موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

انواع ، علت  و درمان درد پشت سر ( ساده و مختصر)

دلایل مختلفی برای بروز درد پشت سر وجود دارد می خواهید بدانید که علت درد پشت سر شما به کدام یک از موارد زیر مرتبط است با ما در خواندن این مقاله همراه باشید. البته برای ارتباط شبانه روزی با بهترین متخصص مغز و اعصاب تهران می توانید از طریق شرکت خدمات سلامتی در منزل کیان اقدام نمایید تا متخصص در کمتر از یک ساعت در محل مورد نظر شما حضور یابد.

علت درد در پشت شر

سردردهای تنشی

شایع ترین علت درد در پشت سر هستند. آنها می توانند 30 دقیقه تا 7 روز دوام بیاورند. محل درد معمولا در پشت یا جلوی سر بوده  و شدت درد ممکن است از مبهم تا شدید متغیر باشد.

علت ایجاد سردرد های تنشی 

استرس شدید ، خستگی ، کمبود خواب ، حذف وعده های غذایی ، وضعیت نامناسب بدن یا ننوشیدن آب کافی ممکن است باعث این نوع سردردها شود.

درمان سردرد تنشی

درمان شامل مصرف مسکن‌ ها، اصلاح سبک زندگی ، ماساژ و گاهی اوقات اجرای تکنیک ‌های آرامش ‌بخش (مانند مدیتیشن) است. با این حال، سردردهای تنشی مکرر برای درمان بیشتر نیاز به نظارت پزشک دارند.

 گچ دست و پای خود را در خانه باز کن با درخواست : باز کردن گچ در منزل

سردرد های میگرن

ریشه سردرد های میگرنی ، اغلب در کودکی است که با افزایش سن ، شدت آن افزایش می یابد. زنان را بیشتر مبتلا می کند.

علائم سر درد های میگرنی

علائم شامل درد شدید در یک طرف سر همراه با حالت تهوع ، استفراغ ، اختلال بینایی ، حساسیت به نور، صدا یا بو است. فعالیت بدنی می تواند درد را بدتر کند. درد ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

علت ایجاد سردرد های میگرنی

در رابطه با علل سردرد های میگرنی باید به دنبال عواملی مثل : استرس عاطفی یا فیزیکی، عوامل محیطی ، تغییرات رژیم غذایی و گاهی اوقات مصرف برخی از داروها (به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری ) باشید.

درمان سردرد میگرنی

درمان میگرن شامل مسکن و استراحت در اتاق تاریک است. اصلاح سبک زندگی ، هورمون درمانی و داروهای ضد میگرن مانند تریپتان ها معمولاً توسط پزشکان برای کاهش فراوانی و شدت میگرن توصیه می شود.

درمان همه بیماری ها با دارو توسط ویزیت متخصص داخلی در منزل

سردرد ناشی از مصرف دارو ( سردرد برگشتی)

در صورت استفاده بیش از حد از داروهای مسکن ایجاد می شوند و به سردرد های برگشتی مشهور هستند.

علائم سردرد های برگشتی

علائم شامل سردردهای مداوم همراه با درد شدید است. معمولاً پس از قطع مصرف مسکن سردرد دوباره شروع می شود. اضطراب ، تحریک پذیری ، خستگی ، بی قراری ، مشکل در تمرکز، از دست دادن حافظه و گاهی اوقات حتی افسردگی از دیگر علائم سردرد ناشی از توقف مصرف دارو ست.

درمان سردرد برگشتی 

بهترین درمان اغلب قطع کامل مصرف مسکن است. سردرد در ابتدا بدتر می شود اما به سرعت برطرف می شود. در موارد شدیدتر، افراد باید به پزشک مراجعه کنند. ممکن است یک فرد برای ترک عادت استفاده از مسکن ‌ها به درمان فیزیکی یا رفتاری نیاز داشته باشد

آشنا شو : درمان مشکلات جنسی با ورزش کگل 

ابتلا به نورالژی اکسیپیتال

منشا آن ، یک بیماری نادر است. درد از قاعده گردن شروع شده و تا سر و سپس پشت گوش گسترش یابد. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که اعصاب پس سری که از پشت گردن تا قاعده پوست سر می ‌آیند، آسیب دیده یا تحریک شوند.

علل ایجاد بیماری نورالژی اکسیپیتال

بیماری های زمینه ای، تنش گردن یا سایر عوامل ناشناخته ممکن است باعث آسیب یا تحریک عصبی شوند.

علائم نورالژی اکسیپیتال

درد معمولاً با احساس سوزش یا تیر مانند شدید در پشت سر همراه است. درد در یک طرف باقی می ماند اما اغلب با حرکت گردن بدتر می شود. بیمار معمولاً به نور حساس است.

علل ایجاد نورالژی اکسیپیتال

علل احتمالی نورالژی پس سری می تواند آسیب به نخاع ، وجود تومورها، آسیب عصبی ناشی از دیابت ، تورم عروق خونی و به ندرت عفونت باشد.

درمان سردرد نورالژی اکسیپیتال

گزینه‌ های درمانی شامل استفاده از کمپرس حرارتی ، استراحت ، ماساژ ، فیزیوتراپی و مصرف داروهای مسکن است که می‌ تواند تورم و التهاب را کاهش دهد. درد شدید ممکن است به داروهایی مانند شل کننده های عضلانی ، تزریق استروئید یا بی حسی موضعی نیاز داشته باشد. در موارد نادر، جراحی برای نورالژی اکسیپیتال ممکن است برای کاهش فشار روی اعصاب یا مسدود کردن تکانه های درد به این قسمت از بدن ضروری باشد.

احتیاجات درمانی بیمار را با یک تماس حل کنید : پرستاری در منزل 

 

علت درد در پشت سر

سردردهای ناشی از ورزش

درد ممکن است بلافاصله پس از ورزش شروع شود. این سردردها معمولاً ممکن است علائمی شبیه میگرن ایجاد کرده و با آن اشتباه گرفته شوند.

علائم سردرد ناشی از ورزش

علائم شامل درد شبیه ضربان قلب در دو طرف سر است که می تواند از پنج دقیقه تا دو روز طول بکشد. علل آن عبارتند از وزنه برداری ، دویدن، و گاهی اوقات رابطه جنسی یا فشار بر روی توالت.

درمان سردرد ورزشی

درمان شامل مصرف مسکن قبل از ورزش ، اجتناب از فعالیت های استرس زا، خوردن و نوشیدن غذاهای سالم و خواب کافی است.

اینجا بخوانید : بهترین راه حل ها برای درمان ترک پوست شکم 

سردرد خوشه ای

این نوع سردرد نادر است اما شدیدترین نوع سردرد اولیه است. درد شدید، ضربان دار و بیشتر در پشت چشم موضعی است. ممکن است با آبریزش چشم و حساسیت به نور همراه باشد.

سردرد سینوسی

سردرد سینوسی با عفونت سینوس ها همراه است. این درد با ضربان شدید و مداوم در استخوان گونه، پیشانی یا پل بینی شما همراه است. درد معمولاً با حرکت ناگهانی سر بدتر می شود.

سردرد کم فشار

ناشی از نشت مایع نخاعی داخلی است و ممکن است از واضح و ناتوان کننده تا ظریف و آزاردهنده متغیر باشد.

زمانی که بیمار ایستاده است سردرد شدید می شود و زمانی که بیمار صاف دراز می کشد به سرعت ناپدید می شود. بنابراین، سردرد معمولاً اول صبح وجود ندارد و بلافاصله پس از بلند شدن از رختخواب شروع یا بدتر می شود.