غرب تهران

02188590855

شمال و شرق تهران

02122096805

جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید

سایر مناطق تهران

موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

بدن درد بعد از بهبودی کرونا

کرونا ویروس به عنوان یکی از خطرناک‌ ترین و مسری‌ ترین ویروس‌ های تنفسی در جهان شناخته می‌شود و مبتلایان به این بیماری در معرض عوارض جانبی و متعدد بعد از کرونا قرار دارند.

بدن درد کرونا می تواند یک احساس کلی از تمام بدن یا مربوط به یک عضو خاص شامل : زانو ، کمر ، معده ، پا ، گرفتگی گردن و … در حین بیماری یا بعد از بهبود کرونا باشد. در برخی از افراد؛ بعد از بهبودی کویید 19 نیز با کوچکترین محرک امکان بازگشت درد به عضو آسیب دیده وجود دارد. در ابتدایی ترین اقدام برای کاهش بروز این امر باید عضو آسیب دیده ، تقویت گردد.

عوارض بیناری کرونا ، دلتا ، اومیکرون _ بدن درد

درد بدن یکی از علائمی است که پس از مبتلا شدن به این بیماری و یا حتی بعد از بهبودی کامل بیماران در آن‌ها مشاهده می‌شود و می‌تواند باعث کلافگی و نگرانی افراد شود. در رابطه با میزان شیوع و علت بدن درد بعد از بهبودی کرونا لازم به ذکر است که این حالت در طیف وسیعی از نجات یافتگان این بیماری مشاهده می‌ شود و حدوداً 10 تا 70 درصد از مبتلایان به این ویروس بر اساس شدت بیماری این عارضه را پس از بهبودی کامل نیز در خود نشان می‌ دهند.

در این رابطه بهتر است به این مورد توجه نمایید که اگرچه گیرنده‌ های پروتئینی این ویروس اکثراً در ناحیه ریه قرار دارند ولی تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان داده‌ اند که این ویروس می‌تواند سایر سلول‌های بدن را نیز از طریق مکانیزم‌های ناشناخته‌ای آلوده کند و باعث تخریب آن‌ها شود. در صورت نیاز به مشاوره رایگان یا دریافت ویزیت متخصص ریه در منزل با خطوط موسسه کیان تماس بگیرید.

علل بدن درد بعد از بهبود کرونا

تخریب شدن سلول های تشکیل دهنده بافت‌های مختلف بدن باعث آزاد شدن فاکتور‌های التهابی و تجمع سلول های ایمنی در ناحیه مورد نظر خواهد شد و فعالیت سلول های ایمنی نیز می‌تواند باعث ایجاد شدن التهاب و درد در بافت‌های تخریب شده با ویروس کرونا شود.

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که چرا بدن درد بعد از بهبودی کرونا ادامه می‌یابد و با حذف شدن ویروس کرونا از بدن این علامت از بین نمی‌رود؟ در پاسخ به این سوال لازم است این نکته را عنوان کنیم که آسیب‌های ایجاد شده توسط این ویروس بسیار گسترده و شدید‌ هستند و از آن‌ جایی که درد یک پاسخ طبیعی در هنگام آسیب بافتی می‌باشد، درد‌های ناشی از این بیماری تا زمان بهبودی کامل بدن ادامه خواهند یافت.

در صورت نیاز کلیک کنید: درمان زردی نوزاد در منزل

بهبود کرونا ، عوارض کرونا ، درمان بدن درد کرونا و اومیکرون یا امیکرون

بدن درد کرونا بیشتر در کدام ناحیه از بدن اتفاق می افتد؟

بافت‌ها و اندام‌های اطراف قفسه سینه همچون: شانه، کمر، دنده‌ها، گردن، ناحیه سر، مفصل‌ها و دست‌ها جزء شایع‌ترین قسمت‌هایی هستند که بدن درد بعد از بهبودی کرونا در آن‌ها قابل مشاهده است و این حالت می‌‌تواند مشکلاتی را برای بهبودیافتگان ایجاد کند.

همچنین، اندام‌ها و بافت‌های دیگری از بدن همچون: دستگاه گوارشی و سایر اندام‌های حفره شکمی نیز وجود دارند که احتمال ایجاد شدن درد در آن‌ها پس از درمان شدن این بیماری وجود دارد و مشاهده شدن این حالت می‌تواند نگرانی‌هایی را در رابطه با عدم درمان شدن کامل این بیماری و یا مبتلا شدن دوباره افراد به ویروس کرونا ایجاد کند. سونوگرافی در منزل کرج یا تهران یا مراکز بهداشتی کمک شایانی بر تشخیص تاثیر کرونا بر اندام های داخلی خواهد کرد.

بدن درد کرونا بیشتر در چه افرادی دیده می‌شود؟

اگرچه این عارضه می‌تواند در طیف گسترده‌ای از بیماران ایجاد شود ولی با این حال، تحقیقات صورت گرفته نشان داده‌اند که این حالت بیشتر در بیماران بالای 50 سال، مبتلایان به فرم شدید بیماری کرونا و بیماران دارای مشکلات زمینه‌ای مختلف همچون: مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی، مبتلایان به فشار خون بالا، افراد دیابتی و بیماران مبتلا به چاقی بیشتر دیده می‌شود و زمان بیشتری برای بهبود بدن درد در این دسته از بیماران نیاز است.

اصلی‌ترین علت شیوع بدن درد بعد از بهبودی کرونا در این افراد پیشرفت سریع بیماری کرونا به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی و ناکارآمدی سیستم‌های ترمیمی می‌باشد و تخریب بافتی در این افراد گسترده‌تر و شدید‌تر خواهد بود. در واقع، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای باید بیشتر احتیاط نمایند زیرا بیماری کرونا در این افراد شدید‌تر خواهد بود و احتمال فوت شدن آن‌ها بیشتر است.

اگر در اثر کرونا به اختلالات و مشکلات خواب دچار شده اید تست خواب در خانه می تواند برای شما کمک کننده باشد.

بهبود در کرونا ، درمان خانگی گردن درد ، کمر درد ، درد شکم و ناحیه تناسلی ، درد شانه و کتف در کرونا

مدت بهبودی بدن درد بعد از کرونا

اگرچه هنوز اطلاعات آماری دقیقی در این رابطه وجود ندارد ولی این عارضه بطور عادی پس از گذشت 3 تا 6 ماه برطرف می‌شود و موثر‌ترین عامل در مدت زمان بدن درد بعد از بهبودی کرونا شدت ابتلا به این بیماری است. همچنین، در موارد معدودی مشاهده شده است که این حالت 9 ماه تا 1 سال پس از بهبودی بیماران ادامه یافته است و به درمان‌ های رایجی که در ادامه قصد معرفی آن‌ها را داریم پاسخ نداده است.

7 شیوه رایج و آسان در درمان بدن درد کرونا

روش های متعددی برای درمان و کاهش درد بدن بعد از خلاصی از کرونا وجود دارد. مهم ترین آنها تقویت بدن از طریق تمرینات ورزشی و رساندن مواد مقوی به بدن می باشد. اگر توان بدن افزایش یابد بهتر در برابر ناملایمات و بیماری ها مبارزه می کند. عمده ترین راه های درمان بدن درد بعد از کرونا را در موارد زیر می یابید:

ماساژ درمانی

یکی از روش های درمان بدن درد کرونا ؛ ماساژ درمانی است. این کار بهترین شیوه برای کاهش درد و آرامش بدن بعد از بهبود بیماری کرونا محسوب می شود. استفاده از روغن بابونه که مزاج گرم و خشک دارد برای دردهای سر و گردن توصیه می شود. این روغن با توجه به خاصیتش و شرایط جغرافیایی ایرانیان بیشترین بازخورد مثبت را داشته است. خواص روغن بابونه شامل : ضدعفونی کننده و تقویت سیستم ایمنی پوست ، خونرسان به اندام ها ، تسکین دهنده درد ، کاهش سردردهای کرونایی ،کاهش تنش و اضطراب به دلیل رایحه ، بالابردن روحیه و آرامش بخش می باشد.

درمان خانگی و گیاهی بدن درد کرونا و امیکرون ، ماساژ درمانی با روغن بابونه ، گرفتگی گردن ، زانو ، پا درد

درمان گیاهی 

استفاده از داروهای گیاهی برای تسکین درد از گذشته دور بین ایرانیان مرسوم بوده است. هر گیاه خاصیت متفاوتی داشته و برای درمان درد در اعضای خاصی جوابگوست. بهترین درمان گیاهی برای بدن درد بعد از کرونا استفاده از روغن ریحان می باشد. این روغن دارای خاصیت ضد اسپاسم و گرفتگی عضلات است. به منظور کاهش درد بدن در کرونا 3 قطره از روغن گیاهی ریحان را با 5 قطره روغن زیتون مخلوط کرده و به محل درد در گردن ، شانه ، پا ،شکم ، پشت معده ، زانو ، ران و… بمالید.

استفاده از داروی مسکن‌:

استفاده از داروهای مسکن رایج ترین شیوه در خود درمانی جهت کاهش و درمان بدن درد بعد از کرونا محسوب می شود. امروزه طیف گسترده‌ای از داروهای ضد درد و ضد التهابی وجود دارند که برای خرید آن‌ها از داروخانه‌ها نیازی به تهیه کردن نسخه پزشک نیست و داروهایی همچون ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین در این دسته قرار دارند.

استفاده از سرم تراپی در منزل کرج برای بیماران کرونایی ساکن در این استان توصیه می شود.

اگرچه مصرف این داروها اولین اقدام برای درمان بدن درد بعد از بهبودی کرونا محسوب می‌شود ولی زیاده روی در مصرف آن‌ها می‌تواند عوارض جانبی مختلفی همچون: از بین رفتن بافت کبد و کلیه را به همراه داشته باشد. همچنین، بیماران دیابتی و قلبی بهتر است که قبل از مصرف این داروها با پزشک معالج خود مشورت کنند. در صورت نیاز، می توانید برای دریافت داروهای تزریقی از خدمات تزریقات در منزل استفاده کنید.

ورزش کردن:

مبتلایان به ویروس کرونا بطور میانگین 2 تا 3 هفته با این بیماری دسته و پنجه نرم می‌کنند و این حالت می‌تواند موجب فرسودگی بدن و خشک شدن ماهیچه‌ها و مفاصل شود.

ورزش کردن توسط بسیاری از متخصصان به عنوان بهترین و آسان‌ترین روش برای کاهش عوارض این بیماری در نظر گرفته می‌شود و انجام حرکات نرمشی و کششی به کاهش بدن درد شما کمک خواهد کرد.

همچنین، ورزش کردن باعث تقویت سیستم ایمنی و سیستم‌های ترمیمی بدن شما خواهد شد و سرعت بهبودی شما را افزایش خواهد داد. نحوه ورزش ، تست استقامتی و تمرینات متناسب با نیاز شما می تواند توسط متخصص هنگام ویزیت پزشک در منزل ارائه شود.

مدت بهبودی بدن درد کرونا یا امیکرون ، درمان بدن درد اومیکرون با سرما درمانی

سرما درمانی:

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که گرما تاثیر بیشتری را بر روی درد ماهیچه‌ها و مفاصل دارد ولی با این حال، تاثیر استفاده از کمپرس آب سرد برای درمان بدن درد، درد مفاصل و درد ماهیچه‌ها بیشتر است و بهبود یافتگان از بیماری کرونا می‌توانند به صورت روزانه از این روش برای کاهش درد‌های خود استفاده کنند.

انجام نوار قلب در خانه با بهترین و بروزترین تجهیزات پزشکی نیز برای بیماران قبلی که به کرونا مبتلا شده و بهبود یافته اند امکان پذیر شده است.

استفاده از گن‌های لاغری:

اگرچه این ایده کمی عجیب به نظر می‌رسد ولی مشاهده شده است که پوشیدن گن‌های لاغری پس از بهبودی کرونا می‌تواند از تحلیل رفتن ماهیچه‌ها جلوگیری کند و بدن درد بعد از بهبودی کرونا را کم‌تر نماید. بنابراین، شما نیز می‌توانید از این روش ارزان قیمت و کم خطر برای کاهش بدن درد استفاده کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

بیمارانی که مجبور به استفاده از سوند معده هستند. مصون از ابتلا به کرونا نیستند. بروز هر دو مشکل ؛ فرد را در وضعیت بدی قرار می دهد وصل سوند معده در خانه برای آن ها از طریق موسسه کیان در دسترس است.

تزریق سرم و آمپول ویتامین:

همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی مختصراً به آن اشاره گردید، ویروس کرونا باعث فرسودگی بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن می‌شود و بهتر است بدانید که مبتلا شدن به فرم شدید این بیماری می‌تواند ذخیره ویتامین‌های بدن را به اتمام برساند.

بنابراین، شما می‌توانید با تزریق سرم در منزل ، ویتامین‌ها و مواد مغذی را در بدن خود بیشتر کنید و ویتامین‌ های مورد نیاز سیستم‌های ترمیمی بدن همچون: ویتامین‌های گروه B، ویتامین A و ویتامین D را در اختیار بدن قرار دهید.

موسسه خدمات پزشکی _ پرستاری کیان

و در نهایت شما می توانید از خدمات پرستاری متنوعی که  در دسترس عموم مردم است بهره ببرید تا علاوه بر درمان بدن درد ناشی از کرونا  از دیگر خدمات عمومی مرکز کیان استفاده کنید. موسسه خدمات پرستاری کیان یکی از پیشروترین های ارائه دهندگان این خدمات مانند : نوار مغز در منزل  ، گواهی فوت در منزل  است.