موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

لکه سفید روی ناخن ( بزرگسالان و کودکان )

اگر فکر می کنید که علت ایجاد لکه سفید روی ناخن ، کمبود کلسیم است با ما در خواندن این مقاله سهیم باشید. ایجاد این لکه ها  یکی از مشکلات شایع ناخن است که ممکن است به دلیل چندین عامل مثل : ضربه ، برخی بیماریهای پوستی و یا تغذیه نامناسب رخ دهد. 

این مشکل بیشتر در بین بزرگسالان و افراد مسن دیده می ‌شود. در کودکان و نوجوانان نسبتاً کمتر مشاهده می‌ شود. با این حال ، لکه سفید روی ناخن می ‌تواند در هر رده سنی از جمله کودک یه ساله یا حتی نوزاد رخ دهد.

 در صورتی که شما یا فرزندتان این نوع مشکل را تجربه کرده‌اید ، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و مشاوره درمانی دریافت کنید یا ویزیت در منزل تهران شبانه روزی را درخواست کنید.

لکه سفید روی ناخن

لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است ؟ 

با اینکه علت اصلی ایجاد این پدیده در بزرگسالان ، وارد شدن ضربه به ناخن می باشد که موجب آسیب دیدن ناخن از درون می شود. اما می توان کمبود کلسیم ، ویتامین دی ، روی و آهن را از عوامل موثر در ایجاد آن دانست. برای تایید کمبود ویتامین خاص ، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

لکه سفید روی ناخن کودک

همانگونه که گفته شد بیماری های پوستی ، یکی از علل ایجاد این لکه ها به شمار می رود. این عامل در کودکان شایع تر است. لکه سفید روی ناخن کودک معمولاً نشانه ‌ای از عفونت قارچی است که به عنوان عفونت ناخن نیز شناخته می ‌شود. این عفونت می‌ تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می ‌شود.

برای درمان ، ابتدا باید به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی درباره علت این لکه بدهد. در صورتی که علت آن عفونت قارچی باشد، پزشک ممکن است یک کرم یا ژل ضد قارچی تجویز کند که باید به طور منظم بر روی ناخن استفاده شود.

قابل ذکر است که برای جلوگیری از این نوع عفونت‌ ها ، باید به دستورالعمل‌ های بهداشتی ناخن عمل کنید و از به اشتراک گذاشتن اشیا شخصی از جمله پوشاک ، حوله و غیره با افراد دیگر خودداری کنید. همچنین باید ناخن ها حدالامکان به دور از محل‌ های رطوبتی نظیر حمام ‌ها و استخرها نگهداری شوند.

اینجا بخوانید : تفسیر آزمایش HPV

لکه سفید روی ناخن کودک یک ساله

لکه‌های سفید روی ناخن کودکان به ویژه در کودک یک ساله اگر ناشی از عفونت قارچی باشند، باعث تغییر رنگ و شکل ناخن شده و گاهی اوقات باعث خارش و درد نیز می شوند.

درمان ، بستگی به علت آن دارد. اگر علت آن عفونت قارچی باشد، معمولاً از طریق استفاده از ضد قارچ‌ های موضعی یا خوراکی ، مانند کرم‌ ها، قرص‌ ها و قطره‌ ها قابل درمان است. در صورتی که لکه سفید روی ناخن در کودک یک ساله در اثر علت دیگری ایجاد شده باشد، پزشک معالج می‌ تواند داروهای دیگری را تجویز کند.

به هر حال ، برای تشخیص و درمان درست بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

لکه سفید روی ناخن نوزاد

درباره علت ایجاد و نحوه درمان خانگی لکه سفید روی ناخن نوزاد باید گفت : آنها ممکن است به چندین دلیل ایجاد شوند، از جمله :

عفونت 

در برخی موارد ، باکتری‌ ها و قارچ‌ ها می‌ توانند روی ناخن نوزاد رشد کرده و لکه‌ های سفیدی را ایجاد کنند.

آسیب دیدگی ناخن

در صورتی که ناخن نوزاد آسیب دیده باشد، ممکن است لکه ‌های سفیدی روی آن پدیدار شود.

کمبود روی در بدن نوزاد

 مصرف غذاهایی که حاوی روی هستند، می‌تواند به بهبود وضعیت ناخن‌ های نوزاد کمک کند.

درخواست کنید : تزریق بهترین سرم تقویتی در منزل با پرستاران مجرب

نکته ! بیشتر لکه‌ های سفید روی ناخن نوزاد جدی نیستند و به طور خود به خود بهبود می ‌یابند. اگر این لکه‌ ها به صورت مداوم باقی بمانند یا نوزاد در حین لمس ناخن ها در اثر درد گریه کند، بهتر است با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

 درمان خانگی لکه سفید روی ناخن نوزاد شامل : مراقبت دقیق از ناخن‌ های نوزاد و اطمینان از مصرف غذاهای حاوی روی می‌ باشد. همچنین با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است که تجویز دارو یا کرم ضد قارچ ، راه حل دکتر برای درمان در منزل باشد.

لکه سفید روی ناخن پا نشانه چیست ؟

لکه سفید روی ناخن پا نشانه چیست ؟

معمولا تفاوتی در علت به وجود آمدن لکه سفید روی ناخن پا با دست وجود ندارد. دلایل ایجاد هر دو یکسان بوده و علائم مشابهی نیز دارند. پس ، در پاسخ به این پرسش که  لکه سفید روی ناخن پا نشانه چیست ؟ باید گفت:

 این لکه ها ممکن است نشانه برخی مشکلات پزشکی از جمله :عفونت قارچی ، آسیب ‌های فیزیکی به ناخن ، کمبود ویتامین و مواد معدنی مهم برای سلامت ناخن و یا برخی بیماری ‌های دیگر باشد. در صورتی که این لکه‌ ها همراه با علائمی مانند خارش ، درد ، قرمزی و تورم باشند، بهتر است برای علت یابی دقیق به پزشک مراجعه کنید.

شاید برایتان جالب باشد: همه چیز درباره آمپول دگزامتازون

لکه سفید روی ناخن دست نشانه چیست ؟

معمولاً نشانه ‌ای از ضعف و نقص در رشد ناخن است و در بیشتر موارد خطری ندارد. این لکه ممکن است به دلیل : آسیب دیدگی ناخن ، عفونت قارچی ، کمبود ویتامین و مواد معدنی مانند روی ، زینک ، آهن و کلسیم ، استفاده از رنگ‌های شیمیایی ناخن یا تابش اشعه فرابنفش خورشید ایجاد شود.

در صورتی که لکه سفید همراه با علائم نامطلوب دیگری مانند تغییر در شکل و رنگ ناخن ، درد ، خارش ، قرمزی و التهاب باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل کیان با مهیا کردن زمینه اعزام انواع پزشک و پرستار به منزل بیماران ، نوید جامعه ای رو به سلامت و پیشرفت را در خصوص درمان موثر و دور از آلودگی محیطی می دهد.