ساعت کاری به صورت شبانه روزی

انما یا تنقیه چیست

 

انما یا تنقیه در منزل یک روش پزشکی است که به وسیله آن مایعات از طریق مقعد وارد راست روده و روده بزرگ می شود. از تنقیه در منزل می توان برای اهداف دارویی مانند درمان یبوست به عنوان بخشی از درمان های جایگزین یا برای اهداف غیرپزشکی مانند مواد مخدر استفاده کرد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که تنقیه و تزریقات در منزل نباید توسط خودمان یا افراد بی تجربه صورت گیرد. بلکه برای اطمینان و اثربخشی آن باید با ویزیت پزشک در منزل و به وسیله افرادی که خدمات معتبر تزریق سرم در منزل ارائه می دهند، انجام شود. در این مقاله به تنقیه در منزل و درمان یبوست می پردازیم.

 

یبوست چیست؟

یبوست به معنای کاهش یا کندی حرکت روده و ناتوانی در انجام مدفوع بیش از سه بار در هفته است. این مشکل شایع ترین اختلال گوارشی در همه گروه های سنی می باشد؛ اما در زنان بیشتر از مردان شایع است.

یبوست یک بیماری محسوب نمی شود، بلکه نشانه یک مشکل زمینه ای است و اغلب یک علامت جدی محسوب نمی شود. در اکثر موارد با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و شیوه زندگی فرد می توان آن را درمان کرد.

علائم یبوست از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر دو یا چند مورد از علائم زیر تا 3 ماه در فرد وجود داشته باشد، یبوست محسوب می شود:

  • مشکل در دفع مدفوع و فشار برای دفع آن
  • مدفوع سفت و خشک
  • تخلیه ناقص روده
  • مدفوع کردن کمتر از 3 بار در هفته

لازم به ذکر است که علائم یبوست ممکن است گاهی با اسهال همراه باشد؛ به ویژه در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر.

انما یا تنقیه

 

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

 

علل ایجاد یبوست شدید

دلایل زیادی برای یبوست شدید وجود دارد که مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

1- یبوست ناشی از بیماری ها از جمله:

  • بیماری های روده بزرگ:  به عنوان مثال،  سرطان روده بزرگ، تنگی روده بزرگ.
  • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت،  اختلالات تیروئید، بیماری پارکینسون یا بارداری
  • به دلیل مصرف داروها:  مانند داروهای فشار  (مسدود کننده های کانال کلسیم) و داروهای ضد تشنج
  • بیماری روده: بیماری روده ای یا یک اختلال ساختاری ممکن است منجر به بروز یبوست شود.

2- یبوست مزمن که به دلایل پاتولوژیک نباشد، یبوست عملکردی نامیده می شود و شامل موارد زیر است:

  • یبوست کند: عبور مدفوع از روده بزرگ کندتر از حد معمول است.
  • اختلالات تخلیه:  این ها شامل اختلالات ژنتیکی است که ممکن است باعث یبوست شدید مانند  افتادگی راست روده، انسداد رکتوم و هماهنگی بی اثر عضلات لگن، شکم یا مقعد شود.

 

موارد کاربرد تنقیه در منزل برای درمان یبوست

موارد استفاده رایج از تنقیه عبارت اند از:

  • کولونوسکوپی: روده باید هنگام انجام کولونوسکوپی خالی باشد.
  • آمادگی برای جراحی: قبل از جراحی روده از تنقیه برای تخلیه روده استفاده می شود.
  • یبوست: تنقیه به درمان یبوست شدید کمک می کند.
  • غربالگری سرطان: باریوم انما به تشخیص سرطان روده بزرگ کمک می کند. در چنین حالتی از دو سرنگ استفاده می شود که یکی از آن ها برای تخلیه روده ها و دیگری انما حاوی باریم است تا روده ها در طول تصویربرداری با اشعه ایکس به وضوح قابل مشاهده باشند.

فواید تنقیه در منزل

از تنقیه برای درمان یبوست، آماده سازی بیمار برای انجام برخی از اقدامات پزشکی یا درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود؛ اما هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد به طور کلی برای سلامت مفید است .

برخی از انواع داروها را می توان از طریق تنقیه استفاده کرد. این داروها به درمان مشکلات سلامتی مبتلا به روده بزرگ مانند بیماری التهابی روده کمک می کنند و شبکه عروق خونی در مقعد می تواند به انتقال سریع تر داروها به بدن کمک کند.

 

انما یا تنقیه

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

 

 

روش تنقیه در خانه 

همان گونه که گفته شد انما تزریق مایع به مقعد برای تحریک دفع است. تنقیه در منزل برای تمیز کردن راست روده عالی برای درمان یبوست شدید انجام می شود. اما روش تنقیه در منزل چگونه است؟ در زیر یک روش تنقیه در منزل آموزش داده می شود. البته باید تاکید کرد که این روش نیاز به مهارت دارد که توصیه می شود با تجویز پزشک و موسسه معتبر پرستاری انجام شود تا از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری شود.

انما یا تنقیه در منزل: آماده سازی

  1. قبل از شروع تنقیه در منزل وسایل خود را آماده کنید. استفاده از تنقیه برای دفع مدفوع نیاز به تجهیزات اولیه دارد:
  • چند حوله
  • یک قاشق روغن بادام، روغن زیتون یا روغن نارگیل برای مرطوب کردن
  • تنقیه تمیز
  • کتاب یا مجله
  1. یک مکان گرم و راحت برای استفاده از تنقیه پیدا کنید، مانند حمام با پنجره ای که نور خورشید یا شومینه دریافت می کند.باید چیزی در نزدیکی شما وجود داشته باشد که کیسه تنقیه را به آن وصل کنید.
  • مطمئن شوید جایی که می نشینید نزدیک حمام یا دستشویی است. زیرا زمانی که از تنقیه استفاده می کنید، ممکن است ظرف چند ثانیه تخلیه ادرار داشته باشید. پس بهتر است که در محل مناسب این کار را انجام دهید.
  1. با کیت انما وسایل زیر ارائه می شود:
  • کیسه مایع
  • قلاب برای آویزان کردن کیف
  • خارطوم
  • درپوش
  • سمت مقعد
  1. چند حوله را روی حمام بگذارید.
  2. از روغن برای مرطوب کردن مقعد در قسمت انتهایی لوله تنقیه استفاده کنید.

 

انما یا تنقیه در منزل: روش پاکسازی

  1. تنقیه پاکسازی با استفاده از انما سریع و ساده است و باعث تخلیه سریع روده شما می شود.انواع زیادی از تنقیه های پاکسازی وجود دارد. در اینجا چند تنقیه وجود دارد که می توانید در خانه از آن ها استفاده کنید:
  • لیموناد: به تمیز کردن روده بزرگ و کنترل اسیدیته آن کمک می کند. ثابت شده است که سموم را از بدن خارج می کند.
  • سرکه سیب با آب اسیدیته روده را تنظیم می کند. همچنین به رفع بدن از مخاط کمک می کند.
  • ریشه بیدمشک: این داروی گیاهی در آسیا شهرت زیادی در دفع رسوبات کلسیم از بدن دارد.
  • چای بابونه: دارای کارایی بالایی در کاهش یبوست است.
  1. گیاهان و مکمل ها را به میزان دلخواه در آب مخلوط کنید و مطمئن شوید که به خوبی در محلول حل می شوند. مراقب باشید، مواد مخمری را مخلوط کنید تا به اندازه کافی حل شود. انما فقط آب است و مکمل ها کمک هستند.
  2. از گیره برای کنترل سرعت تخلیه سرنگ استفاده کنید و کیسه را با آب و مکمل هایی که می خواهید با آن مخلوط سازید، پر کنید. انتهای لوله ای را که روی سینک یا توالت قرار می دهید نگه دارید.گیره را باز کنید تا آب از لوله به طور مداوم خارج شود.اطمینان حاصل کنید که هیچ هوایی در لوله باقی نمی ماند. پس از اطمینان از این امر، گیره را دوباره روی لوله قرار دهید تا جریان متوقف شود.
  3. در حالی که به پشت دراز کشیده اید، زانو ها را به طرف سینه بلند کنید. موقعیت خود را بر اساس حالتی که راحت هستید تنظیم کنید. شاید بهتر باشد که به پهلو دراز بکشید. برخی از افراد دریافت مایعات بیشتر را در حالی که به پهلو دراز کشیده اند، راحت تر می دانند.
  4. بعد از اینکه راحت شدید، انتهای لوله را حدود 7 سانتی متر (7.5 سانتی متر) در مقعد خود قرار دهید.در صورت برخورد با مانع متوقف شوید و لوله را تغییر مسیر دهید تا بتوانید به راحتی آن را وارد کنید.
  5. گیره را به آرامی بردارید و بگذارید آب شروع به پایین آمدن کند.این کار را آهسته انجام دهید. کلید موفقیت در تنقیه این است که مایع را دریافت کرده و آن را در بدن نگه دارید تا حرکت طبیعی پریستالتیک روده دوباره شروع شود.در صورت احساس انقباض، گیره را روی لوله ببندید و قبل از ادامه نفس عمیق بکشید. در چنین شرایطی ماساژ آرام شکم نیز کمک کننده است.
  6. پس از دریافت مقدار زیادی آب، لوله را به آرامی بردارید.دراز کشیدن روی زمین یا رفتن به دستشویی را ادامه دهید.
  7. بعد از اینکه مایعات را برای چند دقیقه نگه داشتید، روی توالت بنشینید و استراحت کنید.صبر کنید تا بتوانید عمل تخلیه و دفع انجام شود.

انما یا تنقیه

 

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

 

عوارض جانبی تنقیه در منزل

استفاده منظم از تنقیه در منزل برای از بین بردن سموم بدن مضر است. ورود موادی مانند روغن و قهوه از طریق مقعد می تواند باکتری های مضر را وارد بدن کند. آسیب های تنقیه می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • درمان یبوست به مدت طولانی با استفاده از تنقیه، موجب بروز اسهال شدید می گردد که ممکن است منجر به کم آبی شود.
    استفاده از تنقیه ممکن است باعث گرفتگی شکم یا تجمع گاز در روده شود.
  • واکنش آلرژیک به مواد موجود در تنقیه
  • پارگی روده بزرگ

علائمی که پس از انما نیاز به ارزیابی پزشکی دارند. در صورت مشاهده یک یا چند مورد از علائم زیر پس از استفاده از تنقیه، باید ارزیابی فوری پزشکی انجام شود :

  • درد شدید یا مداوم در شکم یا روده
  • خون در مدفوع
  • خونریزی از رکتوم
  • گرفتگی عضله
  • اسهال مداوم
  • تورم در دست و مچ پا
  • ضربان قلب آهسته، سریع یا نامنظم
  • مشکل در تنفس
  • خارش یا بثورات با تورم صورت، زبان یا گلو

 

قهوه و یبوست: داروی یبوست شدید

قهوه دارویی برای یبوست شدید به شمار می رود. نوشیدن یک فنجان قهوه برای بسیاری از افرادی که به کافئین وابسته هستند، برای یک روز ضروری است. همچنین، برخی اهمیت قهوه را در این می دانند که هضم را تسهیل و به تنظیم حرکت روده کمک می کند.

با این وجود، کسانی هستند که از قهوه در تنقیه استفاده می کنند. همچنین ممکن است برای برخی از افرادی که می خواهند یبوست را تسکین دهند یا برای عمل آماده شوند، گزینه انتخابی باشد؛ اما پزشکان آن را توصیه نمی کنند.

تنقیه قهوه نوعی پاکسازی معده و روده بزرگ است که در طب جایگزین استفاده می شود. این کار شامل قرار دادن مایعات در روده بزرگ از طریق راست روده برای رفع یبوست یا آماده سازی روده ها برای معاینه است.

تنقیه قهوه ممکن است به رفع یبوست، افزایش ایمنی و افزایش انرژی کمک کند. بسیاری از افراد به این دلیل از قهوه استفاده می کنند که باعث حرکات متعدد روده و پاکسازی روده بزرگ می شود.

به گفته موسسه گرسون، تنقیه قهوه هنگام پیروی از رژیم غذایی گیاهی مانند درمان بیماری های خود ایمنی، بهبود گردش خون، بهبود سلامت بافت، از بین بردن انگل ها در سیستم گوارش، مزایای زیادی دارد.

انما یا تنقیه

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

 

مواد غذایی روان کننده شکم

درمان یبوست چیست؟ برخی از راه های برطرف کردن یبوست استفاده از مواد زیر در رژیم غذایی است که موجب چرب و روان شدن روده ها می شوند:

اسفناج، موز، سیب، زردآلو، بادام، گلابی، هلو، عسل، گردو، چغندر، بامیه، گل کلم، هویج، شیر تازه (مصرف مقدار کمی شیر با کیفیت بالا به کاهش یبوست کمک می کند)، روغن دانه کنجد.

همچنین موارد زیر باعث تحریک حرکات روده می شوند:

کلم، نارگیل، روغن کرچک، مارچوبه، دانه کنجد سیاه، انجیر، نخود فرنگی، سیب زمینی شیرین، سبوس جو، گندم یا برنج.

 

 درمان گیاهی یبوست در سالمندان

یبوست در افراد مسن یکی از شایع ترین شرایطی است که آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند تاثیر جدی بر سلامت جسمی و روانی آن ها داشته باشد. برخی از درمان خانگی یبوست شدید برای این افراد شامل موارد زیر است:

  1. نوشیدن مقدار زیادی آب

کم آبی بدن یکی از علل شایع یبوست است. بنابراین، چگونه از کم آبی بدن جلوگیری می کنید؟ خوب، با هیدراته ماندن. این ممکن است حتی یکی از ساده ترین درمان های طبیعی برای یبوست باشد. همچنین، طبق چند مطالعه، آب گازدار برای رفع یبوست موثرتر از آب لوله کشی معمولی است.

  1. دریافت کافی فیبر غذایی

به نظر می رسد که گنجاندن فیبر غذایی در رژیم غذایی شما بهترین درمان برای یبوست باشد. مصرف فیبر نامحلول باعث افزایش حجم و قوام حرکات روده می شود. این باعث می شود که آن ها از طریق دستگاه گوارش شما راحت تر عبور کنند و یکی از موثرترین درمان های خانگی برای یبوست است. می توانید غذاهای غنی از فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل.

  1. انجیر

انجیر هنگامی که در آب گرم خیس می شود، یبوست را تسکین می دهد. فیبر بالایی دارد و به شدت توصیه می شود. این میوه به عنوان بهترین درمان خانگی برای یبوست در کودکان نیز شناخته شده است. همچنین می توانید آن را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید تا سیستم گوارش شما بهبود یابد.

  1. آب لیمو

آب لیمو حاوی اسید سیتریک است که به تحریک سیستم گوارشی شما کمک می کند و همچنین سموم را از بدن شما دفع می کند. آب لیمو بسیار مفید است و به عنوان یک یبوست طبیعی عمل می کند. می توانید هر روز آب لیمو تازه را داخل یک لیوان آب بریزید. همچنین، افزودن لیمو به چای یک درمان خانگی ایده آل برای یبوست شدید است و حتی ممکن است هضم طولانی مدت را بهبود بخشد.

انما یا تنقیه

  1. چای زنجبیل

چای زنجبیل نیز یکی از درمان های خانگی ایده آل برای درمان یبوست است. زنجبیل گیاهی است که باعث می شود بدن شما گرمای بیشتری تولید کند. همچنین چای داغ زنجبیل به تحریک هضم غذا کمک می کند و یبوست را تسکین می دهد. این یکی از نوشیدنی های مورد علاقه هندی ها است که ممکن است یک درمان طبیعی برای یبوست باشد.

  1. قهوه

همان گونه که گفته شد، خوردن یک فنجان قهوه داغ ممکن است به عنوان یک درمان سریع یبوست عمل کند. قهوه ممکن است روده بزرگ شما را تحریک کند.

  1. دالیا

این غذای فوق العاده منبع غنی از پروتئین گیاهی است و حاوی ویتامین های مهمی است که ممکن است به رفع یبوست شدید کمک کند. این گیاه به نام گندم ترک خورده نیز شناخته می شود و همچنین منبع عالی منیزیم است. اعتقاد بر این است که افزودن مقدار مناسب منیزیم در رژیم غذایی روزانه شما یکی از راه های طبیعی برای رفع یبوست است. دالیا همچنین یکی از مواد غذایی فوق العاده ای است که سالمندان باید آن را در رژیم غذایی خود قرار دهند .

غذاهای حاوی چربی سالم در واقع برای عملکردهای اساسی بدن ضروری هستند. همچنین، آن ها به روان شدن روده ها و تسکین طبیعی یبوست کمک می کنند.

می توانید غذاهایی مانند آجیل، روغن زیتون و آووکادو را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید؛ زیرا آن ها به عنوان داروهای طبیعی خانگی برای یبوست عمل می کنند.

  1. دانه کنجد

دانه های کنجد دارای ترکیب چربی هستند که روی روده ها اثر می گذارند و به مرطوب شدن آن ها کمک می کند. این کار بسیار مفید است؛ زیرا ممکن است دفع مدفوع خشک را آسان کند.

دانه کنجد به عنوان یک درمان ایده آل یبوست در خانه عمل می کند و می توان آن را به غلات یا سالاد نیز اضافه کرد.

  1. مولتی (ریشه شیرین بیان)

این یکی از موثرترین غذاهای آیورودا است که ممکن است به بهبود هضم کمک کند. یک قاشق چایخوری ریشه شیرین بیان (پودر شده) بردارید و یک قاشق چای خوری نعناع به آن اضافه کنید. اکنون فقط می توانید آن را با یک فنجان آب گرم بنوشید. ثابت شده است که این داروی گیاهی باعث تقویت فعالیت روده می شود و به طور گسترده ای به عنوان یکی از بهترین گیاهان برای یبوست در نظر گرفته می شود.

توجه: قبل از مصرف منظم آن با یک متخصص مشورت کنید.

  1. کشمش

آن ها حاوی اسید تارتاریک هستند و فیبر بالایی نیز دارند. کشمش اثر ملین دارد و ممکن است به عنوان یک درمان سریع برای یبوست عمل کند. همچنین، می توانید آن را با یک کاسه ماست برای طعم و مزایای بیشتر استفاده کنید.

  1. ریواس

وقتی در مورد داروهای گیاهی برای یبوست صحبت می کنیم، این گیاه توصیه می شود. به خاطر طعم ترش معروف است و معمولا با شکر طبخ می شود. ریواس همچنین دارای اثر ملین است و ثابت شده که یک درمان طبیعی برای یبوست است.

  1. موز

موز بهترین درمان فوری خانگی هندی برای یبوست است. موز رسیده بسیار مفید است و در رفع یبوست فوری راه حل مناسبی است. این میوه منبع خوبی از فیبر است و همچنین باعث بهبود هضم می شود. طبق یک مطالعه، موز ممکن است به تحریک باکتری های خوب کمک کند.

 

انما یا تنقیه

 

با ما تماس بگیرید

02122096805

02166268533

خدمات موسسه کیان در منزل

تیم پرستاری موسسه کیان دارای تجربیات و مهارت های بسیاری است که مراقبت های صحیح و ایمن از بیمار را در منزل، از طریق نظارت مستمر و دقیق بر وضعیت سلامتی بیمار انجام می دهد و این بار را از دوش خانواده و بستگان بیمار برمی دارد.

همچنین تیم پزشکی این موسسه از نظر روانی از بیمار پشتیبانی می کند؛ زیرا مراقبت از بیماران در خانه هایشان در مجاورت خانواده آن ها باعث افزایش احساس امنیت و اطمینان آن ها و کاهش بار اقتصادی بر بیماران و خانواده های آن ها با صرفه جویی در وقت و هزینه می شود. دیگر خدمات این تیم شامل این موارد است: انتقال از بیمارستان به بیمارستان یا مرکز درمانی، کاهش مدت اقامت بیمار در بیمارستان و تکمیل برنامه درمانی در خانه برای جلوگیری از عفونت که ممکن است بیمار را در دوره های طولانی تحت تأثیر قرار دهد.

این تیم به کاهش مراجعه بیماران به بیمارستان ها برای دریافت خدمات پزشکی که می تواند در خانه بیمار انجام شود، کمک می کند، مانند:

  1. دادن به موقع داروها به بیمار طبق دستور پزشک
  2. گرفتن نمونه ها و علائم حیاتی و انجام آزمایشات لازم در خانه یا محل کار
  3. انما یا تنقیه در منزل
  4. انجام تزریق داخل وریدی و عضلانی
  5. خدمات مراقبت از خانه برای سالمندان
  6. نصب و برداشتن کاتتر در موارد ضروری
  7. ارائه مراقبت های لازم برای بیماران مبتلا به بیماری های مزمن
  8. انجام تمریناتی را برای تحریک گردش خون
  9. مراقبت از زخم، به ویژه برای بیماران دیابتی
  10. کمک به بیماران برای حرکت و ورزش منظم
  11. اطمینان از تغذیه بیمار در زمان مقرر و در صورت وجود نیاز ایمنی لوله تغذیه
  12. توجه به بهداشت شخصی بیمار از جمله استحمام، تمیز کردن لباس و کوتاه کردن ناخن ها

 

حضور پزشکان و کادر پرستاری خانگی در کنار فیزیوتراپیست ها و متخصصین کاردرمانی با تجربه و نیز شایستگی در ارائه خدمات پزشکی یکپارچه، یک عامل حیاتی و تأثیرگذار در روند درمان است. مراقبت های بهداشتی با کیفیت در خانه، حفظ حریم خصوصی بیماران و داشتن زندگی عادی در محیطی آشنا ضمن حفظ آسایش روانی بیمار، موجب آرامش خانواده و عزیزانشان می شود.

خدمات موسسه کیان در منزل، با استفاده از آخرین فن آوری ها و روش های درمانی و ارائه خدمات مناسب مراقبت در منزل برای بیماران، اعم از پزشکی یا روانی برای بیماران، سالمندان، زنان، کودکان و زنان باردار، با بالاترین استانداردهای کیفیت، ارائه می شود. همه امور مراقبت از بیمار زیر نظر پزشک متخصص که بر اساس نوع بیماری فرد برنامه درمانی مناسب را تعیین می کند، انجام می شود.