موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

تفسیر آزمایش hpv 

امروزه روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده در حال گسترش است که عواقب جبران ناپذیری برای اجتماع خواهد داشت. ابتلا به بیماری های مقاربتی مثل : سوزاک، سیفلیس، زگیل تناسلی، ایدز ، تبخال تناسلی و.. تنها چندین نمونه شناخته شده از این نوع بیماری ها هستند. اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید و اکنون پزشک برایتان آزمایش hpv تجویز نموده می توانید از طریق خدمات آزمایش در منزل کیان اقدام نمایید تا پرستار برای انجام نمونه گیری در منزل کرج یا تهران حضور یابد. ضمن اینکه می توانید تفسیر آزمایش hpv را علاوه بر خواندن مطالب این مقاله از پزشک عفونی بخواهید.

حتی برای خرید واکسن گارداسیل از مرکز کیان افدام نماید.

تفسیر آزمایش hpv . خواندن جواب آزمایش اچ پی وی

چرا پزشک آزمایش اچ پی وی برایتان نوشته ؟

علت تجویز آزمایش hpv می تواند موارد زیر باشد :

 • داشتن سن بالای 30 سال
 • داشتن تست پاپ اسمیر غیر طبیعی

 

آیا امکان نتایج مثبت یا منفی کاذب وجود دارد؟

باید گفت بله مانند هر تست غربالگری، این امکان برای تست اچ پی وی نیز وجود دارد. در صورتی که جواب آزمایش hpv مثبت کاذب باشد شما باید متحمل هزینه های بیوپسی و کولپوسکوپی شوید و اگر در تفسیر آزمایش HPV با منفی کاذب روبرو باشید، امکان پیشرفت بیماری بدون اطلاع شما وجود خواهد داشت. لذا بهترین اقدام برای اطمینان از نداشتن بیماری زگیل تناسلی، قطع روابط مشکوک جنسی و احتیاط در استفاده از وسایل شخص مشترک است. 

آزمایش hpv genotype چیست ؟

آزمایش اچ پی وی (genotype hpv ) برای شناسایی ویروس پاپیلومای انسانی در مردان و زنان تجویز می شود. وجود ویروس میتواند باعث ابتلای افراد به بیماری زگیل تناسلی و انواع سرطان مثل تومور در دهانه رحم زنان یا گلو در مردان شود. بیایید قبل از تفسیر آزمایش  hpv از چیستی این ویروس ، راه های انتقال ، چگونگی پیشگیری ، نحوه انجام آزمایش اچ پی وی ، عوامل اثرگذار در جواب تست HPV ، میزان خطرناک بودن جواب مثبت آزمایش و.. بدانیم. در صورت نیاز به درمان در منزل شبانه روزی می توانید درخواست ویزیت در منزل تهران را مطرح کنید تا بهترین متخصص از هر گرایش در خانه تان حضوریابد. آزمایش hpv

نکته ! دقت کنید که این آزمایش به شما نمی گوید که حتما سرطان دارید. بلکه فقط وجود ویروس عامل آن را اثبات می کند. یعنی حتی اگر جواب آزمایش hpv مثبت باشد، امکان از بین رفتن خود به خودی عفونت های HPV در طی 1-2 سال در 90 درصد موارد وجود دارد ، بدون اینکه منجر به سرطان شود.

ویروس HPV چیست؟

تاکنون بیش از 118 گونه از ویروس پاپیلومای انسانی شناخته شده که برخی از آنها بی علامت بوده و برخی دیگر ، بیماری هایی عفونی نظیر : زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد ، سرطان آلت تناسلی، سرطان واژن ، سرطان فرج و پشت گلو را ایجاد می کنند. بعد از خواندن کامل مقاله و تفسیر آزمایش hpv ، نتیجه گیری کنید.

راه پیشگیری از ابتلا به HPV

محققان؛ قریب به 40 گونه را بیماری زا تشخیص داده اند. هرچند احتمال بروز سرطان ها پایین است اما به دلیل اینکه در صورت ابتلا هزینه سنگینی را بر عهده بیمار قرار می دهد سعی می شود با واکسن هایی به نام : گارداسیل، پاپیلو گارد، سرواریکس به مقابله با آن بروند. اما بهترین روش پیشگیری ؛ نداشتن رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده ، انجام و تفسیر آزمایش hpv  قبل از ازدواج است.

راه انتقال ویروس اچ پی وی چیست ؟

راه انتقال آن از طریق تماس مستقیم پوستی ( زخم و خراش ) و برقراری رابطه جنسی ( حدودا 40 درصد) و در موارد نادر از مادر به جنین است. برخی بر مخاط اثر می گذارند برخی بر روی پوست قسمت های قفسه سینه، بازو، پا ها و دست ها رشد می کنند. موسسه خدمات سلامتی در منزل کیان در راستای تهیه واکسن hpv در خدمت شماست.

آیا آزمایش اچ پی وی برای زنان باردار انجام می شود؟

 معمولا پزشکان، آزمایش اچ پی وی را برای زنان باردار تجویز نمی کنند مگر اینکه دلیل موجه ای برای اینکار داشته باشند. برای مثال، زائده های گوشتی را در اندام تناسلی به طور مستقیم تشخیص دهند و از تشابه نداشتن آن ها با تورم های جوش مانند در ناحیه تناسلی مطمئن باشند. با مشاهده زائده های گوشتی، اقدام به انجام تست پاپ اسمیر برای انجام آزمایش hpv  خواهند نمود.

عوامل خطر را جدی بگیرید!

در صورتی که جواب آزمایش اچ پی وی شما منفی بود، می توانید عوامل خطر را جدی گرفته و از آنها دوری کنید که عبارتند از :

 • داشتن شرکای جنسی ؛ شما را در معرض انجام آزمایش hpv و تفسیر آن قرار می دهد.
 • از برقراری رابطه با فردی که شرکای جنسی متعدد دارد ، دوری کنید تا نیازی به تفسیر آزمایش hpv نداشته باشید.
 • افزایش سن ( بزرگسالان، بیشتر به انواع خطرناک مبتلا می شوند. ضمن اینکه اثرگذاری واکسن ها در افراد مسن کمتر است).
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف ( مبتلایان به ایدز ، پیوند شدگان اعضا )
 • داشتن زخم یا خراشیدگی احتمال ابتلا به اچ پی وی و تفسیر تست hpv را افزایش می دهد.
 • تماس جسمی با فرد مبتلا ( دست زدن به زگیل یا استفاده از استخر عمومی یا دوش مشترک)

نحوه انجام آزمایش hpv در زنان و مردان

آزمایش hpv در زنان و مردان چگونه انجام می شود؟

ابتدا بگوییم که نمونه گیری برای آزمایش اچ پی وی از طریق خون نیست. شرایط و منبع نمونه گیری زنان با مردان متفاوت است. اکنون به طور جداگانه به نحوه انجام آزمایش hpv در مردان و زنان می پردازیم:

شرایط آزمایش hpv در زنان

رعایت نکات زیر، قبل از انجام آزمایش hpv در زنان الزامی است: 

 • 48 ساعت قبل تست اچ پی وی از : برقراری رابطه جنسی ، دوش گرفتن ، استفاده از داروهای واژینال ، پمادهای اسپرم کش و.. خودداری کنید.
 • وجود کاپ یا تامپون قاعدگی در جواب آزمایش hpv و تفسیر آن خلل ایجاد می کند. تا 48 ساعت قبل از گذاشتن آنها پرهیز کنید.
 • اگر در زمان قاعدگی بسر میبرید زمان انجام تست را به تعویق بیاندازید. هرچند امکان انجام آزمایش اچ پی وی در پریودی وجود دارد. اما با به تعویق انداختن زمان آزمایش ، نمونه بهینه بدست می آید.

تزریق واکسن زگیل تناسلی در تهران را از موسسه شبانه روزی کیان بخواهید.

آیا برای آزمایش اچ پی وی باید ناشتا بود ؟

باید گفت خیر. این آزمایش نیازی به ناشتا بودن ندارد کافیست سایر شرایط ذکر شده در مقاله را رعایت کنید و وقعی به پاسخ پرسش آیا برای آزمایش اچ پی وی باید ناشتا بود ، ننهید. 

نحوه آزمایش اچ پی وی در زنان

معاینه رحم و گرفتن نمونه از سلول های دهانه رحم در زنان برای انجام آزمایش اچ پی وی ضروری است که به شرح زیر است: 

 1. شلوار و زیر پوش خود را نزد دکتر زنان و زایمان تهران برای انجام معاینه دربیاورید.
 2. روی تخت مخصوص به حالت درازکش باشید و پاهای خود را روی رکاب ها قرار دهید.
 3. اکنون دکتر با وسیله ای به نام اسپکولوم سعی می کند دیواره های داخل رحم را برای مشاهده بهتر از هم جدا کند.
 4. سپس با استفاده از برس از مایعات دهانه رحم یا کانال واژن ، نمونه بر می دارد.
 5. نمونه برای انجام آزمایش و یافتن ویروس پاپیلوما یا hpv به آزمایشگاه ارسال می شود.
 6. هیچ گونه محدودیتی بعد از انجام تست اچ پی وی نخواهید داشت. پس به کارهای روزانه خود بپردازید. 

نحوه آزمایش hpv در مردان

نکات اثرگذار در تفسیر آزمایش hpv مردان

شرایط انجام آزمایش اچ پی وی در مردان که عدم رعایت آنها در تفسیر جواب آزمایش hpv  موثر است عبارتند از :

 • مردان از برقراری رابطه جنسی ( دو روز قبل از انجام آزمایش اچ پی وی ) منع شده اند.
 • روز انجام آزمایش hpv نباید آلت تناسلی خود را بشویید.

نکته ! مناطق نمونه برداری در مردان شامل : مایع منی ، کانال مقعد ، ادرار ، ترشحات مجرا ، سر آلت تناسلی یا اطراف مقعد ، محل ختنه و کیسه بیضه می باشد.

تزریقات در منزل شمال تهران را برای یکبار هم که شده امتحان کنید.

نمونه گیری آزمایش hpv در مردان

مردان منبع پخش عفونت هستند و احتمال ابتلای آنان، بیش از زنان می باشد. هرچه تعداد شرکای جنسی یک مرد افزایش یابد، در معرض گونه های مختلفی قرار گرفته و درمان طولانی تری را تجربه خواهد کرد. اگر شریک جنسی شما hpv مثبت است ، 72 درصد احتما ابتلا وجود دارد. نحوه آزمایش hpv در مردان به شرح زیر است :

نمونه گیری از پوست آلت تناسلی یا پوست اطراف مقعد

برای اینکار نیاز به سواب هایی از جنس پنبه که با سرم نرمال سالین مرطوب شده اند، وجود دارد. نمونه توسط سواب سایز استاندارد ، از پوست برداشته شده و وارد لوله ی دارای 3 میلی لیتر بافر نمکی فسفاته می شود.

نمونه گیری آزمایش  hpv از مجرا

برای اینکار نیز نیاز به سواب هایی از جنس داکرون که با سرم نرمال سالین مرطوب شده اند وجود دارد. سواب را به اندازه 1،5 سانتی متر به داخل مجرا فرو می برند و 360 درجه می چرخانند. سپس نمونه جمع آوری شده وارد لوله ی دارای 3 میلی لیتر بافر نمکی فسفاته می شود.

گرفتن آزمایش اچ پی وی از مایع منی

نمونه باید به روش خود ارضایی تهیه شود و مورد بررسی DNA ویروس پاپیلوما قرار گیرد. درصد تشخیص در دو روش اول ، نسبت به مایع منی بیشتر است.

کلیک کنید : دسترسی به دکتر اورولوژی برای آقایان در تهران

تفسیر جواب آزمایش  hpv genotyping  در زنان و مردان

در تفسیر آزمایش hpv باید گفت که جواب تست از دو حالت خارج نیست یا مثبت است یا منفی . 

جواب آزمایش hpv منفی

اگر در برگه آزمایش اچ پی وی خود، عبارت” detected not ” را مشاهده کردید معنی آن می شود ؛ هیچ یک از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شود در نمونه شما شناسایی نشد. اما برای اطلاع از اینکه جواب آزمایش شما منفی کاذب نیست بهتر است تفسیر آزمایش hpv را از طریق یک متخصص دنبال کنید. بعد از اطمینان از نبود ویروس اچ پی وی در بدن شما ؛ پزشک انجام تست بعدی را 5 سال دیگر توصیه می کند.

برای انجام تزریق در منزل شرق تهران به پرستاران ما اعتماد کنید.

جواب آزمایش hpv positive

اگر در برگه آزمایش به این کلمه برخوردید یعنی شما دارای نوع خطرناکی از ویروس پاپیلوما هستید که می تواند منجر به زگیل تناسلی یا سرطان رحم و.. شود. حواستان باشد این به معنای داشتن سرطان نیست فقط یک علامت هشدار برای آینده است و باید از الان به فکر چاره باشید. پزشک برای اینکه مطمئن شود که جواب آزمایش اچ پی وی مثبت کاذب نیست ، یکسری آزمایشات دیگر در طول یکسال آینده تجویز خواهد کرد. این آزمایشات شامل :

تست پاپ اسمیر

این تست می تواند هم زمان روی نمونه گرفته شده برای آزمایش اچ پی وی انجام شود یا پزشک می تواند اقدام به برداشتن نمونه ای جداگانه برای پاپ اسمیر کند. اگر جواب هر دو تست ( hpv و پاپ اسمیر ) مثبت باشد، لازم است به طور مداوم رصد درمانی شوید. آزمایش پاپ اسمیر در 3 سال یکبار در زنان 21-29 سال برای تشخیص علائم اولیه سرطان رحم انجام می شود.

کولپوسکوپی

در صورتی که جواب آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، باید برای معاینه دقیق تر به روش کولپوسکوپی به متخصص زنان مراجعه کنید. پزشک در این روش با استفاده از کولپوسکوپ ( لنز بزرگنمای مخصوص ) دهانه رحم را دقیق تر بررسی می کند.

بیوپسی

بیوپسی به معنای نمونه برداری از سلولهای دهانه رحم برای بررسی زیر میکروسکوپ است که می تواند به طور همزمان با کولپوسکوپی انجام شود. اگر نتایج آزمایش ؛ نشان دهنده وجود سرطان در فرد باشد لازم است برای درمان به یک دکتر متخصص انکولوژی زنان مراجعه کنید. ویزیت پزشک در منزل زعفرانیه و سایر مناطق تهران را برای اینکار درخواست کنید.

موانع پیش روی درمان hpv 

اگر تفسیر آزمایش hpv حاکی از وجود ویروس پاپیلومای انسانی باشد باید اقداماتی را برای نابودی عفونت در کل بدن انجام دهید. چندین عامل در این مسیر با شما مقابله می کنند که عبارتند از :

 • نوع سویه اچ پی وی
 • مصرف قرص های ضد بارداری
 • استعمال دخانیات

هزینه آزمایش اچ پی وی در زنان و مردان

رقم مشخصی برای هزینه آزمایش اچ پی وی برای زنان و مردان وجود ندارد زیرا هر آزمایشگاه بسته به منطقه ی فعالیت خود یا ابزاری که با قیمت های روز تهیه می کند قیمت متفاوتی را برای آزمایش  hpv اعلام می کند. سلامتی خود را معطل هزینه این تست نکنید. زیرا در صورت اقدام دیر هنگام ، امکان ایجاد سرطان وجود دارد که درمان آن ، هزینه های هنگفتی را به شما تحمیل خواهد کرد.