ساعت کاری به صورت شبانه روزی

نصب و تعویض سوند فولی در تهران

خدمات سونداژ ادراری در منزل

وصل سوند ادرار در منزل برای بیماران ، سالمندان و افراد ناتوان به علت های مختلفی مانند تکرر ادرار ،عدم توانایی در کنترل ادرار ،اندازه گیری جذب و دفع بیمار و غیره انجام می شود.
اندازه لوله مخصوص سوند ادرار هم نسبت به سن ، جنس و اندازه مجاری ادراری بیماران متفاوت است و یکی از شایع ترین عوارض سوند ادرار تنبلی مثانه و عفونت می باشد.
مجموعه کیان با اعزام پرستار به منزل خدمات نصب سوند ادرار در منزل را در بهترین شرایط همراه با پیشرفته ترین تجهیزات استریل شده انجام میدهد.

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

انواع سوند ادرار

سوند ادرار را به طور کلی به دو دسته سوند دائمی و موقت تقسیم می کنند که در ادامه با انواع سوند ادرار به طور کلی آشنا می شویم.

 • سوند دائمی

برای استفاده کوتاه مدت و بلند مدت است و به شکل دائمی در مثانه کار گذاشته می شود که این سوند‌ها را با نام سوند فولی نیز می‌شناسند. روش گذاشتن سوند ادراری بلند مدت تقریبا همانند سوند های کوتاه مدت است و به این شکل می باشد که یک پرستار مجرب عمدتا از طریق مجرای ادرار این سوند را در محل خود قرار می‌دهد. گاهی نیز ممکن است از طریق ایجاد یک سوراخ در پایین شکم توسط پزشک اورولوژیست در ابتدای مجرای ادرار قرارش دهند. این نوع سونداژ به عنوان یک سوند داخلی می باشد و در ابتدای خود دارای یک بالن کوچک بوده که با آب مقطر پرشده تا از خارج شدن سوند جلوگیری شود.

 • سوند موقت

ممکن است یک فرد فقط یک بار به سوند ادرار نیاز داشته باشد. به عنوان مثال فردی که جراحی میکند ممکن است فقط یک بار به سونداژ نیاز داشته باشد، در این وضعیت برای بیمار سوند یکبارمصرف نصب می شود. که این سوند هم مانند سوند دائم هم از طریق مجرای ادراری و هم زیر شکم قابل جا گذاری است.

انواع دیگر سوند ها ادراری

 • سوندهای داخلی

در همه انواع سوند ادرار که نام بردیم یک سر سوند در خارج بدن بیمار قرار دارد اما نوع دیگری از سوندها وجود دارند که هر دو سر آن در داخل بدن فرد بیمار قرار گرفته و به آن سوند داخلی گفته می شود. هنگامی که بین مثانه و کلیه انسداد وجود داشته باشد از این نوع سوند ها استفاده می شود. که به آن دبل جی هم گفته می شود.

 • کاندوم شیت یا سوندهای بیرونی

این نوع سوند فقط برای مردان است و بیرون بدن قرار داده می شود. هنگامی که فرد سالم بوده مانند بیمارانی که به زوال عقل دچار شده اند و توانایی کنترل ادرار خود را ندارد از سوند ادرار بیرونی استفاده می شود. همان طور که از نام این سوند پیدا است، مانند کاندوم به مجرای ادرار وصل شده و آن را به کیسه ادرار منتقل می کند.

 • سوندهای سوپراپوبیک

این نوع سوند توسط پزشک اورولوژیست با جراحی گذاشته میشود. این نوع سوند از طریق سوراخ کوچک که در زیر شکم ایجاد می کنند وارد مثانه می شود. این عمل حتما در بیمارستان و با بیهوشی انجام می شود.

 • سوندهای مسکن

کیسه ی این سوند ها با متصل شدن به پای بیمار ادرار را منتقل می کنند. دریچه ای که در قسمت پایینی این سوند ها وجود دارد مانند شیر باز و بسته می شود. بیمار به راحتی می تواند هنگامی که کیسه پر شد با باز کردن این دریچه ادرار را تخلیه کند.

 • سوندهای یک راه یا مستقیم

تنها یک مسیر برای تخلیه ادرار دارد. از سوندهای مستقیم زمانی که نیاز به گرفتن نمونه ادرار بوده یا وارد کردن دارو می باشد استفاده می شود.

 • سوندهای دو راه

همانطور که اشاره شد این سوند ها داری یک بالن برای ثابت کردن سوند در مثانه بوده و دارای دو راه یا مسیر می باشند. یکی از این راه ها برای خروج ادرار و و کانال دیگر جهت بالن است.

 • سوندهای سه راه

از این نوع سوند ادرار برای شست و شوی مثانه هنگامی که خون لخته یا بافت مرده در ادرار وجود دارد یا بعد از جراحی های پروستات استفاده می شود.

وصل سوند ادرار در منزل - نصب سوند ادراری در منزل - سوند فولی در منزل - سونداژ مثانه در منزل

دلایل استفاده از سوند ادراری 

 • برای تسکین و بهبود احتباس ادرار ناشی از انسداد آناتومیکی یا فیزیولوژیکی به علت بیماری های مختلف مانند بزرگی پروستات، عفونت ادراری، مشکلات عصبی، یبوست و ناتوانی جسمی از خدمات وصل سوند فولی  استفاده می‌شود.
 • به عنوان روشی جهت گرفتن نمونه ادرار استریل.
 • اندازه گیری دقیق جذب و دفع مایعات و برون ده ادراری.
 • به وجود آوردن محیط تمیز و خشک جهت بیمارانی که در کما هستند یا بی اختیاری ادرار دارند.
 • جهت برخی عمل های جراحی.
 • جراحی های اورولوژی و پروستات.
 • بیماری های خود ایمنی.
 • آسیب نخاعی.

مزایای استفاده از سوند ادرار

 • با تخلیه کردن ادرار باعث سبکی و از بین رفتن درد مثانه می شود.
 • کارایی کلیه ها و دستگاه تناسلی را نشان می دهد.
 • مشکلات مانند عفونت ادراری از بین می رود.

نصب سوند ادرار در منزل ، سوند ادرار

معایب استفاده از خدمات سوند ادرار 

  1. احتمال دارد بیمار بعد از برداشتن سوند احساس ناراحتی کند. معمولا هر چه زمان استفاده از سوند ادرار بیشتر باشد احساس ناراحتی بیشتر می شود طوریکه ممکن است چندین روز بعد از خروج سوند ادرار احساس سوزش داشته باشد.
  2. هنگامی که سونداژ مثانه برای چندین روز یا چندین هفته به طول بکشد یا به روش غیر استریل انجام شود ممکن است سبب عفونت شود.
  3. ممکن است هنگامی که سوند بعد از خالی نکردن مایع داخل بالن خارج شود یا وارد کردن سوند به طور ناگهانی به مجرای ادراری سبب درد و آسیب بافتی می شود.

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

نکاتی که روزانه هنگام استفاده از سوند ادرار در منزل باید رعایت کنید

 • قبل از هر گونه کار با سوند و لوله ادراری دست خود را با آب و صابون بشویید.
 • تعویض سوند ادرار در منزل حتما باید هر دو هفته یکبار به روش استریل انجام شود.
 • با آب گرم و صابون پوست دور مجرای ادراری و دیواره سوند را حداقل روزی یکبار بشویید. هر بار پس از اجابت مزاج نیز سوند ادرار را تمیز کرده و بشویید.
 • کیسه ادرار یا یورین بگ حتما پایین تر از سطح مثانه باشد.
 • جهت جلوگیری از رطوبت ناحیه تناسلی از لباسهای زیر نخی و پنبه ای استفاده کنید.
 • مایعاتی مانند آب و آبمیوه و شیر را حداقل روزی 8 لیوان میل کنید.مایعات کافیئن دار مانند چای و قهوه و نوشابه را محدود کنید.
 • تکان دادن سوند فولی چه به داخل مجرا چه به طرف بیرون چون باعث آسیب دیدگی و خونریزی می شود نباید انجام شود.
 • زمانی که می خواهید راه بروید، لوله سوند را در دست گرفته و کیسه ادرار را حتما پایین تر از مثانه نگه دارید.
 • مراقب باشید لوله ادرار طوری باشد که پیچ نخورده و جریان ادرار متوقف نشود.
 • حتما هنگامی که بیمار در تخت می باشد کیسه ادرار پایین تر از مثانه باشد و اگر تخت بیمار چرخ دارد، مراقب باشید تا کیسه ادرار به زیر چرخ گیر نکند.

زمان تعویض سوند و کیسه ادرار

حداکثر ۱۴ روز پس از جایگذاری، سوند ادراری داخلی (فولی) در صورتیکه بیمار دچار انسداد ادراری نشده و جریان ادرار برقرار باشد و نشت و عفونت ادرار وجود نداشته باشد، باید تعویض سوند ادرار در منزل انجام شود، مگر اینکه سوند استفاده شده سیلیکونی باشد.
کیسه ادراری هر 5 روز باید تعویض شود و قبل از اینکه کیسه ادرار کاملا پر شود آن را تخلیه کنید.
در هنگام قطع یا کاهش جریان ادرار و نشت ادرار و رویت خون در کیسه ادرار باید بررسی تخصصی سوند ادراری انجام گیرد پس از بررسی اگر نیاز باشد سوند ادرار خارج یا تعویض شود.
در صورت استفاده از کاندوم شیت باید هر 24 ساعت تعویض شود.

خدمات وصل لوله معده در منزل و نوار قلب در منزل را مطالعه نمایید.

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

 

جهت آگاهی از روش های دقیق و اصولی خارج کردن سوند ادرار در ادامه با ما همراه باشید

تعویض سوند ادرار

در هر ساعت و هر مکانی در صورت نیاز به تعویض سوند ادرار میتوانید از خدمات تعویض سوند ادرار در منزل مجموعه ما شما بیماران عزیز استفاده کنید. پرستاران متخصص ما علاوه بر اینکه به صورت کاملا حرفه ای عمل سوند گذاری و تعویض سوند در منزل را انجام می‌دهند، آموزش لازم جهت نگه داری از سوند ادرار را به شما بیماران عزیز می دهند.
پرستاران مجرب ما به صورت کاملا تخصصی و با تجهیزات استریل و پیشرفته تعویض سوند ادرار در منزل شما را انجام داده تا شما به هیچ عنوان نگران عفونت یا عوارض سوند ادرار در منزل نباشید.

موسسه کیان خدمات پانسمان زخم در منزل را به صورت تخصصی ارائه می دهد.

روش صحیح خارج کردن سوند ادرار در منزل

  1. ابتدا با آب گرم و صابون دست های خود را بشویید.
  2. جهت خارج کردن آسان سوند ابتدا ادرار موجود در کیسه را تخلیه کنید.
  3. بیمار را جهت خارج کردن سوند در پوزیشن راحت قرار دهید.
  4. دستکش‌ها را بپوشید و لوله‌ی سوند را تمیز کنید.
  5. آب بالون سوند را خالی کنید.
  6. سوند را به دست بگیرید و در بیاورید.
  7. جهت سالم بودن سوند آن را بررسی کنید.
  8. سوند استفاده شده و کیسه‌ی ادرار را دور بیندازید.
  9. از خوب بودن بیمار بعد از خارج کردن سوند مطمئن شوید.
  10. اگر نشانه ای از عفونت و التهاب وجود دارد آن را بررسی کنید.
  11. مایعات را زیاد بنوشید.
  12. هدف از خارج کردن سوند ادرار را بدانید.
  13. اگر به سوند ادرار برای مدت طولانی نیاز است از خدمات تعویض سوند ادرار در منزل استفاده کنید.
  14. در صورت وجود هر گونه عارضه جانبی به ما اطلاح دهید تا یا سوند را دربیاوریم یا تعویض کنیم.

وصل سوند ادرار در منزل - نصب سوند ادراری در منزل - سوند فولی در منزل - سونداژ مثانه در منزل - تعویض سوند ادرار در منزل

مواقعی که باید با پزشک یا مراکز درمانی تماس بگیرید

 • درد در اطراف محل سوند یا مثانه
 • هر گونه تغییر در رنگ یا بوی ادرار
 • هر گونه لخته‌ یا عفونت که در لوله سونداژ یا در کیسه آن دیده می‌شوند
 • کاهش یا افزایش محسوس بدون توجیه مقدار ادرار
 • عفونت بدن که ممکن است با رفتار‌هایی مانند گیجی همراه باشد
 • نشت ادرار یا ترشحات چرکی در اطراف لوله ادرار
 • افزایش درجه حرارت بدن که می‌تواند نشان دهنده عفونت باشد.

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

 

هزینه خدمات وصل سوند ادراری در منزل

اگر توانایی خروج از منزل را ندارید میتوانید از خدمات نصب سوند ادرار درمنزل مجموعه ما یعنی موسسه خدمات پزشکی کیان استفاده کنید در این روش در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده و همچین ما نیز خدمات سوند در منزل خود را با قیمت های مناسب و ارزان ارائه میکنیم.
مواردی مانند وصل سوند ادرار ، تعویض سوند ادرار ، خروج سوند ادرار ، نوع سوند ادراری ، موقعیت مکانی مقصد و مدت زمان استفاده از خدمات در هزینه خدمات سوند ادرار در منزل بسیار اهمیت دارد.

روش نصب سوند برای بانوان چگونه می باشد؟

نصب سوند برای بانوان از آقایان پیچیده تر است و نیازمند تجهیزات بیشتری می باشد و ما با پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی برای بانوان با هر سنی در منزل سوند نصب میکنیم.در ابتدای کار در مورد تجهیزات مورد نیاز سونداژ بحث خواهیم کرد.

در مرحله ابتدایی یک ست کامل و صاف بسته بندی شده و استریل  برای سونداژ می خواهیم، محتویات ست سونداژ عبارتند از: سوند پلاستیکی استریل، پنبه، دستکش استریل و ژل لغزنده محلول در آب که  لوله سوند برای ورود بدون درد به مجاری ادراری به آن  آغشته می گردد و به وسایل نظافتی مانند صابون و حوله نیاز داریم.

بعد از تهیه وسایلی که به آن اشاره شد به نصب سوند می پردازیم، ابتدای کار دست ها را کاملا ضدعفونی می کنیم، سپس پاهای بیمار با زاویه 70 درجه  از هم باز شود به گونه ای که کف پاها کاملا به زمین چسبیده است کاملا باید بدن شل باشد، زیرا انقباض عضلات مانع وصل صحیح سوند میگردد.

اگر می خواهید در هنگام نصب سوند هیچ مشکلی به وجود نیاید باید پوزیشن بیمار در حالت نشسته و زاویه 45 درجه باشد به گونه ای که پاهای شما کاملا باز بوده و مقداری زانو ها را خم نماید این پوزیشن بهترین حالت برای نصب سوند در بانوان می باشد.

مرحله بعد نصب سوند است، سینی وسایل سونداژ را باز کرده، پارچه استریل را برداشته و آن را بین دو ران و تا اندکی زیر باسن بیمار قرار می دهیم.

دستکش های استریل را می پوشیم و ادامه مراحل را انجام می دهیم ، لازم به ذکر می باشد هنگامی که دستکش استریل پوشیده شود، به هیچ عنوان نباید دست به وسایل ضد عفونی نشده برخورد کند. در ادامه کار پارچه استریل دوم را که  یک سوراخ ریز دارد را بر داشته و بر روی آلت تناسلی می گذاریم، به گونه ای که سوراخ  کاملا روی پیشابراه قرار داشته باشد.

در ضمن این پارچه باید کل نواحی شکم و ران را بپوشاند ، بعد از این سوند استریل را بر میداریم و آن را به 7 سی سی  ماده لغزنده  آغشته می نماییم. برای سوند های که بسته بندی نشده اند حتما باید فقط 5 سانتی متر از ابتدای سوند را به ماده لغزنده  آغشته نمود.

بعد از اینکه سوند کاملا به ماده ذکر شده آغشته گردید آن را داخل سینی گذاشته و به سراغ پنبه ها می رویم. پنبه ها را گلوله گلوله کرده سپس هر کدام را بتادینه میکنیم و پنبه های  آغشته به بتادین را از بالا به پایین بر روی ناحیه تناسلی خواهیم کشید این عمل باعث کاهش عفونت می شود سپس با یک دست دیگر ناحیه فرج بیمار را باز می کنیم.

این نکته را باید توجه کنیم که این عمل با دستکش استریل انجام نشود، سپس گلوله های پنبه را با پنس بر داشته و ترشحات آلت تناسلی را از بالا به پایین تمیز خواهیم کرد و باید برای هر قسمت از پنبه جداگانه استفاده می نماییم.

این کار را حداکثر سه بار تکرار می کنیم و آلت تناسلی از قسمت  بالا به پایین به وسیله چند پنبه در سه مرحله تمیز می نماییم. حتما توجه کنید که هیچ گاه نباید پنبه را از پایین به سمت بالا بکشیم ، زیرا به علت حساس بودن پوست ناحیه تناسلی باعث سوزش می شود.

توجه نمایید با دستی که فرج را باز خواهیم کرد با همان دست به هیچ وجه به وسایل استریل دست نمیزنیم، زیرا دستی که فرج را نگه می دارد آلوده است.

اکنون مرحله وارد کردن سوند می باشد، با دستی که دارای دستکش استریل می باشد سوند آغشته به ماده لغزنده را داشته و آن را وارد دهانه پیشابراه می کنیم و به سمت داخل تا حداکثر 7 سانتی متر حرکت می دهیم. زمانی که ادرار بیمار جریان پیدا میکند سوند را 2 سانتی متر دیگر داخل می بریم.
در برخی لحظات ممکن است هنگام تعبیه سوند، با انقباض ماهیچه و اسپاسم روبه رو شویم. در این حالت مقداری صبر کرده و مجدد امتحان می کنیم.

اگر سونداژ با مانع رو به رو شد دست از فشار اضافی بر میداریم و منتظر میشویم تا مثانه به طور کامل خالی شود ، برای اطلاع یافتن از اینکه مثانه خالی شده است یا خیر، سوند را بیرون کشیده و مقدار داخل آن را اندازه گیری می کنیم.

اگر کل سوند دارای ادرار باشد به این معنی می باشد که مثانه تخلیه شده و می توانیم مجدد سوند را به داخل ببریم. پس از اتمام مراحل نصب سوند، دست ها را ضد عفونی کرده  و مراحل به پایان خواهد رسید.

سونداژ ادراری در منزل توسط موسسه کیان

خدمات پرستاری و مراقبت از بیمار در هر نوع شرایط و در هر زمان و مکانی توسط بهترین و متخصص ترین پزشکان و پرستاران همراه با پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی در مرکز پرستاری کیان با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت ارائه میشود.
برای خارج کردن ادرار از مثانه بیماران که توانایی ندارند سوند ادرار و کاتتر ادرار یک لوله ای باریک و انعطاف پذیر است که مورد استفاده قرار میگیرد. که حتما باید توسط پرستاران متخصص در این زمینه انجام شود وگرنه مشکلاتی جبران ناپذیر مانند صدمه به دستگاه ادراری ، ناراحتی و عفونت ممکن است به وجود بیاید.
برای افرادی که کنترلی روی تخلیه ادرار خود ندارند و یا دچار انسداد در مجاری ادرای می باشند از خدمات وصل سوند ادرار در منزل استفاده می شود. جنس سوندها می تواند از لاستیک، پلاستیک پی وی سی و یا سیلیکون باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *