غرب تهران

02188590855

شمال و شرق تهران

02122096805

جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید

سایر مناطق تهران

موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در علائم ، عوارض ، درمان و دارو ها

برای پی بردن به فرق آنفولانزا و سرماخوردگی باید عامل ایجاد آنها را بررسی کرد طبیعتا تفاوت در منشا بیماری موجب بروز علائم متفاوت در هر یک خواهد شد. همین تفاوت در نشانه های سرماخوردگی با آنفولانزا به صورت زنجیره وار در شدت عوارض و تعیین نوع درمان اثرگذار است. در رابطه با تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی ابتدا به ساختار عاملشان می پردازیم :

آنفولانزا چیست؟

ابتلا به آنفولانزا اینگونه است که امروز در نهایت سلامتی به خواب میروی ، فردا با حس زیر گرفته شدن با کامیون بلند می شوی. همینقدر ناگهانی! آنفولانزا بیماری ویروسی است که دستگاه تنفس انسان را درگیر کرده و ممکن است به مرگ ختم شود. بهترین روش جلوگیری از آن ، تزریق واکسن آنفولانزا ست. تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی را در عامل ، علائم ، عوارض و درمان بخوانید.

ما به شما پیشنهاد بهتری داریم ، بهتر است قبل از اینکه دچار بیماری آنفولانزا شوید واکسم این بیماری را تهیه کنید خرید واکسن آنفولانزا هلندی و فرانسه را میتوانید از سایت ما هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین خرید کنید .

عامل بیماری آنفولانزا . عامل سرماخوردگی . تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا در عامل بیماری

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در عامل بیماری

اولین و مهم ترین تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی ؛ علت یا عامل ایجاد آنهاست.

عامل بیماری سرماخوردگی

از ویروس عامل بیماری سرماخوردگی ؛ 200 گونه شناسایی شده. شاید به همین دلیل است که تاکنون برای این بیماری واکسنی ساخته نشده است. آدنو ویروس ها ، انترو ویروس ها ، کرونا ویروس ها و راینو ویروس ها شایع ترین عاملان سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان هستند.

عامل بیماری آنفولانزا

برخلاف تعداد بالای مسببان بروز سرماخوردگی ؛ عامل ایجاد بیماری آنفولانزا 4 نوع ویروس A ، B ، C ، D می باشد. اپیدمی های جهانی با انتشار نوع A اتفاق می افتند. پس علاوه بر نوع ویروس ، تعداد عاملان را نیز می توان از تفاوت های آنفولانزا و سرماخوردگی دانست.

تفاوت علائم آنفولانزا و سرماخوردگی . فرق آنفولانزا و سرماخوردگی

فرق سرماخوردگی با آنفولانزا در علائم 

دومین فرق سرماخوردگی با آنفولانزا ؛ علائم و نشانه های آنهاست. در صورتی که به نشانه ها دقت کنیم، می توانیم پزشک مرتبط با بیماری مان را درست انتخاب کنیم. بعد از شناخت تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی با ویزیت پزشک در منزل می توان از ورود به تجمعات و ترکیب بیماری ما با چند ویروس جدید جلوگیری کرد.

علائم سرماخوردگی 

سرماخوردگی دستگاه تنفسی فوقانی شامل : سینوس ها ، حنجره ، گلو و بینی را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم سرماخوردگی  ، دو روز بعد از ورود ویروس به بدن و به تدریج خود را نشان داده و عبارتند از : سرفه ، عطسه ، سردرد ، تب ، گلودرد ، آبریزش بینی (احتمال آبریزش یا گرفتگی بینی در افراد مبتلا به سرماخوردگی بیشتر از افرادی است که آنفولانزا دارند.)

زدن سرم در منزل در کاهش نشانه های سرماخوردگی موثر است. در جدول زیر به فرق آنفولانزا و سرماخوردگی پرداخته شده است.

مقایسه علائم و نشانه های دو بیماری

سرماخوردگی

آنفولانزا

شروع علائم

تدریجی 

ناگهانی

تب

به ندرت

رایج ( 3-4 روز طول می کشد)

درد

خفیف

رایج ( اغلب شدید)

لرز

غیر معمول

نسبتا رایج

خستگی و ضعف

گاهی اوقات 

معمولا

عطسه

رایج 

گاهی اوقات

ناراحتی قفسه سینه ، سرفه کردن

خفیف تا متوسط

رایج ( گاهی شدید)

گرفتگی بینی

رایج

گاهی اوقات

سردرد 

نادر 

رایج

علائم آنفولانزا 

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا در این است که سرماخوردگی به صورت تدریجی شروع شده ، برعکس آنفولانزا که آنی ظاهر می شود. نشانه های بیماری آنفولانزا شامل : تب ، تب و لرز ، بدن درد ، خستگی ، عفونت سینوس ، عفونت گوش ، سرفه ، گلودرد ، آبریزش بینی ، اسهال و استفراغ اغلب در کودکان( به ندرت بزرگسالان ) را از خود بروز می دهند.

فرق آنفولانزا و سرماخوردگی را می توان در شدت داشتن علائم آنفولانزا نسبت به سرماخوردگی نیز جستجو کرد. در جدول زیر علائم آنفولانزا در کودکان و بزرگسالان آورده شده است. با مشاهده آنها فورا به پزشک مراجعه کنید یا از ویزیت پزشک در منزل نیاوران کمک بگیرید

در کودکان

در بزرگسالان

تنفس سریع یا مشکل تنفسی

تنگی نفس یا مشکل تنفسی

کبودی لب ها یا صورت

درد یا فشار مدام در سینه یا شکم

کشیدن شدن دنده ها به داخل با هر تنفس

سرگیجه مداوم ، گیجی 

درد قفسه سینه

تشنج 

درد شدید عضلانی ( امتناع کودک از راه رفتن)

ادرار نکردن

کم آبی( خشک بودن پوشک به مدت 8 ساعت، گریه بدون اشک ، خشکی دهان)

درد شدید ماهیچه ها و عضلات

عدم هوشیاری یا تعامل درست

ضعف شدید یا عدم تعادل

تشنج

تب یا سرفه بهبودیافته برگشت پذیر

تب بالای 104 درجه فارنهایت که با دارو قطع نشود

وخامت در شرایط مزمن پزشکی

هر گونه تب در نوزادان زیر 12 هفته

 

تب یا سرفه بهبود یافته که مدام برمی گردد 

 

وخیم شدن شرایط مزمن

 

سرماخوردگی با آنفولانزا چه تفاوت هایی دارند . تفاوت ویروس آنفولانزا با سرماخوردگی در عوارض

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا در عوارض

علاوه بر آنچه گفته شد تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در عوارض آنها نیز مشاهده می شود. عوارضی همچون : ذات الریه ، التهاب قلب ، تشدید علائم آسم ، تشدید بیماری های قلبی ، التهاب مغز یا بافت های عضلانی ، نارسایی تنفسی ، نارسایی کلیه ، ایجاد سپسیس و در نهایت مرگ از آنفولانزای درمان نشده ثبت شده است. 

در حالیکه سرماخوردگی اینگونه نیست و عوارض عدم درمان آن شامل بروز ذات الریه ، عفونت سینوس ها ، کروپ یا برونشیولیت در کودکان است. تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در همین موارد است.

رادیولوژی در منزل می تواند به شما در کاهش عوارض این بیماری ها بدون مواجه با محیط بیمارستان و گرفتن سایر سویه ها کمک کند.

تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا در درمان

در درمان خانگی این دو بیماری ، تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا زیاد نیست. در این راهنما، نکات مهمی را در مورد نحوه بهبودی آنفولانزا یا درمان سرماخوردگی در منزل به اشتراک خواهیم گذاشت. با رعایت نکات زیر در عرض 1-2 هفته احساس بهتری خواهید داشت: 

  • به اندازه کافی استراحت داشته باشید.
  • هیدراته بمانید. مصرف آب میوه یا کدو حلوایی کمک کننده است.
  • گلودردتان را با غرغره کردن محلول آب نمک ( 1/2 چایخوری نمک در 1 لیوان آب گرم ) خوب کنید.
  • مصرف ویتامین ها به ویژه ویتامین c را افزایش دهید.
  • قبل از شروع فصل پاییز واکسن آنفولانزا را دریافت کنید.
  • داروهای تزریقی خود را در خانه و با استفاده از خدمات تزریقات در منزل کرج یا تهران دریافت کنید.

تفاوت آنفولانزا با سرماخوردگی در چیست . داروها و درمان آنفولانزا یا سرماخوردگی

داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا

چون ویروس ها عامل هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا هستند لذا هرگز از داروهای چرک خشک کن استفاده نکنید. تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در بحث دارو را باید از پزشک جویا شد. داروهای ایبوپروفن 200 میلی گرم  ، پاراستامول 500 میلی گرم نمونه ای از داروهای مورد استفاده برای این بیماری ها هستند.

درباره کیان

موسسه خدمات پرستاری در منزل کیان با اعزام پرستار مجرب و فراهم نمودن ویزیت متخصص در منزل ریه ، داخلی ، عفونی ، زنان ، اورولوژی ، اطفال ، ارتوپد ، قلب و عروق ، مغز و اعصاب ، روانپزشک ، جراح عمومی زمینه ساز درمان موثر در خانه بوده است.