موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

غرب تهران
شمال و شرق تهران
جهت اعزام زیر 45 دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید
سایر مناطق تهران
موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

هایمن چیست ؟ محل آن + انواع ، تفاوت سالم با پاره

ابتدا بگوییم که پرده بکارت به انگلیسی ( هایمن = hymen ) خوانده می شود. بسیاری از اشخاص ، آن را با این نام می شناسند. از دیرباز ؛ داشتن هایمن سالم ، نمادی از عفت دختران و نداشتن رابطه جنسی در قبل ازدواج بوده است. با اینکه رسانه ها سعی در عادی سازی و بی اهمیتی جلوه دادن داشتن یا نداشتن آن هستند. اما هنوز هم جایگاه پرده بکارت در فرهنگ های مختلف جامعه بشری خصوصا جوامع سنتی و پسا مدرنیته به قوت خود باقیست. اگر مشتاق دانستن این هستید که هایمن چیست؟ یا درباره انواع آن ، محل اش ، تفاوت سالم و پاره شده آن و.. بدانید با ما همراه باشید. 

بیشتر بخوانید :هرگونه مشکل خود را با ویزیت متخصص داخلی در منزل حل کنید. 

اهمیت هایمن چیست؟

اهمیت پرده بکارت آنجاست که ممکن است دختری دچار عفونت واژن شده و نیازمند مصرف داروی داخل واژینال باشد. یا برای گذر از دوران پریودی به وسایلی مثل تامپون یا کاپ قاعدگی نیاز پیدا کند. در اینگونه موارد تکلیف چیست؟ ما در اینجا به اینکه هایمن چیست ؟ می پردازیم اما نظر آخر درباره بهره مندی از داروها و ابزار داخل واژینال را می توانید با استفاده از پزشک متخصص زنان و زایمان آنلاین جویا شوید.

هایمن چیست؟

70 درصد جنین های دختر متولد شده در ابتدای واژن شان دارای یک بافت پوشانده هستند. بسته اینکه ژن های جنین چه باشد بافت پرده بکارت به شکل و حالت متفاوتی ظاهر می شود.پرده بکارت هر فرد در اندازه ، ضخامت و شکل متفاوت می باشد. عجیبی این پرده به همین جا ختم نمی شود زیرا می تواند در طول زمان تغییر کند. مختصر بگوییم هایمن چیست؟ پرده ای نرم و الاستیک است از جنس بافت بدن که ممکن است کل دهانه واژن یا قسمتی از آن را بپوشاند

هایمن(پرده بکارت)

پرده بکارت چه شکلی است؟

بافتی گوشتی و همرنگ پوست است که در بزرگسالان ، یا کل واژن را می پوشاند یا هلال مانند دیده می شود. در اکثر موارد ؛ هایمن سالم در ابتدای تولد یعنی در نوزادان ، به صورت کامل بوده و به مرور زمان دچار فرسودگی و تغییر حالت خواهد شد. هر نوع تغییر حالت ، باز هم نشان دهنده سالم بودن پرده بکارت می باشد.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  بیماری سیفلیس چیست؟ علائم، راه های انتقال، درمان و داروها

آیا کارایی مشخصی برای هایمن وجود دارد؟

هنوز کارایی مشخصی برای هایمن ( پرده بکارت)  در بدن پیدا نشده است برخی از دانشمندان معتقدند که بدن ، آن را برای برای جلوگیری از ورود باکتری ها یا اجسام خارجی به داخل واژن می سازد. برخی دیگر معتقدند ازدواج با افرادی که دارای هایمن سالم بوده اند به ادامه دار شدن نسل این دختران در طول تاریخ منجر شده است. پس می توان گفت که در باقی ماندن ژن موثر است.

در صورت نیاز می توانید دریافت داروهای تزریقی خود را به پرستار با تجربه در امر رگ گیری بسپارید. به شرط اینکه خدمات تزریقات در منزل موسسه کیان را انتخاب نمایید.

انواع هایمن سالم

 داشتن اندازه ، ضخامت و شکل متفاوت باعث شده که انواع مختلفی از آن را در زنان شاهد باشیم. در زیر می توانید انواع هایمن سالم را با تصویر واقعی ببینید.

پرده بکارت حلقوی یا هلالی : شایع ترین نوع هایمن ارتجاعی است که به دلیل اینکه در بدو تولد ، کل دهانه واژن را احاطه می کند با نام حلقوی شناخته می شود، سپس به شکل هلال ماه یا هلالی در می آید.گذاشتن یا برداشتن تامپون یا کاپ پریود در هایمن حلقوی منوط به دستور پزشک است که با ویزیت پزشک در منزل شرق تهران در دسترس شماست.

پرده بکارت کریبریفرم یا مشبک : یکی از انواع هایمن ارتجاعی بوده که در آن ؛ پرده دارای سوراخ های زیاد با اندازه های متفاوت است. افرادی که پرده بکارت متخلخل دارند ، در دوران قاعدگی از نظر خروج خون مشکلی نخواهند داشت اما امکان استفاده از کاپ قاعدگی یا تامپون را نخواهند داشت.

هایمن بدون سوراخ : از هر 1000 دختر ، یکی با این نوع از هایمن به دنیا می آید. دهانه رحم در این دختران به طور کامل پوشانده شده و هیچ منفذی وجود ندارد. پس ، عملا راهی برای خروج خون از واژن در دوران پریودی وجود نخواهد داشت. بازگشت خون به داخل واژن باعث می شود که قاعدگی دردناک داشته باشید. با تقاضای ویزیت متخصص داخلی در منزل  ، زبده ترین متخصص در تشخیص بیماری ها در کنار شما خواهد بود.

هایمن دارای تک منفذ ریز : پرده بکارت تمام دهانه واژن را پوشانده فقط یک سوراخ کوچک در آن وجود دارد. اگر این نوع از هایمن را دارید. نباید در خروج خون قاعدگی مشکلی داشته باشید. استفاده از تامپون ، منع مصرف دارد.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  عوارض تزریق نادرست آمپول | تزریق اشتباه آمپول

پرده بکارت سپتوم دار : این پرده با نام های : تیغه ای ، پل دار ، جدا شده و دو سوراخی نیز شناخته می شود . از انواع هایمن سالم است که انگار ؛ پرده بکارت از وسط به دو قسمت تقسیم شده و یک تکه بافت اضافی دارد. افراد دارای هایمن سپتوم دار در قرار دادن یا خارج کردن تامپون با مشکل مواجه خواهند شد.

انواع هایمن

هایمن چگونه پاره میشود؟

پرده بکارت بسیار حساس است و در دو صورت پاره میشود 1. یکباره 2. به تدریج و در اثر ساییده شدن

علت پارگی هایمن یکباره 

فعالیت هایی نظیر : رابطه جنسی ، تصادفات ، عمل های جراحی لگن ، خود ارضایی ، تجاوز ، ورزش شدید ، انجام تست پاپ اسمیر ، معاینه لگن و.. جزء اقداماتی هستند که از دست دادن پرده بکارت را به یکباره رقم می زنند.  

علت پارگی هایمن تدریجی

. انجام برخی از اقدامات از قبیل : بالا رفتن از کوه ، دوچرخه سواری ، اسب سواری ، تامپون گذاری و… باعث ساییده شدن هایمن شده و پاره شدن پرده بکارت را در پی دارند. 

آیا استفاده از تامپون برای دختر به هایمن آسیب می زند؟

باید گفت : بله ، استفاده از تامپون برای دختر به هایمن آسیب می زند. حتی اگر پرده بکارت شما از نوع ارتجاعی باشد، مصرف کاپ قاعدگی یا تامپون به مرور زمان ، آن را تا حد پاره شدن ساییده خواهد کرد. در اکثر مواقع ؛ پارگی این پرده به یکباره نیست و تدریجی اتفاق می افتد. حتی ممکن است در هنگام قاعدگی اتفاق بیفتد و شما هرگز متوجه آن نشوید.

استفاده از کاپ قاعدگی برای دختران

وقتی پرده بکارت پاره شود چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که پرده بکارت ، نرم و انعطاف پذیر است ، امکان کشیده شدن وجود دارد و با یک فشار جزئی پاره نمی شود البته ناخن بلند می تواند به آن صدمه بزند. برخی از افراد می توانند پاره شدن آن را حس کنند در حالی که برخی دیگر متوجه این اتفاق نمی شوند. اگر هایمن شما از نوع ضخیم و کم منفذ باشد با پارگی آن ، شاهد خونریزی خواهید بود. امیدواریم به پاسخی درخور ، درباره هایمن چیست رسیده باشید.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  یرقان چیست؟ | انتقال یرقان در بزرگسالان چگونه است؟ [درمان خانگی]

علائم پارگی هایمن

بسته به اینکه شما دارای کدام یک از انواع پرده بکارت باشید، علائم متفاوتی را تجربه می کنید. علائمی که ذکر می کنیم در همه افراد به یک حد احساس نمی شوند. نشانه ها و علائم پارگی هایمن عبارتند از: 

  • لکه بینی یا خونریزی خفیف
  • ناراحتی یا احساس درد در ناحیه واژن
  • پوست قابل مشاهده در اطراف دهانه واژن
  • تغییر شکل واژن از حالت حلقوی به V شکل

در صورت خونریزی زیاد می توانید برای بازگشت انرژی به بدنتان از سرم تقویتی استفاده کنید .کافیست سرم تراپی در منزل کرج یا تهران را انتخاب نمایید.

چگونه بفهمم هایمن سالم است ؟

داشتن شرایطی نظیر : عدم توانایی جاگذاری تامپون در دوران قاعدگی یا عدم خروج خون در پریودی ( علل نادر) در تشخیص پارگی هایمن کمک می کند زیرا نشان می دهد که پرده بکارت سالم مانده است.

عمل هایمنوپلاستی

دلایل زیادی برای از دست دادن باکرگی و پاره شدن پرده بکارت وجود دارد. دختران ممکن است در اثر : جراحی لگن ، تصادفات ، تجاوز ، ازدواج سفید و.. با پارگی هایمن مواجه شوند. عمل هایمنوپلاستی برای ترمیم پرده بکارت در بانوان توسط متخصص زنان انجام می شود. تقاضای دکتر در منزل شمال تهران ، بهترین متخصص را در این رابطه در اختیارتان قرار می دهد.

عمل هایمنکتومی 

همانگونه که گفته شد در برخی از انواع هایمن ، سوراخی وجود ندارد و فرد برای قاعدگی با مشکل روبروست. در اینگونه موارد باید از عمل هایمنکتومی استفاده کرد. این عمل پرده بکارت نیز توسط متخصص زنان انجام می شود. اهالی کرج می توانند ویزیت دکتر در منزل کرج را انتخاب کنند تا ماهرترین متخصص توسط مرکز خدمات درمانی در منزل کیان به خانه شان اعزام شود.

مقالات سایت