غرب تهران

02188590855

شمال و شرق تهران

02122096805

جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید

سایر مناطق تهران

موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

تزریق آمپول نوروبیون (بهترین زمان + فواید و عوارض )

اگر به دنبال اطلاعاتی راجب تزریق آمپول نوروبیون یا همان ب کمپلکس به عنوان بهترین داروی تقویتی هستید بهتر است با ما در این مقاله همراه باشید تا همه چیز درباره این دارو برای شما شفاف باشد. در صورتی که با بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون ، فواید و عوارض آن آشنا باشید می توانید عوارض را به حداقل برسانید. اگر قصد زدن آمپول نوروبیون در خانه را دارید، می توانید برای تزریقات شبانه روزی در منزل از خدمات درمانی و تزریقاتی موسسه خدمات سلامتی در منزل کیان استفاده کنید تا در هر ساعت شبانه روز به شما به بهترین شکل در این زمینه کمک کنند.

آمپول نوروبیون چیست؟

بهترین آمپول تقویتی شناخته شده حاوی مکمل های ویتامین های گروه B تحت نام تجاری نوروبیون در دسترس همگان قرار می گیرد.

آمپول نوروبیون (Neurobion) یک محصول دارویی میباشد که شامل ترکیبی از ویتامین‌ های گروه ب، به ویژه ویتامین ب۱۲ (کبالامین)، ب۶ (پیریدوکسین) و ب۱ (تیامین) می باشد. این آمپول درمانی است که جهت پشتیبانی سلامت عصبی و سیستم عصبی مرکزی و همچنین پیشگیری و درمان برخی بیماری‌های عصبی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در درمان بیماری‌ هایی مانند نوروپاتی، نوعی بیماری عصبی، و برخی مشکلات دیگر مرتبط با سیستم عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از مصرف هرگونه دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 
 
 
 

سیستم عصبی مانند شاهراه های ارتباطی بدن است. هرچه ارتباط اعضا با مغز و یکدیگر بیشتر باشد. کارایی ، سلامتی و عملکرد بهتری خواهند داشت. این دارو بدلیل تاثیر بر بهبود عملکرد سیستم عصبی ؛ بهترین داروی تقویتی نامیده می شود. قبل از مصرف مکمل ها از پزشک درباره فواید و عوارض آمپول نوروبیون مشورت بگیرید. زیرا دانستن مزایا و مضرات هر نوع دارو اعم از آمپول ب کمپلکس به شما در انتخاب بهترین روش دریافت مکمل کمک می کند.

علاوه بر مشاوره با بهترین متخصص زنان در خصوص زدن آمپول نوروبیون در بارداری می توانید خرید اینترنتی گارداسیل را از موسسه کیان بخواهید.

اشکال موجود در بازار

در تعیین روش یا نحوه ی استفاده از یک دارو ، شکل عرضه شده آن به بازار مهم است. نوروبیون به صورت قرص و آمپول در بازار موجود می باشد.

انواع نوروبیون

درست است که نوروبیون بهترین داروی تقویتی شناخته می شود اما خود این دارو به انواع 1. معمولی 2. فورته تقسیم می شود. نکته قابل توجه این است که اطلاع از بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون در افزایش کارایی آن و کاهش عوارض زدن آمپول نوروبیون در خانه دخیل است.

 1. نوروبیون فورته (Neurobion Forte): این نوع نوروبیون حاوی مقادیر بیشتری از ویتامین‌ های B1، B6 و B12 است و برای تقویت سیستم عصبی و افزایش سطح انرژی استفاده میشود.
 2. نوروبیون پلاس (Neurobion Plus):ین نوع نوروبیون حاوی ویتامینهای B1، B6 و B12 است و به عنوان یک مکمل غذایی برای تقویت سیستم عصبی و افزایش سطح انرژی مصرف میشود.

 3. نوروبیون انرژی (Neurobion Energy): این نوع نوروبیون حاوی ویتامین‌ های B1، B6 و B12 است و برای افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی و خواب‌ آلودگی استفاده میشود.

معمولی

آمپول نوروبیون معمولی ترکیبی از ویتامین های گروه ب با دوز های زیر می باشد:

100Mg ویتامین B1 

200Mg ویتامین B6 

200 میکروگرم B12

فورته

نوروبیون فورته از لحاظ مقدار و دوز ویتامین ب موجود در درون اش ، کمی غنی تر از نوع معمولی است و حاوی :

100 میلی گرم ویتامین ب 6

100 میلی گرم ویتامین ب 1

5 میلی گرم ویتامین ب 12

تفاوت در مقدار B6 و B12 موجب تفکیک این دو نوع نوروبیون از هم می شود. از آنجایی که ویتامین های گروه ب محلول در آب هستند، بدن به مقدار نیاز از آن برداشته و استفاده می کند سپس مازاد آن از طریق ادرار و کلیه ها دفع می گردد. پس ، عوارض جدی و خطرناک در انتظار افراد متقاضی زدن آمپول نوروبیون در خانه نخواهد بود.

ما نیز به شناسایی فرق آمپول نوروبیون ایرانی با خارجی در این مقاله خواهیم پرداخت. ضمن اینکه در تنظیم رژیم غذایی کسانی که مشکل جذب ویتامین های B دارند دانستن بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون اهمیت بسزایی دارد.

تشخیص اولیه بیماری ها اغلب با دکتر داخلی است. شما عزیران می توانید با کلیک بر ویزیت متخصص داخلی در منزل از مهارت های این پزشک مطلع شده و تقاضای اعزام متخصص در منزل را داشته باشید.

تزریق آمپول نوروبیون

فواید و عوارض تزریق آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون دارای سه ویتامین از 8 ویتامین گروه B است. به خاطر داشته باشید که مصرف هم زمان دارو هایی مانند لوودوپا، موجب تغییر در فواید و عوارض این آمپول می شود. لذا قبل از استفاده یا مصرف نوروبیون خواه به صورت قرص باشد یا به شکل تزریق ؛ حتما درباره تداخلات دارویی تحقیق کنید یا به پزشک معالج خود اطلاع دهید. با اینکه سازندگان این ترکیب ؛ فواید و عوارض آمپول نوروبیون را در بروشورهای دارو به خوبی شرح داده اند، با ما نیز آنها را مرور کنید:

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  تغذیه سالم ارزان و غذای مقوی برای بیمار کرونا در منزل

فواید:

در برشماری فواید آمپول نوروبیون می توان به بهبود عملکرد سلول های مغزی ، عصبی و پوست اشاره کرد. از دیگر مزایای این آمپول : حفظ سلامت مو ، مراقبت از پوست، افزایش سلامت کبد ، تقویت سیستم دفاعی بدن ، افزایش بهره وری سیستم عصبی و بهبود متابولیسم می باشد.

پس استفاده از نوروبیون مزیت هایی نیز دارد :

حفظ سلامت عصبی: ویتامین B1، B6 و B12 نقش مهمی در حفظ سلامت عصبی ایفا می‌کنند. آنها به سلول‌های عصبی انرژی می‌دهند و فعالیت عصبی صحیح را تسهیل می‌کنند. بنابراین، مصرف نوروبیون می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم عصبی کمک کند.

عوارض:

عوارض آمپول نوروبیون بستگی به مقدار مصرف آن دارد در صورت استفاده بیش از حد ؛ عوارض آمپول نوروبیون شامل موارد زیر می باشد:

 • زیاد شدن ادرار
 • اسهال
 • آلرژی
 • خارش پوست
 • خونریزی معده
 • گلو درد
 • آسیب عصبی

به دلیل استفاده از آلمینیوم و جیوه در ساخت آمپول ها، مصرف روتین و طولانی مدت آنها باعث شدت بخشیدن عوارض آمپول نوروبیون نیز خواهد شد. در مواد پایه ساخت آمپول ؛ فرق آمپول نوروبیون ایرانی با خارجی وجود ندارد.

نحوه مصرف 

نحوه استفاده از هر دارو از جمله قرص یا آمپول نوروبیون باتوجه به : سن بیمار ، واکنش بدن مریض به اولین مصرف ، شدت و نوع بیماری ، شرایط پزشکی بیمار تعیین می گردد. 

اما به طور معمول نحوه ی مصرف قرص نوروبیون در هر شرایطی اعم از : بارداری ، کرونا ، پریودی و یا ورزشکاران بدنسازی به صورت روزانه یک عدد است.

تعیین دوز مناسب نوروبیون به شکل تزریق آمپول با نظر متخصص و طبق شرایط بیمار خواهد بود. شیوه  مصرف نوروبیون در هنگام کمبود ویتامین ب ؛ روزانه یکبار تزریق به صورت یک روز در میان خواهد بود. بعد از سپری شدن 6 ماه باید به یک تزریق در ماه تقلیل یابد.

نحوه نگهداری آمپول 

نحوه و شیوه صحیح نگهداری آمپول نوروبیون را با هم مرور می کنیم:

برای استفاده حداکثری از خاصیت نوروبیون از قرار دادن آن در فریزر اجتناب کنید.

دارو را دور از دسترس اطفال و کودکان نگه داری کنید.

سعی کنید دارو در معرض نور مستقیم آفتاب و گرما نباشد.

نحوه تزریق عضلانی آمپول نوروبیون

نحوه تزریق آمپول نوروبیون به صورت عضلانی خواهد بود. بازو یا باسن عضلاتی هستند که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. در تزریق عضلانی زاویه سوزن با بدن باید 90 درجه باشد. اندازه سوزن و سرنگ که باید متناسب با سن بیمار و مقدار دارو باشند توسط پرستار مجرب تعیین می گردد.

دوریزمنت: پس از تزریق، سوزن و آمپول را با احتیاط دور بیندازید. توصیه میشود به طور منظم دستورات مربوط به دوریزمنت ضایعات پزشکی را دنبال کنید.

تزریق نوروبیون در منزل به صورت شبانه روزی با پرستار دارای تجربه ده سال به بالا

عوارض تزریق نوروبیون در سرم

اگر بدنبال دانستن عوارض تزریق آمپول نوروبیون در داخل سرم هستید بهتر است بدانید که بهترین شیوه تزریق آن ، عضلانی است. در صورتی که مشکلی در جذب آن در سیستم گوارشی یا عضلانی وجود داشته باشد، آن را به شکل وریدی یا درون سرم تزریق می کنند. عوارض دریافت ب کمپلکس به صورت وریدی با تزریق عضلانی یکسان است.

موارد احتیاطی

استفاده از نوروبیون در کودکان توصیه نمی شود.

مصرف و تزریق نوروبیون در سالمندان به صورت یکبار در سال مورد تایید می باشد.

زدن آمپول نوروبیون در بارداری منوط به تشخیص و اجازه پزشک می باشد.

با اینکه ویتامین های درون آمپول نوروبیون در دوران شیردهی از طریق شیر به نوزاد می رسد. اما به دلیل اینکه امکان توقف تولید شیر مادر به خاطر دریافت بیش از حد ویتامین B وجود دارد. بهتر است از تزریق آن صرف نظر کرد. 

نوروبیون داخلی یا خارجی؟

شاید دانستن فرق آمپول نوروبیون ایرانی با خارجی برایتان مهم باشد. بر طبق شواهد ،هیچ گونه تفاوتی بین آمپول ب کمپلکس ایرانی با خارجی در محتوا و عملکرد وجود ندارد. کیفیت و مواد تشکیل دهنده یکسان حاکی از عدم تفاوت آنهاست. اما ممکن است واکنش شما به دارو موجب تفاوت هایی شود. از آنجایی که هیچ چیز در این دنیا شبیه به هم نیست، زدن آمپول نوروبیون داخلی و خارجی در خانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  سیاهی دور چشم از علت تا انواع درمان طب سنتی و مدرن

در برخی از موارد کیفیت داروی ایرانی بالاتر گزارش شده با خاطری آسوده آن را تزریق کنید. دسترسی به آمپول ب کمپلکس خارجی به ویژه آلمانی به دلیل همه گیری کرونا و تحریم ها در جهان محدودیت دارد. علت درد نوروبیون ، نحوه مصرف نوروبیون

علت درد آمپول نوروبیون

علت درد آمپول نوروبیون می تواند کوچک بودن عضله تزریق ، حرفه ای نبودن عامل تزریقات و یا حساسیت به دارو باشد.

عوارض کمبود ویتامین های B

نقش ویتامین های گروه B ، یک نقش حیاتی در بدن است همین اهمیت دریافت اطلاعات درباره فواید و عوارض آمپول نوروبیون را می رساند. از دیگر فواید بهترین آمپول تقویتی در بدن ؛ ایفای نقش در تولید گلبول های قرمز خون است. کمبود ویتامین های B باعث بروز مشکلات زیر می شود:

ریزش مو

مشکلی شایع در مبتلایان به کووید نوع دلتاست. کسب اطلاعات درباره فواید و عوارض آمپول نوروبیون به بیماران کرونایی توصیه می گردد. یکی از مواردی که افراد پس از درمان کرونا تجربه می کنند “ریزش مو بعد از کرونا” می باشد که به دلیل کمبود ویتامین های گروه B نیز می تواند اتفاق بیافتد و این آمپول می تواند به بهبودی کامل کمک کند.

خستگی و ضعف

بعد از مشخص شدن علت مشکل در افرادی که مدام دچار خستکی مفرط هستند با توجه به انتخاب نحوه دریافت دارو ، فواید و عوارض آمپول نوروبیون توسط پزشک شرح داده خواهد شد.

کاهش وزن ناخواسته

لاغر شدن می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین های B باشد. در صورت نیاز می توان با پزشک مشورت نمود و از فواید و عوارض آمپول نوروبیون مطلع شد.

مشکلات حافظه ، کلیوی ، قلبی ، کبدی ، پوستی ، عصبی

اگر علت ایجاد این مشکلات ، کمبود ویتامین های گروه B باشد به بیماران ، مطالعه درباره فواید و عوارض آمپول نوروبیون جهت دریافت آن توصیه می شود.

ویزیت پزشک در منزل شرق تهران در تشخیص علت دقیق بیماری ها بسیار کاربردی بوده است.

ضعف سیستم ایمنی

از عوارض کمبود ویتامین B می باشد. با دریافت بهترین آمپول تقویتی( نوروبیون ) و آگاهی از فواید و عوارض آن می توان به کمک سیستم ایمنی شتافت.

گیجی و سر درد

به عنوان یک مشکل شایع حتی در افراد دارای کمبود ویتامین B نیز رخ می دهد. تزریق نوروبیون و آگاهی از مزایا و مضرات آمپول نوروبیون به کاهش این علائم می انجامد.

افسردگی

در صورت ابتلا به افسردگی می توان از تزریق آمپول نوروبیون استفاده کرد و از فواید آمپول نوروبیون بهره برد.

موارد مصرف قرص نوروبیون و آمپول نوروبیون

افراد با شرایطی مانند: بارداری ، سن بالای 50 سالگی ، دارا بودن بیماری های مزمن ، بعد از جراحی های سنگین ، گیاهخواران و مصرف کنندگان داروهای کاهنده اسید و متفورمین بیشتر با کمبود ویتامین B مواجه هستند. این افراد بیشتر از سایرین به مصرف قرص نوروبیون و آمپول نوروبیون( بهترین آمپول تقویتی) نیاز دارند.

بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون به هدف تجویزی پزشک و نوع مشکل شما بستگی دارد. متخصصان داخلی و زنان می توانند در این زمینه کمک کنند. بیشتر اشخاص به دلیل قیمت آمپول نوروبیون مصرف قرص را ترجیح می دهند.

بهترین زمان برای تزریق آمپول نوروبیون شب

بهترین زمان تزریق نوروبیون(صبح یا شب است)

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون صبح است یا شب؟ با ما همراه شوید. بهترین زمان تزریق ب کمپلکس با توجه به شرایط جسمانی و زندگی افراد تعیین می گردد. بسیاری از ورزشکاران از آمپول نوروبیون برای بدنسازی استفاده می کنند زیرا انرژی حاصل از این دارو در بدنسازی ؛ ورزشکاران را در زدن وزنه های سنگین تر و خستگی دیر تر یاری می کند.

 بهترین زمان زدن آمپول نوروبیون برای آنان در بدنسازی کمی قبل از شروع فعالیت باشگاهی است. زیرا در صورت گذشت زمان دارو از بدن دفع می شود و اثرات مثبت اش تا 30 درصد تقلیل می یابد.

نزد پزشکان ، تزریق آمپول نوروبیون در بارداری به عنوان بهترین آمپول تقویتی جهت کاهش ضعف و مشکلات حاملگی نیز مطرح است اما تعیین بهترین زمان را به پزشک بسپارید.

امروزه فوتبالیست ها نیز به صف تزریق کنندگان آمپول نوروبیون پیوسته اند. توصیه پزشکان به فوتبالیست ها نیز درباره بهترین زمان زدن آمپول نوروبیون مشابه ورزشکاران بدنسازی، کمی قبل از بازی است.

منع مصرف یا تداخلات دارویی

مصرف همزمان داروی لوودوپا با نوروبیون موجب کاهش اثرات ضد پارکینسون لوودوپا خواهد شد.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  زخم بستر چیست؟ بهترین و سریعترین درمان زخم بستر

افراد مبتلا به LEBER منع مصرف دارند.

اشخاص مبتلا به فشار خون بالا، مشکلات کبدی و کلیوی با تجویز پزشک خانوادگی اجازه زدن آمپول نوروبیون در خانه را دارند و یا در غیر این صورت میتوانید فصد خون در منزل را انجام دهید.

به دلیل تداخل دارویی نوروبیون با داروهای : کلستیرامین ، وارفارین ، کلسولام ، آرسنیک تری اکسید ، کلرامفنیکل ، فولیک اسید ، فروزوماید ، گاباپنتین ، آمیودارون ، بور تزومیب ، کلستیپول و.. سعی کنید که قبل از زدن آمپول نوروبیون در خانه ، لیست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک خانوادگی تان قرار دهید.

آمپول نوروبیون را چند روز یکبار بزنیم؟

بسیاری از افراد برایشان سوال است که آمپول نوروبیون را چند وقت یکبار بزنیم؟ جواب دقیق این سوال نزد پزشک شماست و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اما به طور کلی افرادی که کمبود ویتامین B دارند 9-12 تزریق در ماه به مدت 6 ماه را باید در برنامه خود داشته باشند. بعد از گذشت 6 ماه این تعداد به 1 بار در ماه کاهش می یابد.

زمان تزریق امپول نوروبیون در صبح یا شب بستگی به تجویز پزشک شما دارد. همانطور که گفتیم بهترین زمان برای تزریق آمپول ب کمپلکس نیاز به معاینه دارد.

برای افراد گیاهخوار، مسن و ورزشکاران دریافت آمپول B complex یکبار در سال می باشد. تزریق آمپول ویتامین B برای تقویت بدن هفته ای یکبار است. بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون در این افراد بعد از فعالیت بدنی شدید توصیه می گردد. زیرا هدف از تزریق آمپول ویتامین ب برای بدنسازی و صرف انرژی نیست بلکه ذخیره سازی ویتامین B1 در تعیین زمان تاثیر آمپول نوروبیون است. اگر داروهای گیاهی خاصی را مصرف می کنید زمان مناسب برای تزریق آمپول neurobion را از پزشکان بخواهید. همچنین برای خرید می توانید به داروخانه های معتبر مراجعه نمائید.

در صورت نیاز کلیک کنید: مراکز تزریق واکسن گارداسیل در غرب تهران

برای ویزیت پزشک در منزل کرج یا تهران و معاینه برای داشتن بهترین زمان بندی برای تزریق آمپول نوروبیون می توانید با موسسه خدمات پرستاری کیان تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام بدهید.

آمپول نوروبیون برای چه سنی است؟

آمپول نوروبیون برای تمام افراد با سنین مختلف مناسب است. البته تزریق برای کهن سالان بیشتر از بقیه  اهمیت دارد. تاثیر بسیار گسترده ای روی سیستم عصبی در دقایق اولیه دارد با این حال، توصیه می ‌شود قبل از استفاده از هرگونه مکمل غذایی ، به پزشک خود مراجعه کنید. او می تواند شما را در مورد میزان مصرف مناسب و مدت زمان استفاده مشورت بدهد.

آمپول نوروبیون برای کودکان

آمپول نوروبیون به عنوان یک ترکیب ویتامینی در درمان بسیاری از بیماری ‌های عصبی و عضلانی استفاده می‌ شود. با این حال، قبل از هرگونه اقدام درمانی مبنی بر مصرف آمپول نوروبیون برای کودکان ، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

تفاوت نوروبیون ایرانی و خارجی

در یک کشور خاص، یک آمپول نوروبیون ممکن است با یک برند خاص و فرمولاسیون مشخصی عرضه شود، در حالی که در کشور دیگر، آمپولی با نام و فرمولاسیون متفاوت موجود باشد. همچنین، ممکن است در هر کشور کاربردها و محدودیت‌ های خاصی برای استفاده از آمپول نوروبیون وجود داشته باشد که توسط مقامات بهداشتی و دارویی مربوطه تعیین می‌شوند.

آمپول نوروبیون در زمان بارداری

از آنجایی که مصرف قرص خوراکی یا تزریق آمپول نوروبیون در تقویت سیستم عصبی افراد تاثیرگذار است، استفاده از آن در زمان حاملگی به عصب کشی بدن جنین کمک شایانی خواهد کرد. آمپول نوروبیون در زمان بارداری ، یک ایده عالی برای اطمینان از سلامت جسمانی و هوش جنین به شمار می رود.البته مصرف طولانی مدت با منع پزشکی همراه است. پس ، برای اطلاع از دوز دارو و مدت زمان مصرف بهتر است که نظر متخصص را جویا شوید.

در صورت نیاز کلیک کنید: ویزیت متخصص ریه در منزل 

نوروبیون در دوران شیردهی 

هر آنچه که مادر مصرف می کند ، می تواند از طریق شیر به نوزاد منتقل شود. تاکنون استفاده از مکمل ویتامین ب  از جمله قرص یا آمپول نوروبیون ، عوارض جانبی را برای مادر و نوزاد به همراه نداشته است.

تزریق نوروبیون برای سرماخوردگی 

 هنگامی که بدن به وسیله ابتلا به بیماریهای تنفسی همچون آنفولانزا ، کرونا یا سرماخوردگی  به ضعف و خستگی دچار شده است ، تزریق نوروبیون به عنوان بهترین داروی تقویتی می تواند سیستم ایمنی را احیا کرده و سرعت بهبودی را به حداکثر برساند.

یک پاسخ

 1. با عرض سلام و سپاس فراوان از مقاله بسیار عااااااااااااالیی که تهیه کردید،توضیحات کامل بود و علاوه بر اطلاعات کاملی که درمورد این دارو ارائه دادید،آنقدر متن مقاله روان بود که از خواندن آن لذت بردم.ممنون از زحمات شما و آرزوی سلامتی برای موسسه و کادر فنی کیان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.