غرب تهران

02188590855

شمال و شرق تهران

02122096805

جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید

سایر مناطق تهران

موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

افسردگی چیست ؟ علائم ، راه درمان و انواع اختلال روان

براساس تخمین سازمان جهانی بهداشت (WHO) حدود 280 میلیون نفر از سراسر این کره خاکی به اختلالات افسردگی دچار هستند. در ایالات متحده نیز این رقم به 10 درصد جمعیت بزرگسال این کشور می رسد. شاید افسردگی را جدی نگیرید اما وقتی از عواقب آن آگاه شوید شما نیز جلوتر از دیگران به دنبال جواب افسردگی چیست ؟ علائم ، راه درمان و انواع آن خواهید بود. توجه داشته باشید درمان اختلال روان خیلی سخت تر از بیماری های جسمی مثل کلسترول بالاست. ویزیت روانپزشک در منزل به درمان در این رابطه کمک می کند.

افسردگی چیست؟

اگر فکر می کنید به افسردگی مبتلا شده اید اینجا جواب بیماری افسردگی چیست را خواهید یافت. نوعی اختلال خلقی ، چند وجهی ، شایع و جدی است که باید تحت درمان پزشکی قرار گیرد بر احساس افراد ، عملکرد و تفکرشان تاثیر منفی گذاشته و فعالیت های روزانه در کار ، مدرسه ، اجتماعات با مشکل مواجه می کند. کیفیت زندگی با مبتلا شدن به افسردگی ، بیشتر از داشتن احساس غم کاهش می یابد. لذا ناراحتی را با افسردگی اشتباه نگیرید. برای تشخیص اختلالات افسردگی می توانید ویزیت در منزل را برای به خدمت گیری بهترین روانشناس در خانه تان امتحان کنید.

علائم بیماری افسردگی در زنان و مردان .

چه احساسی را در افسردگی تجربه می کنید؟

افسردگی مثل داشتن ناراحتی یا غم و اندوه نیست که بعد از چند روز از بین برود. شاید ماه ها یا حتی سالها زمان لازم باشد تا بتوان آن را علاج کرد. سعی کنید اگر علائم افسردگی از قبیل : خستگی مفرط ، ناتوانی در تمرکز ، عدم تصمیم گیری ، اضطراب مداوم ، احساس گناه داشتن ، علاقه نداشتن به ادامه زندگی را در فرزندان یا اطرافیان مشاهده کردید به ویزیت متخصص داخلی در منزل فکر کنید.

افسردگی بر درمان بیماری های جسمی نیز اثرگذار است زیرا فرد انگیزه ای برای زنده ماندن و جنگیدن در مشکلاتی مثل سرطان ، ایدز ، بیماری های قلبی و.. ندارد. اصطلاحا ؛ افسردگی عامل اصلی ناتوانی در جهان است. 

بهبود بیماری های تنفسی مثل کرونا یا آنفولانزا در کنار درمان اختلال روان با ویزیت متخصص ریه در منزل امکان پذیر است.

افسردگی در زنان

طبق مطالعات انجام گرفته بر روی نمونه های تصادفی از ساکنان قسمتی از آفریقا ؛ افسردگی در زنان نسبت به مردان 1.5برابر بیشتر است. به طور کلی، ممکن است شما یکی از افرادی باشید که افسردگی را در مقطعی از زندگی تان ( بعد از زایمان ، حاملگی ، مطلقه بودن ، شاغل بودن ، خانه داری ) تجربه کنید زیرا از هر هفده نفر یک نفر در طول زندگی خود از اختلال افسردگی رنج خواهد برد.

اثرات افسردگی در بانوان را می توان در : داشتن وضعیت جسمانی ضعیف تر ، بهره وری کمتر و درآمد کمتر ، عقب ماندن از تحصیل یا کسب مدارج علمی و… دید. البته اگر مادری سرپرست خانوار یا متاهل افسرده باشد، تاثیر منفی این اختلال خلقی بر کل اعضای خانواده خواهد بود. مثلا احتمال اینکه فرزندان او از تحصیل عقب بمانند یا وضعیت جسمانی ضعیف تری داشته باشند بیش از سایر کودکان است.

 

افسردگی چیست؟ اختلال روان
اختلال روان _ اختلالات افسردگی در زنان ، نوجوانان

اثرات افسردگی شدید بر انسان

اگر اختلالات افسردگی درمان نشود باید منتظر پیامدها و اثرات شدید در انسان بود. تاثیر بر احساسات ؛ فقط بخش کوچکی از این اختلال است . دیگر اثرات بیماری افسردگی که بر روی مغز ، قلب و سایر اعضای بدن رخ می دهند.

 • علائم افسردگی در مردان و زنان

به این جمله “من واقعا از احساس ناامیدی و بی ارزشی خسته شده ام ” دقت کنید ممکن است آن را از زبان فرد افسرده به کرات بشنوید . این یک زنگ خطر است. علائم افسردگی در مردان و زنان را باید با دقت کردن در اعمال و رفتار افراد بیابید. نشانه های زیر کمک کننده هستند: 

 • علائم عاطفی شامل : خشم آنی ، بی قراری یا تحریک پذیری
 • عدم تمایل به گذراندن وقت در کنار دوستان یا صرف نظر کردن از انجام فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت می برد.
 • احساس درماندگی ، بی هویتی ، بی ارزشی ، بی اهمیتی ، بی حسی ، پوچی ، ناامیدی و غم
 • احساس ترس بابت اینکه اتفاق بدی بعد از شادی لحظه ای بیفتد.
 • علائم فیزیکی شامل : کاهش انرژی ، تغییر میزان خواب ، مشکلات حافظه و یادگیری

 

برای کاهش افسردگی یا همان اختلال روان چه کار باید کرد؟

انجام برخی از کارها به کاهش تاثیر افسردگی در افراد کمک می کند. تغییرات در سبک زندگی مثل دویدن زیاد ، دریافت اکسیژن زیاد و…شاید دشوار به نظر برسند با همراهی یک متخصص و روحیه شجاعانه به زندگی بهتر ختم خواهد شد. اقدامات زیر را در این راستا انجام دهید:

 • در انجمن ها یا گروه های درمان شده شرکت کنید.
 • از متخصص مجرب کمک بگیرید.
 • مشکلات خود با دوستان صمیمی در میان بگذارید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • بیرون بروید و یک سرگرمی سالم انتخاب کنید.
 • خواب کافی داشته باشید.
 • در محیطی که آرامش دارید بخوابید.
 • تغذیه سالم داشته باشید
 • از مصرف الکل اجتناب کنید.

در طول درمان اگر نیاز به تزریقات داشتید مرکز ما میتواند خدمات تزریقات در منزل برای شما عزیزان با مجرب ترین و حرفه ای ترین پرستاران انجام دهد.

انواع افسردگی

متاسفانه ، همانند بیماری های جسمی ، برای اختلالات افسردگی نیز انواع مختلفی ذکر شده است. موسسه خدمات سلامتی کیان آماده است در کنار شما عزیزان باشد تا انواع افسردگی را درمان کنید که عبارتند از:

 1. دیس تایمی

شدت کمتری نسبت به بیماری افسردگی اصلی داشته اما زمان بیشتری ( بیش از یکسال) برای درمان نیاز دارد.

 1. اختلال سازگاری (افسردگی موقعیتی)

حالتی از اختلال افسردگی است که به شکل کوتاه مدت اتفاق می افتد موقعیت هایی نظیر : طلاق یا جدایی ، مرگ عزیزان ، ابتلا به بیماری جدی و لاعلاج ، استرس ناشی از ورود به دوران نوجوانی و تغییراتش ، تغییر مدرسه یا خانه ، قربانی جنایت بودن ، تصادف کردن ، بچه دار شدن و.. جزء اختلال موقعیتی محسوب می شوند.

انجام رادیولوژی در منزل برای افرادی که در سوانح ، دچار شکستگی شده اند بسیار مفید خواهد بود.

 1. اختلال دوقطبی

حالتی است که شخص ، دچار شیدایی می شود علائم اختلال دو قطبی کاملا مخالف افسردگی و شامل : انرژی بالا داشتن ، حس عالی داشتن ، افکار مسابقه ای داشتن ، نیاز به کم خوابی ، وراجی یا سریع صحبت کردن ، توهم داشتن ، مشکل در تمرکز و داشتن هذیان می باشد.

مراقب باشید اختلال روان  ( دوقطبی ) را با اثرات سوء مصرف مواد یا الکل ، بیش فعالی ، افسردگی ، اسکیزوفرنی اشتباه نگیرید.

درمان افسردگی

بهترین و موثر ترین راهکارها برای درمان افسردگی در نزد پزشک شماست. ما اینجا نکات اصلی را بیان می کنیم این نکات را در طول درمان رعایت کنید:  

 • با والدین خود صحبت کرده و از آنها کمک بگیرید.
 • با یک متخصص روانشناس صحبت کنید
 • با یک متخصص پزشکی (روانپزشک ) در ارتباط باشید. 
 • دوره درمان را کامل کرده و در نیمه راه ناامید نشوید.
 • برخی از داروها برای اثرگذاری نیاز به چندین هفته زمان دارند.
 • اگر در طول درمان اختلال روان ( افسردگی ) ، علائم بیشتر شد یا افکار خودکشی را دوباره به با شدت بیشتر به سراغ تان آمد فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

دسترسی 24 ساعته و شبانه روزی به اکو قلب در منزل با بهترین تکنسین و متخصص از طریق مرکز کیان فراهم شده است.