز را گاواژ نمایید.
 5. برای انجام گاواژ مایع مورد نظر را داخل سرنگ گاواژ بریزید. سپس اجازه دهید تا مواد به کمک نیروی جاذبه وارد معده بیمار گردند. دقت کنید تا حت الامکان هوا وارد معده بیمار نشود.
 6. پس از این که کار گاواژ کردن به پایان رسید لوله را به خوبی و با دقت شستشو نمایید.
 7. سرنگ گاواژ را نیز پس از اتمام کار به خوبی شستشو نمایید. زیرا برای انجام دوباره گاواژ به آن نیاز خواهید داشت.

اگر خدایی نکرده در حین استفاده از سوند معده در منزل قند خون یا فشار خون بیمار کاهش شدید پیدا کرد و از حال رفت، خونسردی خود را حفظ کنید و سریعا از خدمات تزریق سرم در منزل استفاده کنید.

مزایای سوند معده چیست؟

اگر فردی نتواند بخورد یا بیاشامد، با لوله گذاری سوند معده و تغذیه با آن می توان به وی کمک کرد مواد غذایی و داروهای موردنیاز خود را دریافت کند.
لوله تغذیه بینی-معده می تواند به پزشک در درمان انسداد روده به روش هایی که نسبت به جراحی روده کمتر تهاجمی است، نیز کمک کند.
پزشکان در به دست آوردن نمونه ای از محتویات معده برای آنالیز نیز می توانند از این لوله استفاده کنند و این کار می تواند به آنها در تشخیص کمک کند.

خطرات لوله تغذیه بینی-معده چیست؟

اگر فرد در زمان جا گذاری سوند معده هوشیار باشد، در حین عبور لوله از بینی به معده احساس ناراحتی می کند.
احتمالا اگر لوله به درستی نصب نشود می تواند به بافت داخلی بینی ، سینوس ها ، مری یا معده آسیب بزند.
همچنین ممکن است ، به اشتباه لوله از طریق نای وارد ریه ها شود.

چگونه می توان خطر مشکلات را کاهش داد؟

برای کاهش ریسک مشکلات لوله تغذیه بیمار می تواند:

 • دندان ها را به طور منظم مسواک بزند
 • لوله را محکم بر روی صورت فیکس نماید.
 • به طور مکرر بینی را پاک کند.
 • سر را حین تغذیه و یک ساعت پس از آن بالا نگه دارد.
 • مراقب علائم خراش، زخم یا عفونت باشد
 • با هدف یافتن علائم نشت، انسداد یا تاب خوردگی لوله را بررسی نماید.
 • بیمار باید از پزشک در مورد برنامه درمانی به خصوص دیدگاه او اطلاعات کسب کند.

 

بیمارانی که نیاز به تغذیه با سوند معده دارند

 • تغذیه مناسب برای بیمارانی که بلع ندارند.
 • تغذیه مناسب برای بیمارانی که بی هوش و نیمه بی هوش هستند.
 • بیمارانی که از راه دهان کالری کافی دریافت نمی کنند.

 

برای چه بیمارانی نباید از لوله NGT استفاده کرد؟

 • برای بیمارانی که مبتلا به شوک گردش خون یا ایسکمی روده می باشند.
 • بیمارانی که دچار انسداد کامل مکانیکی روده و یا ایلئوس تغذیه هستند و با گذاشتن NG Tube دچار به انسداد مکانیکی روده می‌شوند.
 • بیمارانی که اسهال شدید و غیر قابل کنترل دارند.
 • بیمارانی که مبتلا به پانکراتیت و فیستول‌های روده‌ای هستند.

دادن دارو از طریق سوند معده و مراحل آن

بیماران مجبور به خوردن انواع و اقسام دارو برای درمان خود می باشند. بعضی از این داروها مایع است مثل شربت که خوردن آن توسط سوند معده آسان است اما برای دادن قرص به بیمار از طریق سوند معده باید تک تک قرص ها را به صورت جداگانه خرد کنید و با آب حل کنید و به بیمار بدهید.

این کار به شکل زیر انجام می شود :

 1. محل لوله را بر طبق روش های توضیح داده شده در بالا چک نمایید.
 2. قبل از دادن دارو لوله را با ۳۰ سی سی آب شستشو کنید.
 3. قرص ها را خرد کرده و برای خرد کردن قرص ها آنها را داخل هاون قرار داده و به کمک دسته هاون آنها را خرد کنید و سپس داخل آب گرم حل کرده طوری که تکه های ریز آن باعث انسداد لوله نگردد.
 4. داروهای حل شده را داخل سرنگ کشیده ، سرنگ را در انتهای لوله معده قرار داده و محلول را به داخل لوله وارد کنید.
  بعضی از داروها باید به همراه غذا و بعضی دیگر با معده خالی داده می شود بنابراین در مورد چگونگی دادن داروها از پزشک خود سوال کنید.

وصل سوند معده در منزل - سوند معده - گاواژ - نصب سوند معده – لوله بینی معده ای – تعویض سوند معده در نوجوانان و جوانان - NGT – ان جی تیوب – NG Tube

مواقعی که حتما باید با ما تماس بگیرید.

 • زمان خارج شدن سوند معده
 • بوی بد و رنگ تیره ادرار
 • در صورت بروز هر کدام از علایم زیر اگر از یک روز بیشتر ادامه داشته باشد:
 1. خشکی دهان
 2. اسهال
 • در صورت بروز مشکل تنفسی در هنگام انجام گاواژ
 • در صورت عدم اطمینان از جای گیری صحیح لوله
 • تهوع
 • یبوست

مواردی که بعد از اتمام سوند معده در منزل و لوله گذاری باید رعایت کنید:

 1. به درجه بندى روى لوله دقت نمایید تا از جابجایی لوله به داخل معده یا خارج از آن جلوگیری گردد.
 2. قبل از شروع تغذیه از طریق سوند معده در منزل روزانه لوله باید ۳۶۰ درجه به چپ و راست چرخانده شود تا از چرخش راحت لوله و عدم چسبندگی اطمینان حاصل گردد.
 3. در زمان بستری بیمار برای جلوگیری از انعقاد خون در پاھا، آنھا را بالا نگه دارید و حرکت داده و الویت کنید.

ما به شما پیشنهاد میکنیم بعد از اتمام دوران استفاده از سوند معده از خدمات آزمایش در منزل استفاده کنید و یک آزمایش چکاب کامل دهید تا متوجه پیشرفت حال بدن خود شوید.

سوند معده از طریق بینی ممکن است مدت زیادی طول بکشد و باعث زخم شدن بینی بیمار شود اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا ما علاوه بر خدمات سوند معده در منزل ، خدمات سوند ادراری در منزل و همچنین ساکشن بیمار در منزل را برای تمامی بیماران عزیز ارائه میدهیم تا هم سریعا درمان شوند و هم رضایت کامل از مجموعه ما داشته باشند

خدمات تخصصی سونداژ معده در تهران

دسترسی به هرگونه خدمات درمانی مربوط یه سونداژ معده در تهران به صورت شبانه روزی محقق شده است. بهترین متخصصان و پرستاران آماده ارائه خدمات وصل و نصب یا تعویض سوند معده برای همه گروه های سنی اعم از : کودکان ، نوجوانان ، جوانان ، کهنسالان و سالمندان در منزل تهران برای زنان و مردان هستند.

شمال تهران

نصب و تعویض سوند معده NJ در مناطقی از شمال تهران مانند : باغ فردوس ، دارآباد ، نلسون ماندلا ، جماران ، ازگل ، قلهک ، هروی ، اقدسیه ، شهرک نفت ، خیابان دولت ، نوبنیاد ، امامزاده قاسم ، جردن ، اوین ، دزاشیب ، اختیاریه ، شهرک محلاتی ، شریعتی ، درکه ، اندرزگو ، دیباجی ، پاسداران ، سوهانک ، کاشانک ، میرداماد ، جمشدیه ، ولنجک ، زعفرانیه ، الهیه ، فرمانیه ، آجودانیه ، فرشته ، قیطریه ، کامرانیه ، نیاروران ، تجریش و یوسف آباد به صورت شبانه روزی در منزل با بهترین پرستاران آموزش دیده دانشگاهی و شاغل بیمارستانی انجام می شود.

غرب تهران

غرب تهران را با مناطق : گیشا ، مرزداران ، پونک ، ایوانک ، بلوار فردوس ، کوهک ، شهرک گلستان ، چیتگر ، شهرک غرب، شهر زیبا ، ونک ، دهکده المپیک ، طرشت ، تهرانسر و.. می شناسیم. لوله گذاری معده از بینی یا گاواژ در این مناطق در کمترین زمان با بهترین کیفیت به صورت شبانه روزی صورت می پذیرد. دیگر مناطق عبارتند از: 

+) سعادت آباد

نصب سوند معده در منزل در سعادت آباد به صورت تخصصی امکان پذیر است.

+) صادقیه

اهالی صادقیه در غرب تهران می توانند در صورت نیاز به خدمات لوله گذاری معده در منزل با خاطری آسوده با مرکز شبانه روزی کیان تماس بگیرند.

+) اکباتان

اکباتان از جمله مناطقی است که خدمات وصل و تعویض سوند معده با بهترین کیفیت و بروزترین تجهیزات در آن به صورت 24 ساعته انجام می شود.

شرق تهران

اگر نیازمند خدمات سونداژ معده در منزل شرق تهران هستید آن را به متخصصان موسسه شبانه روزی کیان بسپارید. مناطقی شامل : تهرانپارس ( فلکه اول ، دوم ، سوم ) ، پیروزی ، حکیمیه ، استخر ، نارمک ، سرسبز ، افسریه ، مشیریه ، شهرک رضویه ، بلوار ابوذر ، نبرد ، لواسان ، رسالت ، هنگام ، فرجام ، تهران نو ، شمیران نو ، پردیس ، رودهن ، بومهن ، جاجرود ، دلاوران ، 196 ، تکاوران ، علم و صنعت ، بسیج ، جشنواره ، شهید کلاهدوز ، نیرو هوایی ، امام حسین ، خاوران ، اتابک و … می توانند در اسرع وقت به خدمات گاواژ یعنی وصل و تعویض سوند معده دسترسی داشته باشند. 

جنوب تهران

کارگذاری لوله از طریق بینی و دهان یا همان سونداژ معده در جنوب تهران شامل : نازی آباد ، خانی آباد ، شهرک ولیعصر ، خزانه ، گمرک ، راه آهن ، امامزاده حسن ، اندیشه ، آذری ، بازار آهن ، بازار موبایل ، شهرری ، شاد آباد ، خلیج فارس ، اسلامشهر ، شهریار ، شوش ، مولوی ، پاکدشت و… به صورت 24 ساعته توسط پزشکان و پرستاران مجرب در کمترین زمان با نرخ مصوب وزارت بهداشت انجام می گیرد.

سوند معده در منزل کیان

پرسنل موسسه خدمات پرستاری کیان خدمات سوند معده در منزل را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در تهران در سریع ترین زمان ممکن ارائه می دهند.

خدمات

[sliding_box image=”1381″ title=”تزریق سرم در منزل” link=”https://kianmeds.com/serum-injection-at-home/”][sliding_box image=”467″ title=”تزریقات در منزل” link=”https://kianmeds.com/injections-at-home/”][sliding_box image=”1643″ title=”ویزیت پزشک در منزل” link=”https://kianmeds.com/visiting-a-doctor-at-home/”][sliding_box image=”848″ title=”وصل سوند ادراری در منزل” link=”https://kianmeds.com/urine-catheter-at-home/”][sliding_box image=”842″ title=”ساکشن بیمار در منزل” link=”https://kianmeds.com/suctioning-the-patient-at-home/”]
برچسب ها و دسته های مقاله
اشتراک گذاری این پست در:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.