غرب تهران

02188590855

شمال و شرق تهران

02122096805

جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید

سایر مناطق تهران

موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

آب مروارید چشم و درمان آن

آب مروارید چشم به انگلیسی با واژه” Cataract” خطاب می شود. این بیماری چشمی ، درصد بالایی از جامعه به ویژه افراد بالای  50 سال را با خود درگیر می کند. البته وقوع آن در سنین جوانی یا کودکان دور از انتظار نیست. در اینجا مطالبی درباره این بیماری از علت آب مروارید چشم و درمان آن گرفته تا مراقبت های قبل و بعد از عمل ارائه شده است.

 با ما همراه باشید تا این روزها را با خاطری آسوده سپری کنید. ضمن اینکه می توانید از ویزیت دکتر در منزل تهران یا کرج برای معاینه قبل و بعد از عمل جراحی آب مروارید چشم استفاده کنید. 

آب مروارید چشم چیست؟

قبل از پرداختن به سوال آب مروارید چشم چیست ؟ بیایید با لنز های طبیعی چشم به نام عدسی آشنا شویم. انسان ها با عبور تصاویر از درون لنز های شیشه ای شفاف (عدسی) و ثبت آنها در مغز می بینند. آب مروارید با به وجود آمدن یک دیسکِ ابری مانند در داخل عدسی چشم (لنز)اتفاق می افتد. 

کم کم این لکه ابری ، بزرگ و بزرگتر شده تا اینکه عدسی چشم را به طور کامل می پوشاند. علائم کلی و عوارض آب مروارید  شامل : تاری دید ، دید ناقص و در انتها از دست دادن کامل بینایی در افراد می باشد. 

علت ایجاد آب مروارید چشم چیست؟

آیا می دانستید علت به وجود آمدن آب مروارید چشم می تواند مادرزادی باشد. یعنی ممکن است شما ژن معیوب را به ارث برده باشید یا مادرتان در دوران جنینی به یک عفونت ویروسی مبتلا شود. در نتیجه ، موقع تولد دارای ژن مستعد جهش و ایجاد اختلال در پروتئین عدسی چشم باشید که بعد از تولد و مهیا شدن شرایط جهش ، آب مروارید را بوجود آورد. یافتن پاسخ “علت آب مروارید چشم چیست ” شاید بار روحی مثبت برای فرد داشته باشد.

می توانید برای تشخیص و درمان آب مروارید چشم یا خواندن جواب آزمایش از خدمات ویزیت دکتر در منزل شرق تهران استفاده کنید.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید در جوانی

از آنجایی که آب مروارید در جوانی نیز ایجاد می شود، دلیل بروز آن در کودکان و نوزادان را بررسی می کنیم. بر اساس تحقیقات انجام گرفته علت بوجود آمدن آب مروارید در جوانی از احتمالات زیر خارج نیست:

 • رشد غیر عادی لنز چشم در اثر یک نقص ژنتیکی که از والدین به ارث رسیده است.
 • داشتن بیماری های خاص نظیر سندرم داون می تواند علت ایجاد آب مروارید باشد.
 • ابتلای مادر باردار به برخی از عفونت های ویروسی از قبیل : آبله مرغان و سرخچه می تواند در آینده علت بروز آب مروارید در چشم کودک باشد.
 • آسیب به چشمان بعد از تولد نیز می تواند در ایجاد آب مروارید چشم دخیل باشد.
امیدواریم به پاسخی مناسب درباره علت آب مروارید چیست رسیده باشید.

علائم تشخیص آب مروارید

بیماری های متعددی چشم را تهدید می کنند. علائم مشابه موجب گیجی هر فردی می شود. شما می تواند علاوه بر ویزیت پزشک در منزل شمال تهران ؛ علائم تشخیص آب مروارید را با دقت در نشانه های زیر به خوبی شناسایی کنید:

 1. اولاً دید شما تار یا به حالت ابری مانند است.
 2. دوماً محو دیدن رنگ ها یا خوب ندیدن در شب می تواند به نحوه تشخیص آب مروارید در شما کمک کند.
 3. سوماً اگر چراغ ها دارای یک هاله دور در اطراف خود باشند راه تشخیص آب مروارید برای شما آسان خواهد بود.
 4. چهارماً اجسام دو برابر دیده می شوند. با بزرگتر شدن آب مروارید ، دیگر به این روش تشخیص آب مروارید احتیاج ندارید.
 5. نور خورشید ، لامپ ها یا چراغ های خیابان را شدیدتر و روشن تر حس می کنید. امیدواریم توجه به این 5 علامت بتواند کمک کننده به شما در تشخیص پرستاری آب مروارید باشد.
شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  هایمن چیست ؟ محل آن + انواع ، تفاوت سالم با پاره

تشخیص آب مروارید در نوزادان

نحوه تشخیص این بیماری در بزرگسالان به مراتب آسانتر است زیرا افراد بزرگسال راحت می تواند علائم خود را به طور کامل و واضح شرح دهند درحالیکه تشخیص آب مروارید در نوزادان به دلیل نداشتن قدرت تکلم سخت تر است. با این وجود می توانید دستورالعمل های زیر را برای شناسایی این بیماری در نوزادان و کودکان به کار ببندید:

 1. اگر نور چراغ قوه را به مردمک چشم نوزاد بتابانید سفید به نظر خواهد رسید.
 2. چشم های کودک ناهمتراز به نظر می رسند.
 3. مشکل دیدن دارد. از این رو در گرفتن اسباب بازی از شخص ، برداشتن اجسام ، نخوردن به موانع با مشکل روبروست.
 4. چشم خود را در مواجه با نور کم می بندد زیرا نور کم را نیز شدید دریافت می کند.
 5. چشم ها اختیار حرکات موزون خود را ندارند.

اگر ویزیت دکتر در منزل غرب تهران را انتخاب کنید به بهترین متخصص اطفال تهران دسترسی خواهید یافت.

چگونه آب مروارید تشخیص داده میشود ؟

اگر تا به حال به چشم پزشک مراجعه نکرده اید می توانید اینبار هم در خانه بمانید و با ویزیت در منزل کرج ، پزشک را به خانه تان ببرید. معاینه 1 الی 2 بار در سال به افراد بالای 60 سال توصیه می شود. تاکنون به این فکر کرده اید که چگونه آب مروارید تشخیص داده میشود ؟ 

پزشک از روش بدون دردی به نام چشم گشاد شده استفاده می کند. در این روش قطره چشمی به بیمار داده می شود تا درون چشم بریزد. این قطره دارای اثر گشاد کنندگی است و به پزشک اجازه می دهد بتواند درون چشم را از لحاظ داشتن آب مروارید یا سایر مشکلات چشمی بررسی کند.

آب مروارید

درمان آب مروارید در خانه

در یک اعتراف صادقانه باید گفت که درمان آب مروارید چشم در خانه به روش سنتی و بدون عمل جراحی ممکن نیست و تنها چاره آن برداشتن جسم کدر ایجاد شده در درون عدسی است. البته آب مروارید چشم باید رشد کامل را طی کرده باشد و به اصطلاح ” رسیده ” باشد.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  تغذیه سالم ارزان و غذای مقوی برای بیمار کرونا در منزل

درمان آب مروارید با روغن زیتون , عسل ، لیمو ترش

خیال تان را راحت کنیم از درمان خانگی آب مروارید با روغن زیتون ، عسل ، موم بره ، لیمو ترش و هر ماده غذایی دیگر که در فضای مجازی می خوانید خبری نیست. این مواد ، فقط می توانند علائم آب مروارید را بهبود بخشند و ناراحتی ایجاد شده را کمتر کنند اما درمان قطعی و نهایی با عمل جراحی است.

درمان آب مروارید با طب سنتی

در گذشته که عمل جراحی مرسوم نبوده یا داروهای بیهوشی ساخته نشده بودند برای درمان آب مروارید با طب سنتی از داروهایی مشتمل بر 36 گونه استفاده می کردند. بر طبق مطالعات صورت گرفته 11 گونه گیاهی با نام های ( بخور مریم ، سکبینج ، حلتیت ، رازیانه ، بصل ، بندق هندی ، فرفیون، دهن بلسان ، کتم ، صعتر ، عکرالزیت ) بیشترین فراوانی را در تجویزات پزشکان داشته اند. 

آزمایشات قبل از عمل آب مروارید

انجام تمام عمل های جراحی بعد از تجویز آزمایشات خاص و مورد تایید بودن نتایج امکان پذیر است. یکی از آزمایشات قبل از عمل آب مروارید ؛ انجام تست نوار قلب در منزل یا مراکز درمانی است. آزمایش CBC یا شمارش کامل خون نیز از جمله آزمایشات قبل عمل آب مروارید چشم می باشد.

مرکز شبانه روزی کیان با ارائه خدمات آزمایش در منزل و فرستادن پرستار مجرب به خانه سعی نموده تا کمترین مواجهه با آلودگی هوا ، روبرو شدن با سرما در زمستان ، گرمازدگی در تابستان را برای شما رقم بزند.

اقدامات قبل از عمل آب مروارید

قبل از انجام عمل آب مروارید چشم لازم است که پزشک با همراهی شما چندین اقدام را انجام دهد. لذا اوقات مراجعه به پزشک را پشت گوش نیندازید و گام به گام با توصیه های او پیش بروید. اقدامات قبل از عمل آب مروارید چشم عبارتند از :

 • دانستن طول چشم با روشی به نام اسکن A یکی از شرایط قبل از عمل آب مروارید است.
 • اندازه گیری انحنای قرنیه چشم با روش کراتومتری ؛ دومین اندازه گیری لازم قبل از جراحی است. 

این اندازه گیری ها مربوط به انتخاب لنز مناسب توسط پزشک به جهت کاشت در درون چشم شما هستند.

آب مروارید چشم

قطره قبل از عمل آب مروارید

آیا قبل از عمل آب مروارید باید قطره چشم مصرف کنم؟ پاسخ مثبت است . شما دو الی سه روز پیش از عمل جراحی آب مروارید باید از سه نوع قطره چشمی استفاده کنید. یک قطره آنتی بیوتیک و دو قطره دارای خاصیت ضد التهابی . هنگام مصرف قطره ها حدالامکان  بین آنها فاصله 5 دقیقه ای قرار دهید.

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید:  زخم بستر چیست؟ بهترین و سریعترین درمان زخم بستر

عوارض بعد از عمل آب مروارید چشم

جراحی ها بی خطر نیستند. برخی از عوارض بعد از عمل آب مروارید مثل : ایجاد عفونت ، تورم یا التهاب با استفاده نکردن از وسایل استریل ، جراحی در مکان غیر ایمن و نَشُستَن کافی دستان مرتبط اند. سایر عوارض عمل آب مروارید چشم که می توانند در اثر بی دقتی پزشک ، عدم تطابق بدن بیمار با عدسی مصنوعی جدید و… اتفاق بیفتند عبارتند از :

 • خونریزی 
 • افتادگی پلک ها
 • جدا شدن شبکیه
 • در رفتگی عدسی مصنوعی جدید
 • گلوکوم یا آب سیاه
 • نابینایی

نابینایی بعد از عمل آب مروارید

درست متوجه شدین که نابینایی بعد از عمل آب مروارید چشم ، یکی از عوارض این جراحی است اما چون درصد فراوانی آن در بین عمل کنندگان ناچیز است کمتر به آن اشاره می شود. درصد کور شدگی در افراد در معرض خطر 2 صدم درصد می باشد. در حالیکه در سایر افراد ، این رقم 4 صدم درصد است.

مراقبت بعد از عمل آب مروارید

افرادی که به تازگی عمل جراحی آب مروارید چشم را داشته اند باید به توصیه پزشکان به طور تمام و کمال گوش کرده و عمل کنند ما نیز نکات احتیاطی را جهت مراقبت بعد از عمل آب مروارید شرح می دهیم که شامل : 

 • بعد از جراحی آب مروارید ، بدون تایید پزشک رانندگی نکنید.
 • نگذارید صابون یا شامپو حتی شامپو بچه به داخل چشمان شما بروند.
 • از انجام ورزش های سنگین یا کارهای خانه بعد از عمل چشم آب مروارید پرهیز کنید.
 • تا یک ماه از مصرف هرگونه لوازم آرایشی در چشم و اطراف آن خودداری نمایید.
 • قطره چشم یا دارویی که پزشک برای بعد از عمل جراحی آب مروارید تجویز نموده را سر ساعت و طبق دستورالعمل مصرف کنید.
خلاصه 

امیدواریم به سخنان پزشک تان ، بیشتر از مطالب مختلف سایت ها اطمینان کنید و قبل از اینکه دیر شود به پزشک متخصص برای درمان مراجعه کنید. داده های موجود در سایت ها برای درمان خانگی آب مروارید چشم ، جز اینکه روند بهبودی را به تاخیر می اندازند سودی برای شما نخواهند داشت. در اینجا به نکات کاربردی آب مروارید قبل و بعد عمل پرداختیم امید است موجبات رضایت تان را فراهم آورده باشیم.

مقالات سایت