ساعت کاری به صورت شبانه روزی
ساعت کاری به صورت شبانه روزی

صدور گواهی فوت در منزل تهران

 

صدور گواهی فوت نیز مانند صدور گواهی تولد، یکی از ملزومات است که پس از مرگ هر فردی باید اخذ شود. مرگ افراد به علت های مختلفی ممکن است اتفاق بیوفتد، مانند بیماری های مزمن، تصادف، مرگ ناگهانی ناشی از ایست قلبی و … .

افراد بیماری که در بیمارستان یا کلینیک ها فوت می کنند، گواهی فوت آنان توسط پزشک در بیمارستان صادر می شود؛ اما در برخی از اوقات افراد در منزل فوت می کنند که در این شرایط نیاز به صدور گواهی فوت در منزل است که نیاز است توسط پزشک در منزل صورت گیرد.

پزشکی که این گواهی را صادر می کند، باید تایید شده باشد و این گواهی توسط هر کسی صادر نمی‌شود. در زمان درخواست گواهی فوت، حتما به این نکته توجه داشته باشید.

اگر شما هم در مورد صدور گواهی فوت در منزل سوال دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات جامع و دقیقی در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

تماس با ما 

02122096805

02166268533

صدور گواهی فوت در منزل

صدور گواهی فوت در منزل عموما توسط پزشک شبانه روزی صورت می گیرد؛ مزیتی که این صدور گواهی فوت این است که گاهی اوقات شاهد این موضوع هستیم که افراد سالمند یا حتی افراد سالم در منزل فوت می کنند و نیاز به تایید پزشک معتبر و مورد تایید نظام پزشکی وجود دارد.

پزشک مورد تایید برای صدور گواهی فوت در منزل به معاینه فرد فوت شده می پردازد و در صورتی که مشکل قانونی و قضایی وجود نداشته باشد، گواهی فوت صادر می شود؛ اما در صورتی که پزشک صدور گواهی فوت در منزل را صلاح نداند، گواهی فوت باید توسط پزشک قانونی و طی فرایند های قضایی صورت گیرد.

زمانی که پزشک برای صدور گواهی فوت اقدام می کند، علت فوت، سوابق بیماری، سن و … را در نظر می گیرد و بررسی می کند؛ چرا که مسئولیت قانونی برای صادر کننده گواهی فوت در منزل وجود دارد.

شاید این سوال برایتان وجود داشته باشد که مراحل صدور گواهی فوت در منزل چیست؟ پاسخ این موضوع را در زیر می دهیم.

 

صدور گواهی فوت در منزل

مراحل صدور گواهی فوت در منزل

اگر فرد متوفی، در منزل خودش فوت کرده باشد، پزشک دارای صلاحیت اقدام به بررسی کامل و معاینه فرد فوت شده می کند. در صورتی که احتمال قتل یا دیگر موارد وجود نداشته باشد، صدور گواهی فوت در منزل انجام می شود.

 

شرایطی که پزشک می تواند برای فرد متوفی گواهی فوت در منزل صادر نماید:

 • در صورتی که پزشک از قبل، فرد متوفی را تحت درمان داشته واز بیماری او آگاه بوده باشد.
 • اگر پزشک فرد متوفی را نمیشناسد با بررسی مدارک وشرایط متوفی بتواند علت مرگ را غیر مشکوک تشخیص دهد.
 • مرگ متوفی باید طبیعی وبدون دخالت هیچ گونه عامل خارجی اتفاق افتاده باشد.
 • جسد شخص متوفی از نظر دررفتگی،اصابت گلوله یا چاقو،شکستگی،خفگی ، تروما و….مورد معاینه ی کامل پزشک قرار گیرد.بدون معاینه صدور گواهی فوت در منزل امکان ندارد.
 • علت فوت باید برای پزشک کاملا مشخص ودر ارتباط با بیماری فرد متوفی باشد.
 • جسدمتوفی با مدارک همخوانی داشته وبرای پزشک هویت شخص متوفی، احراز شود.
 • برای صدور گواهی فوت در منزل به حالات افراد خانواده فردمتوفی دقت کرده و شاهد نارضایتی در آنان نباشد.

در صورتی که در هر مرحله از کفن و دفن یا معاینات، شواهدی وجود داشته باشد که مرگ طبیعی را زیر سوال ببرد، جنازه متوفی به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود.

 

تماس با ما 

02122096805

02166268533

تعرفه صدور گواهی فوت در منزل

تعرفه صدور گواهی فوت در منزل بسته به فاصله منزل فرد فوت شده با پزشک، متفاوت خواهد بود و نمی‌توان به صورت دقیق نرخی را مشخص کرد. به صورت میانگین تعرفه صدور گواهی فوت در منزل در شهر تهران 800 هزار تومان است. در کلان شهر ها تعرفه صدور گواهی فوت 680 هزار تومان و در شهرستان ها 560 هزار تومان است.

توجه داشته باشید که تعرفه‌ای که در این بخش گفتیم، بر اساس تعرفه های وزارت بهداشت و درمان است.

 

صادر نشدن گواهی فوت در منزل در چه مواقعی است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، پزشک زمانی که برای صدور گواهی فوت در منزل، فرد فوت شده را معاینه می کند، در صورتی که مشکل و مورد قضایی وجود نداشته باشد، گواهی فوت صادر می کند؛ در غیر این صورت، نیاز به معاینه پزشک قانونی خواهد بود.

موارد زیر باعث صادر نشدن گواهی فوت در منزل است:

 • در صورتی که مرگ به دنبال اقدام به قتل اتفاق بیافتد.
 • مرگ به علت خودکشی باشد.
 • هرگونه درگیری فیزیکی یا لفظی منجر به مرگ شود.
 • اگر حوادث ترافیکی به هر شکلی و با هر فاصله زمانی، منجر به مرگ شود.
 • هرگونه مسمومیت شیمیایی، دارویی، گازگرفتگی و… سبب مرگ شود.
 • اگر سوءمصرف مواد باعث مرگ شود (مواد مخدر، توهم‌زا، روان‌گردان و…).
 • اگر برق‌گرفتگی، غرق‌شدگی، سقوط از بلندی، گرما زدگی، سرمازدگی، سبب فوت شود.
 • فوت در محل کار (حوادث شغلی، مواد شیمیایی و آلاینده در محل کار و…)
 • اگر فرد در بازداشتگاه یا زندان فوت شود.
 • فرد در یکی از اقامت‌گاه های جمعی مانند خوابگاه، پادگان، پرورشگاه، آسایشگاه، اردوگاه و …
 • اگر فرد به علت اقدامات تشخیصی و درمانی فوت شود.
 • اگر فرد در زمان بارداری، زایمان، پس از زایمان یا در زمان سقط جنین، به علت اقدامات تشخیصی و درمانی فوت کند.
 • فرد در زمان ورزش کردن فوت کند.
 • فرد به صورت ناگهانی و بدون علت فوت کند.
 • هر فوتی که پزشک احتمال به شکایت از کسی در آن وجود داشته باشد.
 • مرگ مشکوک و با دلیل ناشناخته
 • فوت افراد ناشناس و بی‌هویت
 • هر فوتی که پزشک احتمال جنایت در آن تشخیص دهد.
 • فوت افراد ناشی از حوادث مترقبه.

در مواردی که گفتیم صادر نشدن گواهی فوت در منزل طبیعی است.

 

صدور گواهی فوت

چه مدارکی جهت صدورگواهی فوت درمنزل نیازاست؟

 • کارت ملی (در صورت صدور کارت)وشناسنامه متوفی:

این مدارک مهمترین مدارک محسوب میشونداما در مواقعی که شناسنامه فرد متوفی بنا به هر دلیلی در دسترس نیست یا کارت ملی صادر نشده است از سایر مدارک شناسایی هویتی استفاده میشود(ثبث دقیق اطلاعات فردی وهویتی از روی این مدارک بر روی فرم گواهی فوت انجام میگیرد وبرای تطابق فرد با مدارک جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات  قانونی وحقوقی در آینده  الزامی است.)

 • وجود بستگان درجه یک متوفی حین صدور گواهی فوت :

رضایت بستگان درجه یک برای صدور گواهی فوت در منزل ،ملاک انجام مراحل بعد قرار میگیرد.

 • گواهی پزشک :

این گواهی براساس سوابق پزشکی متوفی،داروها،علائم وآثار بدن متوفی و…… صادر میشود.کدپستی در برگه صدور گواهی فوت در منزل لحاظ میشود.

همانگونه که ولادت اشخاص در سازمان ثبت احوال باید ثبت گردد ،وفات افراد نیز در این سازمان ثبت می شود.جهت انجام مراحل قانونی انتقال ارث و…..از متوفی به وراث ، داشتن برگه ثبت وفات که توسط سازمان ثبت احوال صادر می گردد الزامی است.

 • در مناطق صعب العبور که امکان دسترسی پزشک به متوفی وصدور گواهی فوت در منزل یا دسترسی به بیمارستان وجود ندارد ، تایید مسئولین گورستان یا معرفی و حضور دو نفر گواه با ارائه مدرک شناسایی در اداره ثبت احوال محل وقوع یا محل سکونت فرد متوفی ،گواهی فوت صادر میگردد.

تماس با ما 

02122096805

02166268533

 

قانون کشوردرباره فوت ایرانیان

بر طبق ماده22قانون ثبت احوال کشور،وفات کلیه اتباع ایرانی ،چه مقیم داخل کشورباشند چه درخارج از ایران سکونت داشته باشند توسط سازمان ثبت احوال باید ثبت گردد.

در داخل کشور بستگان درجه یک،افرادی که در زمان ومکان فوت حضور داشته اند،گروه های امدادی (هلال احمر-اورژانس )،مقامات قضایی ونظامی ،متصدی گورستان ،ماموران انتظامی محل یا صاحب مکانی که فرد در آن مکان فوت کرده با احراز هویت خود ،میتوانند نسبت به اعلام وفات واخذ گواهی فوت اقدام نمایند.

در خارج از کشور،کنسولگریهای ایران مسئول گزارش فوت ایرانیان مقیم آن کشور به سازمان ثبت احوال ایران برای ثبت وفات توسط این سازمان هستند.

 

روند ثبت وفات در ثبت احوال

برای ثبت وفات در سازمان ثبت احوال ،شناسنامه فرد متوفی (جهت ابطال ) وبرگه صدور گواهی فوت در منزل یا بیمارستان که  توسط پزشک تایید شده  به این سازمان ارائه می گردد .در صورت صحت واصالت مدارک ،سند فوت صادر میگردد وشناسنامه ابطال میشود ودر نهایت گواهی فوت یا خلاصه رونوشت وفات توسط ثبت احوال صادر میگردد.

تمامی مراحل ثبت فوت فرد، توسط اداره ثبت احوال انجام می شود.

 

صدور گواهی فوت در منزل تهران

از آن‌جایی که شهر تهران بسیار بزرگ است، برای صدور گواهی فوت در منزل تهران باید افراد به این نکته توجه داشته باشند که ممکن است یک پزشک از هر مسیری برای دادن گواهی فوت در منزل نیاید؛ پس در زمان درخواست صدور گواهی فوت در منزل، باید به آدرس منزل و مسیر پزشک، توجه داشته باشید.

تماس با ما 

02122096805

02166268533

صدور گواهی فوت در منزل شمال تهران

صدور گواهی فوت در منزل شمال تهران برای افرادی صورت می گیرد که ساکن مناطق زیر باشند: زعفرانیه، ازگل، تجریش، فرشته، فرمانیه، کاشانک، قیطریه، سوهانک، جماران، آجودانیه، اوین، دارآباد، شهرک نفت، شهرک محلاتی، ولنجک، امام‌زاده قاسم، کامرانیه، باغ فردوس، نیاوران، الهیه و … می شود.

اگر ساکن این مناطق هستید، می توانید برای صدور گواهی فوت در منزل شمال تهران اقدام کنید.

 

صدور گواهی فوت در منزل شهرک غرب و سعادت آباد

افرادی که در شهرک غرب و سعادت آباد حضور دارند، نباید نگرانی بابت صدور گواهی فوت در منزل داشته باشند، این افراد به راحتی می توانند با مرکز شبانه روز کیان تماس بگیرند و از آنان برای صدور گواهی فوت در منزل درخواست کنند.

 

صدور گواهی فوت در منزل ولنجک و زعفرانیه و الهیه

فرقی نمی‌کند که شما در ولنجک باشید یا زعفرانیه یا الهیه، در هر ساعت از شبانه‌روز که باشد، شما می توانید برای صدور گواهی فوت در منزل اقدام کنید و مطمئن باشید که در سریع‌ترین زمان، پزشک معتبر و تایید شده برای معاینه متوفی حضور پیدا خواهد کرد.

 

صدور گواهی فوت در منزل جردن و فرمانیه و آجودانیه

افراد ساکن در مناطق جردن، فرمانیه و آجودانیه، می توانند بدون آن‌که نگران حضور و دسترسی پزشک معتبر و تایید شده باشند، در هر ساعت از شبانه روز با مرکز شبانه روزی کیان تماس بگیرند و برای درخواست صدور گواهی فوت در منزل اقدام کنند و منتظر پزشک برای معاینه و صدور گواهی فوت باشند.

 

صدور گواهی فوت در منزل قیطریه و فرشته و کامرانیه

افرادی که ساکن مناطق قیطریه، فرشته و کامرانیه هستند، اگر فرد فوت شده‌ای در منزل داشتند، می توانند در هر ساعت از شبانه روز، با مرکز شبانه روزی کیان تماس بگیرند و برای حضور پزشک معتبر و صدور گواهی فوت در منزل قیطریه و فرشته و کامرانیه درخواست دهند.

پزشک مورد تایید برای صدور گواهی فوت در منزل حضور خواهد یافت و نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

 

صدور گواهی فوت در منزل تجریش و نیاوران و یوسف آباد

تجریش و نیاوران و یوسف آباد که از مناطق شمال تهران هستند، جمعیت زیادی دارند و به همین دلیل نباید نگران خدمات صدور گواهی فوت در منزل باشند. افرادی که در مناطق تجریش، نیاوران و یوسف آباد ساکن هستند، می توانند در طول 24 ساعت از شبانه روز، برای صدور گواهی فوت اقدام کنند.

پزشک معتبر و تایید شده برای صدور گواهی فوت در اسرع وقت برای صدور گواهی فوت در منزل حضور پیدا خواهد کرد.

 

 

صدور گواهی فوت در منزل-کیان مد

صدورگواهی فوت در منزل غرب تهران

غرب تهران شامل مناطق: پونک، شهر زیبا، صادقیه، گیشا، جنت‌آباد، طرشت، ستارخان، تهرانسر، اکباتان و … است و از مناطق پرجمعیت تهران است.

افرادی که در این مناطق زندگی می کنند، می توانند با خیال راحت در هر ساعت از شبانه روز برای صدور گواهی فوت در منزل درخواست دهند تا پزشک برای معاینه حضور پیدا کند.

تماس با ما 

02122096805

02166268533

صدور گواهی فوت در منزل جنت آباد و ستارخان

جنت آباد و ستارخان یکی از مناطق غرب تهران هستند و می توانند بدون نگرانی و مانند مناطق شمال تهران، در هر ساعت از شبانه‌روز، با مرکز شبانه روزی کیان تماس بگیرند و برای صدور گواهی فوت در منزل جنت آباد و ستارخان اقدام کنند.

صدورگواهی فوت در منزل در جنت آباد و ستارخان توسط پزشک مورد تایید صورت خواهد گرفت.

 

صدور گواهی فوت در منزل صادقیه و اکباتان

صادقیه و اکباتان نیز در غرب تهران واقع شده‌اند و دسترسی خوبی به خدمات پزشکی و قانونی دارند؛ کسانی که ساکن صادقیه یا اکباتان باشند، می توانند برای صدور گواهی فوت در منزل در صادقیه و اکباتان اقدام کنند و پزشک برای معاینه اولیه برای صدور گواهی فوت در منزل حاضر خواهد شد.

در نظر داشته باشید که اگر ممنوعیت قضایی وجود نداشته باشد، گواهی فوت صادر خواهد شد.

 

صدور گواهی فوت در منزل شرق تهران

مناطق نارمک، تهران نو، دلاوران، تهران پارس، شمیران نو، هنگام، افسریه، پیروزی، استخر، حکیمیه، سراج، شهرک والفجر، مجیدیه و … جزو مناطق شهر تهران هستند و افرادی که در این مناطق ساکن هستند، می توانند با خیال راحت برای صدور گواهی فوت در منزل اقدام کنند.

 

صدور گواهی فوت در منزل تهرانپارس و پیروزی

تهران پارس و پیروزی یکی از مناطق غرب تهران هستند و می توانند بدون نگرانی و مانند مناطق دیگر مناطق تهران، در هر ساعت از شبانه‌روز، با مرکز شبانه روزی کیان تماس بگیرند و برای صدور گواهی فوت در منزل تهران پارس و پیروزی اقدام کنند.

صدورگواهی فوت در منزل در تهرانپارس و پیروزی توسط پزشک مورد تایید صورت خواهد گرفت.

 

صدور گواهی فوت در منزل جنوب تهران

صدور گواهی فوت در منزل جنوب تهران برای افرادی صورت می گیرد که ساکن مناطق زیر باشند: شوش، نازی آباد، یاخچی آباد، محله امام‌زاده حسن، شهرک ولیعصر، شهریار، اسلام شهر و … از مناطق جنوب تهران محسوب می شوند.

اگر ساکن این مناطق هستید، می توانید برای صدور گواهی فوت در منزل جنوب تهران اقدام کنید.

 

صدور گواهی فوت در منزل شهریار و اسلامشهر

شهریار و اسلام‌شهر یکی از مناطق پر جمعیت تهران هستند و به همین دلیل خدمات صدور گواهی فوت در منزل به ساکنین شهریار و اسلامشهر ارائه می شود.

اگر شما هم ساکن این مناطق هستید، می توانید برای صدور گواهی فوت در منزل از مرکز شبانه روز کیان اقدام کنید.

 

صدور گواهی فوت الکترونیکی

همانطور که می دانیم صدور گواهی  فوت درمنزل ، یکی از مدارک الزامی برای کارهایی همچون انحصار وراثت است.در چندمدت پیش بعد از صدور گواهی فوت در منزل توسط پزشک، تنها راه برای تکمیل مراحل صدور گواهی فوت، مراجعه حضوری به سازمان ثبت احوال بود اما امروزه خدمات  صدور گواهی فوت الکترونیکی در سایت www.sabteahval.ir راه اندازی شده است .شما میتوانید بعداز صدور گواهی فوت در منزل توسط پزشک ،مراحل را درخانه انجام دهید.

صدور گواهی فوت الکترونیکی باعث تسهیل در انجام کارمیشود و به عدم شیوع کرونا کمک میکند باید توجه داشت صدور الکترونیکی گواهی فوت، فقط محدود به چند استان از جمله تهران ، اردبیل ، خراسان شمالی و…است وبعد از صدورگواهی فوت در منزل انجام میشود.

 

 

تماس با ما 

02122096805

02166268533

صدور گواهی فوت در منزل شبانه روزی کیان

مرکز شبانه روزی کیان، یکی از مراکزی است که به صورت شبانه روزی به ارائه خدماتی مانند ویزیت پزشک در منزل، تزریقات در منزل، تزریق سرم در منزل، آمبولانس خصوصی ،اکوی قلب در منزل ، پانسمان زخم در منزل ، فیزیوتراپی در منزل و صدور گواهی فوت در منزل شبانه روزی کیان اشاره کرد.

تمامی این خدمات توسط بهترین پزشکان تایید شده صورت می گیرد و شما می توانید با خیال راحت، نسبت به استفاده از خدمات مرکز شبانه روزی کیان استفاده کنید.

شما می توانید برای صدور گواهی فوت در منزل شبانه روزی کیان اقدام کنید و منتظر باشید تا پزشک مورد تایید برای معاینه و صدور گواهی فوت در منزل حضور پیدا کند.

اگر شما هم سوالی در این زمینه داشته باشید، می توانید با مرکز شبانه روزی کیان تماس بگیرید و از کارشناسان مربوطه بخواهید تا شما را راهنمایی کنند و سوالات شما را پاسخ دهند.