ساعت کاری به صورت شبانه روزی
ساعت کاری به صورت شبانه روزی

خدمات پزشکی و پرستاری در منزل کیان 24 ساعته

تلفن تماس: 02188590855

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

عوارض تزریق نادرست آمپول | تزریق اشتباه آمپول

آیا درباره مهم ترین عوارض تزریق نادرست آمپول چیزی شنیده اند؟ مصرف روز افزون داروها به ویژه نوع تزریق سرم و آمپول ما را بر آن می دارد تا اطلاعات خود را در زمینه فواید و عوارض تزریق نادرست آمپول افزایش دهیم. انواع داروها شامل پماد ها، قرص ها، شربت ها، آمپول ها و امولسیون ها که برای درمان بیماری ها ، مشکلات و اختلالات انسان ها ساخته شده اند حتی با تجویز پزشک عوارضی ناخواسته و غیر قابل انکار مثل درد پا بعد از تزریق آمپول را به بدن تحمیل می کنند. برای مثال یک داروی ساده سرماخوردگی می تواند خواب آلودگی را در افراد ایجاد کند.

تزریق نادرست آمپول

آمپول ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هر یک عوارض خاص خود را دارد. تزریق نادرست آمپول به این عوارض می افزاید. دریافت آمپول به دلیل امکان بروز عوارض ناگوار در استفاده نابجا حتما باید با تجویز و ویزیت پزشک باشد. باتوجه به اینکه سرانه مصرف آمپول ها در ایران بسیار بالاتر ارکشور های دیگر است لزوم کسب اطلاعات از عوارض تزریق نادرست آمپول بیش از پیش حس می شود.

حتما بخوانید: تزریق آمپول رمدسیویر در منزل

تزریق نادرست آمپول

اندکی بی دقتی در تزریق نادرست آمپول ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای فرد دریافت کننده داشته باشد. وجود اشتباهات جزء جدایی ناپذیر و غیر قابل کتمان هر شغل و پیشه ای است. سعی جامعه درمان کشور در کاهش عوارض تزریق نادرست آمپول با افزایش دقت، مهارت و استریل کردن ابزار مورد استفاده است. عوارض تزریق نادرست آمپول عبارتند از:

حتما بخوانید: تزریق آمپول نوروبیون

• ایجاد عفونت ، درد شدید و آبسه در محل تزریق.
• گرفتگی غیر عادی عضله.
• شکستن و جاماندن سوزن در بدن.
• پارگی رگ یا ورود اشتباه سوزن به استخوان.
• اصابت نوک سوزن به عصب.

برای خدمات تزریقات در منزل به صورت شبانه روزی تماس بگیرید:

تزریق اشتباه آمپول

اقدامات موثردر کاهش عوارض تزریق نادرست آمپول

انجام برخی اقدامات بهداشتی و رعایت نکات مهم دستورالعملی تعیین شده who در قبل ، حین و بعد از تزریق در کاهش عوارض تزریق نادرست آمپول موثر است. اگر خودتان تزریق را انجام می دهید سعی کنید هواگیری داخل آمپول رابه خوبی انجام دهید. ترس از عوارض تزریق آمپول بدون هواگیری بار روانی زیادی را به شما منتقل می کند. بهره گیری از تجربیات یک فرد آموزش دیده از عوارض تزریق آمپول بدون هواگیری می کاهد.

حتما بخوانید: تزریق آمپول بتامتازون در منزل

تزریق غلط آمپول به بازو

اقدامات موثر در کاهش عوارض تزریق نادرست آمپول عبارتند از:

 • استفاده از سوزن متناسب با نوع تزریق
 • استریل نمودن سرنگ، سوزن و آمپول
 • ضدعفونی کردن محل تزریق با پد الکلی
 • روحیه به بیمار جهت عدم سفت کردن عضله
 • انتخاب شیوه و زاویه درست تزریق
 • شستشوی دست ها قبل از تزریق

انواع تزریقات

نوع تزریق آمپول ها را بر حسب : سن بیمار، دوز دارو ، شرایط جسمانی بیمار اعم از بارداری یا سالمندی ، نوع بیماری و … تعیین می کنند.

تزریق وریدی : در این نوع از تزریق؛ ورید یا همان رگ مستقیما پذیرنده دارو و سرم خواهد بود شایع ترین و عمقی ترین تزریق، تزریق وریدی است. همین نشان دهنده اهمیت بالای شناخت معایب و محاسن تزریق نادرست آمپول وریدی می باشد. شاید بتوان عوارض تزریق نادرست آمپول را کاهش داد.

تزریق عضلانی: دارو به ماهیچه و عضله که دارای بافت پر از رگ است تزریق می شود. هدف دارو و وضعیت بیمار در انتخاب نوع ماهیچه موثر است معمولا از ماهیچه سرینی یا همان باسن استفاده می شود. کاهش عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی باید مورد توجه بیمار و فرد تزریق کننده قرار گیرد.

تزریق زیر جلدی : ورود دارو به بافت چربی زیر پوست با زاویه تند نسبت به پوست و تزریق آرام از ویژه ای های تزریق زیر جلدی می باشد. درد زیاد از عوارض تزریق اشتباه آمپول زیر جلدی است. استفاده از تجربیات یک فرد ماهر عوارض تزریق نادرست آمپول زیر جلدی را کاهش می دهد.

تزریق داخل جلدی: از این تزریق بیشتر برای شناسایی حساسیت دارویی مثل پنی سلین استفاده شده و دارو به لایه پوست تزریق می شود. عوارض تزریق نادرست آمپول داخل جلدی نسبت به سایر تزریقات کمتر می باشد.

مطالعه کنید: تزریق آمپول متوکاربامول در منزل

اگر آمپول عضلانی را در رگ بزنیم چه میشود؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که اگر آمپول عضلانی را در رگ بزنیم چه میشود؟ باید توجه داشت که هر نوع آمپول آزمایش های زیادی را برای به دست آوردن افزایش کارایی و اثرگذاری در سلول هدف و کاهش عوارض تزریق نادرست آمپول سپری کرده است. تغییر شیوه تزریق از کارایی دارو کم می کند ضمن اینکه جذب دارو در تزریق عضلانی نسبت به تزریق وریدی آرام تر است اگر آمپول عضلانی را در رگ بزنیم ممکن است بار بالای دارو در خون باعث ایجاد اختلال در سطح سلولی و واکنش شدید سیستم دفاعی منجر به شوک آنافیلاکسی شود. پس عوارض تزریق نادرست آمپول را جدی بگیرید. امیدواریم پاسخ این پرسش که اگر آمپول عضلانی را در رگ بزنیم چه میشود؟ را گرفته باشید.

مطالعه نمائید: متخصص و دکتر ارتوپد در منزل

تشخیص آمپول وریدی و عضلانی

تشخیص آمپول وریدی و عضلانی توسط افراد شاغل در کادر درمان بسیار آسان است اما اگر قرار است تزریق توسط خود فرد انجام شود توجه به نکاتی مانند: نوع آمپول، شیوه تزریق ، عوارض تزریق نادرست آمپول و… حائز اهمیت می باشد. معمولا کمپانی و شرکت سازنده هر دارو برچسبی حاوی اطلاعات تشخیص آمپول وریدی و عضلانی از هم را روی شیشه دارو نصب می کند. ضمن اینکه می توانید از پزشک معالج خود برای این تشخیص کمک بگیرید.

عوارض تزریق آمپول عضلانی به عصب

براساس مطالعات انجام گرفته تزریق عضلانی در ناحیه گلوتئال از علل شایع آسیب عصب سیاتیک در این ناحیه می باشد. عوارض تزریق آمپول عضلانی در عصب بیشتر به دلیل تزریق ماده دارویی در نزدیکی عصب است نه تزریق مستقیم به داخل عصب !

زیرا دارو اثر توکسیک داشته و التهاب حاد و مزمن را به وجود می آورد. طبق تحقیقات 90 درصد آسیب ها و عوارض آمپول عضلانی به عصب هنگام تزریق دیکلوفناک بوده است و سهم سایر دارو ها 10 درصد می باشد. همچنین میزان عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی در زنان 26 درصد و مردان 74 درصد گزارش شده است. ضمن اینکه عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی حدودا 88 درصد مربوط به قسمت پرونئال عصب و 12درصد به تیبیال مرتبط بوده است. عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی به عصب در افراد زیر 25 سال و بالای 65 سال از شیوع کمتری برخوردار است.

نکات موثر در کاهش عوارض تزریق آمپول عضلانی در عصب

اگر میخواهید شما یا کودکتان یک تزریقی ایمن را با کمترین عوارض تزریق آمپول عضلانی در عصب تجربه کنید. نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • سعی کنید برای کاهش عوارض تزریق نادرست آمپول ، آن را در افراد زیر 15 سال و بالای 65 سال انجام ندهید.
 • افراد لاغر با عضلات ضعیف جهت در امان ماندن از عوارض تزریق نادرست آمپول ، از افراد مجرب کمک بگیرند.

تزریق اشتباه آمپول عضلانی

کارکرد هر آمپول متخص همان شیوه تعیین شده روی برچسب دارو می باشد. در صورت تزریق اشتباه آمپول عضلانی بروز عوارضی مانند آلرژی تا کما دور از ذهن نیست. برخی از افراد با تزریق خودسرانه آمپول عضلانی خود را در معرض عوارض تزریق آمپول عضلانی در رگ قرار می دهند. یک تصمیم غیر مسئولانه ناشی از کاهلی منجر به وارد شدن لطماتی بلند مدت خواهد شد.

عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی

در تزریق عضلانی خوب توجه به اصول خاصی همچون : انتخاب سوزن ، ویال ، آمپول ، سرنگ و محل تزریق عوارض مورد توجه است. رایج ترین سرنگ های استفاده شده در تزریق عضلانی سرنگ هایml 2-3 می باشد. شایع ترین عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی عبارتند از:

 • شکستن سوزن در داخل عضله.
 • انقباض غیر عادی عضلانی _اسکلتی.
 • درد ، عفونت و آبسه در محل تزریق.
 • برخورد سوزن به عصب و فلج شدگی عضو.
 • ورود سوزن به داخل استخوان یا عروق اصلی.

از بین موارد ذکر شده مهمترین عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی مربوط به برخورد سوزن با عصب و ایجاد فلج شدگی است.

عوارض تزریق نادرست آمپول وریدی

اشتباه در تزریق وریدی نیز مانند سایر تزریقات موجب ایجاد عوارض ناخوشایند بعضا خطرناک خواهد شد. رعایت اقدامات ایمنی را در طی تزریق وریدی با دقت پیگیری کنید تا از عوارض تزریق نادرست آمپول وریدی در امان باشید. عوارض تزریق نادرست آمپول وریدی عبارتند از:

 • عفونت ، سوزش و خارش در رگ.
 • خون ریزی و کبودی در محل تزریق.
 • خیز یا اِدم خونی و ریوی.
 • بروز علائم آلرژیک.
 • درد شدید محل تزریق.
 • سفت شدن محل تزریق.

برای دریافت خدمات درمانی و پرستاری در منزل می توانید با موسسه کیان در تماس باشید.

بازدیدها: 579

مقالات سایت
پرستاری در منزل

⚕️ارائه کلیه خدمات پرستاری در منزل⚕️

⚕️خدمات درمانی در منزل ⚕️

⚕️اعزام پزشک به تمامی نقاط تهران و کرج⚕️

✔️تزریقات

✔️سرم تراپی

✔️ویزیت پزشک در منزل

☎️پاسخگویی و پشتیبانی 24ساعته