موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

نحوه درمان سرفه خشک در خانه |  درمان خانگی سرفه خشک

سرفه به عنوان یک واکنش طبیعی یا ساده ترین روش در خط دفاعی بدن می باشد. با سرفه یا عطسه بسیاری از عوامل میکروبی به خارج از بدن هدایت می شوند. سرفه بسته به نوع عامل تحریک کننده اش دارای انواع مختلفی است. درمان ها نیز باید مطابق با عامل ایجاد کننده مدنظر قرار گیرد. جهت یادگیری نحوه درمان سرفه خشک در خانه یا درمان خانگی آن لحظه به لحظه با ما همراه باشید. دریافت داروهای تزریقی مثل سرم با تقاضای خدمات تزریقات در منزل امکانپذیر است.
درمان خانگی سرفه خشک

سرفه خشک چیست؟

بسیاری از افرادی که حالت سرفه را تجربه می کنند می پرسند که سرفه خشک چیست؟ سرفه خشک یا غیر مولد به سرفه ای گفته می شود که هنگام ایجاد آن هیچ گونه خلط یا مخاط در مجاری تنفسی دیده نمی شود. اگر می خواهید از نحوه درمان سرفه خشک در خانه با داروهای گیاهی اطلاعات کسب کنید. بهتر است با : منابع ، اسامی تجاری معتبر ، تداخلات دارویی و عوارض جانبی آن ها آشنا شوید.

مهمترین علائم سرفه خشک 

شناخت دقیق علائم به درمان بهتر و مناسب تر می انجامد. مهمترین علائم شناسایی سرفه خشک شامل موارد زیر است:

 • بدون خلط و مخاط است.
 • مجاری تنفسی می خارند.
 • احتمال عود در شب وجود دارد.

سرفه خشک نشانه چیست؟

به نظرتان سرفه خشک نشانه چیست ؟ با توجه به اینکه علت ایجاد سرفه خشک شامل : دود سیگار و دخانیات ، ریفلاکس معده ، آلرژی یا حساسیت محیطی ، آسم یا ترشح بینی ، بیماری های مزمن ریوی ، کرونا و… می باشد.

بررسی تک تک محرک ها به شناخت بهتر نحوه درمان سرفه خشک در خانه منجر می شود. قبل از آزمودن گیاهان مختلف از یک پزشک مشورت بگیرید حتی می توانید خدمات پزشک در منزل استفاده نمایید. 

علت سرفه خشک

ابتدا علت یابی سرفه خشک

در درمان خانگی سرفه خشک حتما توجه به عوامل زیر را مد نظر داشته باشید:  

عفونت ویروسی

در برخی از موارد؛ ویروس ها باعث بروز حالت سرفه خشک در افراد هستند. امروزه ویروس کووید 19 به عنوان شناخته شده ترین ویروس ایجاد کننده سرفه خشک مطرح است. سرفه ممکن است بعد از بهبود بیماری کرونا تا مدت ها گریبان گیر اشخاص باشد و با کوچکترین حس بوی عطر یا سیگار شروع شود. نحوه درمان سرفه خشک در خانه ناشی از عفونت ویروسی مانند کرونا و امیکرون کمی متفاوت تر از سایر عوامل است. 

اینجا کلیک کنید : ویزیت متخصص عفونی در منزل 

آسم

آسم یک وضعیت ژنتیک هست که فرد به برخی از عوامل محیطی مانند : گرده ، غبار ، ترشحات حشرات و…  حساسیت داشته و در صورتی که در معرض آنها قرار گیرد مجاری تنفسی اش تنگ و متورم شده و به سرفه خشک حساسیتی ممتد منجر می شود. از علائم آسم می توان به سرفه های خشک آلرژیک تا حد ایجاد تهوع اشاره کرد. حذف عامل محرک می تواند اولین گام برای پیگیری نحوه درمان سرفه خشک در خانه ناشی از آسم یا واکنش آلرژیک باشد. با ویزیت متخصص ریه در منزل از ابتلا به آسم محفوظ بمانید.

ریفلاکس معده

بازگشت اسید به مری ناشی از اختلال در عملکرد دریچه یا تولید بیش از حد اسید در معده می تواند باعث تحریک مری شده و سرفه خشک از معده را به وجود آورد. نحوه درمان سرفه خشک در خانه ناشی از ریفلاکس باید شامل درمان مشکلات معده توسط ویزیت متخصص داخلی در منزل  باشد.

ترشحات بینی 

بدن انسان در هنگام حساسیت فصلی یا سرماخوردگی با ترشح مخاط بیشتر واکنش نشان می دهد. این ترشحات آبکی و روان بوده و با تحریک عصب پشت گلو باعث بروز سرفه های خشک می شوند. درمان خانگی سرفه خشک در اینگونه موارد با آرام کردن عصب تحریک شده توسط متخصص گوش و حلق و بینی دنبال می شود.

درمان سرفه خشک در طب سنتی

درمان سرفه خشک در طب سنتی

چندین اِلمان شامل : ارتقای سیستم دفاعی بدن ، از بین بردن عامل محرک ، کاهش تحریک پذیری اعصاب هنگام درمان سرفه خشک در طب سنتی مورد توجه قرار می گیرد. در اینجا به چند روش درمان خانگی و فوری سرفه خشک می پردازیم :

چای عسل

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در یک تحقیق انجام گرفته برای درمان سرفه خشک شبانه در کودکان مشخص شد؛ اثربخشی عسل بیشتر از داروی ضد سرفه دکسترومتورفان است. این اثربخشی در کاهش سرفه و تسکین درد بوده است. لذا ترجیح والدین جهت درمان سرماخوردگی کودکان خود بر استفاده از عسل می باشد. هنگام درمان با عسل آنچه اهمیت دارد سن کودک و نداشتن حساسیت به عسل یا آویشن است.

نحوه درمان سرفه خشک در خانه با عسل اینگونه است که می توان دو قاشق چای خوری از آن را با یک لیوان : آب جوش ، چای کم رنگ یا دم نوش آویشن ترکیب کرد و روزانه یک یا دوبار از آن نوشید. 

در صورت نیاز وارد شوید : سریعترین سیستم اعزام پرستار برای انجام سرم تراپی در منزل کرج یا تهران 

نکات قابل توجه در درمان سرماخوردگی کودکان با عسل

 • دقت کنید به دلیل واکنش شدید آلرژیک و حساسیتی ؛ درمان سرفه خشک در کودکان و اطفال زیر یکسال با عسل در منزل ممنوع است. 
 • اگر از دمنوش آویشن برای درمان خانگی سرفه خشک استفاده می کنید حتما از حساسیت نداشتن کودکانتان اطمینان بیابید. علائمی شبیه مسمومیت غذایی می تواند نشانه ای از آلرژی به آویشن باشد.
 • حد مجاز برای مصرف روزانه آویشن 100-120 میلی لیتر می باشد.

درمان سرفه خشک با زنجبیل

کاهش سرفه خشک با زنجبیل

شما می توانید سرفه خشک حساسیتی یا آلرژیک ناشی از آسم را با زنجبیل تسکین دهید. زنجبیل با خاصیت ضد التهابی در کاهش درد ، تهوع و سرفه خشک بسیار موثر است. بدین منظور نحوه درمان سرفه خشک در خانه با زنجبیل اینگونه است که:  20-40 گرم زنجبیل را در یک فنجان آب جوش ریخته و صبر کنید کمی دم کشیده و جا بیفتد برای افزایش کارایی و به دست آوردن طعم مناسب می توانید از عسل استفاده کنید. 

 

نکته! زنجبیل سوزش سر دل و ناراحتی معده را افزایش می دهد. افزودن عسل موجب تخفیف این عارضه می گردد. برای درمان سرفه خشک در کودکان یا اطفال زیر یک سال در خانه هرگز از عسل داخل دم کرده زنجبیل استفاده نکنید.

درمان مطمئن کودکان با ویزیت متخصص اطفال در منزل

هیدراته ماندن ( مصرف مایعات)

مایعات در درمان خانگی و سریع سرفه خشک نقش بسزایی دارند. توصیه ما به افرادی که سرما خورده اند یا سرفه خشک کرونا علی الخصوص امیکرون را تجربه می کنند استفاده از نوشیدنی های گرم برای درمان می باشد. زیرا طبق تحقیقات نوشیدن مایعات گرم یا هم دمای اتاق باعث تسکین و بهبود علائمی مانند : گلودرد ، سرفه خشک ، لرز ، خستگی بدن ، عطسه و آبریزش بینی در مبتلایان به کرونا خواهد شد. مایعات گرم و غذاهای آبکی مورد استفاده جهت درمان سرفه خشک کودکان و بزرگسالان عبارتند از :

 • انواع دمنوش گیاهی مانند: دم نوش عناب ، گیس پری ، سنبل الطیب ، آویشن و…
 • انواع آش ها و سوپ ها بدون مواد سرخ کردنی تزیینی
 • چای کم رنگ بدون کافئین
 • آب جوش خنک شده و آبمیوه های گرم 
 • استفاده از وصل سرم در منزل برای هیدراته ماندن

بخار حمام

استفاده از بخار هوا بیشتر برای درمان سرفه خلط دار مد نظر قرار می گیرد تا اینکه سرفه خشک مورد توجه باشد. اما باید گفت بخار هوا برای درمان خانگی سرفه خشک در اطفال و بزرگسالان در خانه بی تاثیر نیست. دوش آب گرم و حمام کردن موجب کاهش خشکی مجاری تنفسی خواهد شد و سرفه خشک و خلط دار را بهبود می بخشد. سعی کنید بعد از خروج از حمام حتما یک لیوان آب هم دما با اتاق میل کنید زیرا از کم آبی و افزایش دمای بدنتان جلوگیری می کند.

بخور برای درمان سرفه خشک . بخار حمام

استفاده از بخور برای درمان سرفه خشک

استفاده از دستگاه بخور یا رطوبت ساز سرد برای درمان خانگی سرفه در منزل به افراد مبتلا به احتقان و گرفتگی تنفس توصیه می شود. اگر استطاعت مالی ندارید یا تهیه دستگاه نیازمند خروج از منزل در هنگام قرنطینه است شما می توانید یک کاسه بخور در منزل خود بسازید. نحوه درمان سرفه خشک در خانه با کاسه بخور اینگونه است که :

 • یک کاسه بزرگ را پر از آب جوش کنید.
 • اسانس های گیاهی و روغنی مثل رزماری یا اکالیپتوس را به آن اضافه کنید.
 •  به حالت خمیده روی کاسه قرار بگیرید و حوله را روی سر خود قرار دهید.
 • 5 دقیقه هوای گیر افتاده در زیر حوله را تنفس کنید.
 • در صورت اذیت شدن پوست ،سعی کنید تا خنک شدن آن صبر کرده سپس ادامه دهید.
 • جهت جلوگیری از آسیب به بینایی حتما در تمام مدت از چشم بند استفاده کنید.
 • می توانید حجامت در منزل را در فصل بهار برای زدودن آلاینده ها از خون امتحان کنید. 

گل ختمی برای سرفه خشک

درمان سینه پهلو با ریشه گل ختمی در طب سنتی سابقه طولانی دارد. بهترین شربت برای درمان سرفه خشک را می توان شربت ضد سرفه حاوی : عشقه ، گل ختمی و آویشن دانست. علت این امر وجود ماده ای به نام موسیلاژ در گیاه ختمی است. موسیلاژ را لعاب گیاهی نیز می نامند زیرا ماده ای غلیظ و چسبناک می باشد که سطح گلو را پوشانده و از تحریک آن و شدت گرفتن سرفه جلوگیری می کند. 

این شربت در درمان سرماخوردگی و عفونت های دستگاه تنفسی از جمله امیکرون در کودکان یا بزرگسالان به نحو موثری عمل کرده است. زیرا طبق مطالعات انجام گرفته با مصرف 12 روز از این دارو ؛ سرفه های مزمن خشک تا حدود 90 درصد کاهش می یابند.

 نحوه درمان سرفه خشک در خانه با ریشه گل ختمی به شرح زیر است:

 • گیاه خشک یا دمنوش کیسه ای را به مدت 10 دقیقه با آب جوش دم کنید.
 • نبات های گیاهی با عصاره ریشه گل ختمی که به بازار عرضه شده اند نیز می تواند بدین منظور استفاده شود. 
 • شاید بعد از مصرف ریشه گل ختمی جهت درمان خانگی سرفه خشک ؛ شاهد ناراحتی معده باشید. با مصرف مایعات زیاد این معضل قابل رفع است.

تزریقات در منزل شمال تهران به صورت شبانه روزی برای اهالی شمال پایتخت جهت دریافت انواع دارو و سرم در دسترس می باشد.

 مصرف آویشن برای درمان سرفه خشک

مصرف آویشن برای سرفه خشک

آویشن از جمله گیاهانی است که در طب سنتی برای درمان سرفه خشک بسیار مورد توجه است. کاربرد های این گیاه را می توان علاوه بر آشپزی در : بهبود گلودرد ، درمان سرفه ، درمان مشکلات گوارشی و کاهش التهاب ریه ( برونشیت) دانست.

آویشن حاوی آنتی اکسیدان بوده و در منزل برای درمان سرفه خشک کرونا یا او میکرون به دلیل کاهش التهاب ریه مورد استفاده قرار می گیرد. شربت ساخته شده از برگ های آویشن و عشقه به عنوان بهترین شربت برای تسکین برونشیت حاد شناخته می شود.

 برای درست کردن دمنوش آن در خانه باید دو قاشق چایخوری آویشن خشک را به مدت 10 دقیقه در یک لیوان آب جوش دم کنید. صاف کرده و بنوشید.

انجام فصد خون در منزل ، یکی دیگر از خدمات بهترین مرکز خدمات پرستاری در تهران یعنی کیان می باشد.