موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

زگیل تناسلی

زگيل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی (hpv) یکی از شایع ترین انواع بیماری های مراقبتی که در اطراف سطح پوست دستگاه تناسلی و معقد مشاهده می شود که عامل آن نوعی ویروس می باشد نام ویروس پایپلومانی انسانی یا همان اچ پی وی است و از طریق رابطه جنسی و دهان منتقل می شود. 

متاسفانه امروزه جامعه بیشتر در معرض این بیماری قرار گرفته است و درصد ابتلا به این بیماری در خانم بیشتر از آقایان است و کسانی بیشتر به این ویروس hpv دچار می شوند که رابطه های جنسی متعددی دارند.

سه نوع از واکسن HPV ساخته شده که موثرترین آن ؛ واکسن گارداسیل 9 می باشد. خرید آمپول گارداسیل را از موسسه کیان انجام دهید.

می توان گفت اکثر کسانی که رابطه جنسی داشته اند در مقطعی از زندگی خود ابتلا به حداقل یک نوع از زگیل تناسلی را تجربه کرده اند.

انواع زگیل تناسلی متفاوت است و همه شبیه به هم نیست. سوال های بسیاری از این بیماری پرسیده می شود که می توانید از طریق وبلاگ موسسه پرستاری کیان  به جواب سوال هایتان برسید.

زگیل تناسلی HPV چیست

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زنان و مردان ممکن است دچار زگيل تناسلي شوند ، اما علائم و شکل زگیل تناسلی ممکن است متفاوت باشد توضیحات و عکس زگیل تناسلی را می توانید مشاهده کنید.

علت زگیل تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. ویروس هایی از گونه HPV که بر ناحیه تناسلی انسان اثر می گذارند بالغ بر 40 نوع هستند.

روش انتقال زگیل تناسلی همیشه از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا است لازم نیست شما بتوانید زگیل تناسلی را مشاهده کنید. ورود ویروس میکروسکوپی کافیست.

انواع زگیل تناسلی

ابتدا بگوییم تب خال تناسلی ( HSV ) با زگیل تناسلی ( HPV ) فرق دارد. خودِ بیماری زگیل تناسلی نیز انواع مختلفی داشته که نوع 6 و 11 باعث ایجاد آن و شناخته شده ترین آنها هستند.

برای آگاهی بیشتر به مقاله تبخال تناسلی رجوع کنید.

معمولا زگیل تناسلی همانند زگیل های سایر اعضای بدن ؛ بدون درد هستند. بعضی از انواع زگیل تناسلی , گاهی به خودی خود و بدون درمان از بین می روند. برخی از انواع hpv ، شاید تا ماه ها و سالها باقی بمانند.

ابتلا به برخی از انواع HPV  موجب بروز سرطان در گلو ، مقعد و آلت تناسلی در مردان و سرطان دهانه رحم در زنان می شود.

نکات مهم برای پیشگیری از زگیل تناسلی

اقدامات احتیاطی را در صورت داشتن شرایط زیر انجام دهید عواملی که به آنها اشاره می کنیم افزایش خطر ابتلا به عفونت و انتشار زگیل تناسلی را به دنبال دارند:

 • اگر رابطه جنسی محافظت نشده یا شرکای جنسی متعدد دارید.
 • اگر یک عفونت دیگر در ناحیه تناسلی دارید.
 • اگر می خواهید با کسی رابطه جنسی برقرار کنید و از سابقه جنسی او آگاهی ندارید.
 • اگر فعالیت جنسی در سنین پایین بدون تعهد دارید.
 • اگر سیستم ایمنی ضعیف دارید ( مانند HIV )

اگر داروهای پیوند عضو مصرف می کنید. مصرف این دارو ها با اثر بر سیستم ایمنی باعث تبدیل برجستگی های کوچک به خوشه های بزرگ در زگیل تناسلی می شود.

زگیل تناسلی در زنان

اکثرا بافت های مرطوب ناحیه تناسلی توسط زگیل تناسلی در زنان هدف قرار می گیرند اما در برخی از موارد هنگامی که  با فرد مبتلا به زگیل تناسلی  تماس جنسی دهانی داشته اید امکان ایجاد زگیل تناسلی در لب ، زبان، دهان یا گلو وجود دارد. چه مرد باشد چه زن!

زگیل تناسلی در زنان می تواند داخل واژن ، اطراف واژن ، ناحیه بین دستگاه تناسلی با مقعد و یا روی دهانه رحم ظاهر می شوند. آنها ممکن است بسیار کوچک باشند (غیر قابل مشاهده) یا به صورت خوشه های بزرگ (شیبه گل کلم) ظاهر شوند. آنها ممکن است مایل به قرمز یا سفید باشند. گاهی اوقات ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید اما هیچ علامتی نداشته باشید.

اگر شما خانمی هستید که رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید ، باید از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند. آزمایش HPV کم خطر-ویروسی که باعث زگيل تناسلي می شود به طور معمول انجام نمی شود. پزشک شما باید شما را معاینه کند تا ببیند آیا به ویروس مبتلا هستید یا خیر. زگیل ممکن است ماهها یا سالها پس از تماس جنسی ظاهر شود.

گاهی اوقات ، زگیل تناسلی می تواند در داخل واژن شما ایجاد شود و تشخیص آن دشوار است. همچنین ممکن است علائمی داشته باشید که شبیه زگیل تناسلی هستند اما به نظر می رسد چیز دیگری باشد. خیلی از افراد در تشخیص زگیل تناسلی ، جوش را با زگيل اشتباه می گیرند.

زگیل تناسلی HPV در زنان

زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی در مردان ، زگیل ها ممکن است روی آلت تناسلی (نوک _ ساقه) ، کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر شوند. برای مردان، هیچ آزمایش قابل اعتمادی وجود ندارد که بتواند ویروس مسئول زگیل تناسلی را پیدا کند. شما باید از پزشک خود برای معاینه بخواهید و معاینات منظم را انجام دهید.

شرایط زیر را جدی بگیرید:

اگر شما یا همسرتان دچار برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی می شوید.

اگرشما ترشحات غیرطبیعی از واژن یا آلت تناسلی خود دارید.

هنگام ادرار کردن یا هنگام رابطه جنسی دچار سوزش ، درد یا خونریزی می شوید.

شریک جنسی شما مبتلا به زگیل تناسلی است حتی ممکن است برخی از علائم دیگری هم  وجود داشته باشد.

زگیل تناسلی HPV در مردان ، آقایان ، مردها ،نوجوانان

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه دهانی ، واژینال و مقعدی منتقل می شود. ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت شروع به ایجاد زگیل نکنید. زگيل تناسلي همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها ممکن است بسیار کوچک و رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالای رویه ها ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس آن صاف یا کمی ناهموار به نظر برسد. علائم زگیل تناسلی ممکن است به صورت خوشه ای زگیل یا فقط یک زگیل ایجاد شوند.

علائم قابل مشاهده در بیماری زگیل تناسلی شامل:

 • برجستگی های متورم کوچک ، گوشتی ( سفید _ کرم رنگ یا صورتی در ناحیه تناسلی )
 • تشکیل شکلی شبیه گل کلم که در اثر اتصال چند زگیل به وجود آمده است
 • حتی اگر نمی توانید زگيل تناسلي را مشاهده کنید ، ممکن است علائم ایجاد کنند ، مانند:
 • ترشحات واژن
 • داشتن خارش یا نارحتی در ناحیه تناسلی
 • خون ریزی در هر نزدیکی
 • سوزش

تبدیل زگیل تناسلی به خوشه های بزرگ ندرتا اتفاق می افتد. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند احتمال این اتفاق زیاد است.

در صورت تمایل کلیک کنید : صدور گواهی فوت در منزل

عوارض زگیل تناسلی در مردان ، زنان ، جوانان و نوجوانان

عوارض زگیل تناسلی

گاهی عوارض عفونت HPV را می توان به اشکال زیر مشاهده کرد:

سرطان دهانه رحم

با اینکه فقط برخی عفونت های ناشی از زگیل تناسلی منجر به سرطان می شوند اما مهم است زنانی که نوع پر خطر  HPV (زگیل تناسلی ) را تجربه می کنند آزمایش پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهند. ابتلا به سرطان دهانه رحم را می توان از مهم ترین خطرات زگیل تناسلی دانست. در بررسی علت سرطان های فرج ، مقعد ، آلت تناسلی ، دهان و گلو انواع خاصی از HPV مورد ارزیابی قرار می گیرند.

مشکلات در زمان بارداری

از مشکلات در زمان بارداری می توان به عدم کشش پذیری بافت های واژن در هنگام زایمان طبیعی بر اثر زگیل های دیواره واژن اشاره کرد. البته ندرتا اتفاق می افتد که زگیل تناسلی در دوران بارداری بزرگ شده و ادرار کردن را برای شخص با مشکل مواجه کند و یا در حین زایمان زگیل های تناسلی بزرگ ،خونریزی کنند. با این وجود؛ درصدِ وقوعِ آن , صفر نیست و جزء خطرات زگیل تناسلی محسوب می شود. 

مشکل برای نوزاد

در موارد نادر ؛ عوارض زگیل تناسلی گریبانگیر نوزادان می شود. کودک یا نوزاد از مادر مبتلا به بیماری زگیل تناسلی ، ویروس را دریافت و در ناحیه گلو دچار این عارضه می شود که پزشکان با جراحی ، راه هوایی مسدود شده را باز می کنند.

تشخیص زگیل تناسلی

تنها چند نوع HPV تناسلی با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد. نمونه ای از سلول های دهانه رحم ، که در طول آزمایش پاپ اسمیر گرفته شده است ، می تواند برای این گونه های HPV سرطان زا آزمایش شود. این آزمون عموماً برای زنان 30 سال به بالا اختصاص دارد. این برای زنان جوان مفید نیست زیرا برای آنها HPV معمولاً بدون درمان از بین می رود.

انجام انواع آزمایش در منزل با پرستاران مجرب را به ما بسپارید.

هیچ راهی برای اطمینان از HPV و حذف ویروس از بدن وجود ندارد. با این حال ، فرد می تواند اقدامات مختلفی را برای برداشتن زگیل هایی که HPV ایجاد می کند انجام دهد.

همچنین می توان گفت که این زگیل ها اغلب بدون درمان از بین می روند. بهتر است تزریق واکسن گارداسیل تا قبل ۲۶ سال انجام شود که تا حد زیادی از گرفتن این بیماری کاهش یابد و باید در نظر گرفت تزریق واکسن باعث درمان این بیماری نمی شود فقط جلوگیری می کند.

زگیل های معمولی بدون نسخه ممکن است درمان پیدا کند و در غیر اینصورت با دارو و یا حتی ممکن است فرد جراحی شود. برای درمان زگیل تناسلی به هیچ عنوان دارو های بدون نسخه مصرف نکنید. برای تزریق داروهای تجویزی از تزریقات در منزل کمک بگیرید.

زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی

درمان را زیر نظر ویزیت پزشک در منزل یا مطب انجام دهید. پزشک با توجه یه شکل ظاهری و محل زگیل ها نوع درمان شما را تعیین می کند.

با اینکه هیچ درمانی قطعی برای  زگیل تناسلی  وجود ندارد، اما می توان بدن شما را برای مبارزه با این ویروس تقویت کرد در اینجا به چندین درمان مقطعی اشاره می کنیم.

کرم یا پماد : توسط پزشک برای درمان زگیل تناسلی تجویز می شود گاهی خودتان می‌توانید چند بار در هفته و به مدت چند هفته استعمال کنید گاهی نیاز است این کار توسط متخصص انجام شود که با درد و سوزش همراه است.

سرما درمانی: این شامل استفاده از نیتروژن مایع برای انجماد زگیل است.

الکتروکوتر: از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می شود.

لیزر یا نور درمانی: استفاده از یک پرتو قوی و هدفمند برای حذف بافت ناخواسته است.

جراحی: جراح می تواند زگیل تناسلی را در یک روش سرپایی که شامل بی حسی موضعی است برش دهد. بهترین گزینه بستگی به نوع و محل زگیل دارد. درمان می تواند زگیل را از بین ببرد ، اما ویروس در بدن باقی می ماند و قابل انتقال باقی می ماند. ویزیت پزشک در منزل شمال تهران شما را در امر درمان یاری خواهد کرد.

 

نکته! در صورت بارداری به پزشک خود اطلاع دهید زیرا برخی درمان های زگیل تناسلی مناسب زمان بارداری نیستند.

درمان زگیل تناسلی ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. بدن هرفرد واکنش متفاوتی به این درمان ها نشان می دهد. گاهی درمان در برخی افراد موثر نیست و زگیل ها عود می کنند. (تغییر روش درمان)

در صورت نیاز به رادیولوژی در منزل آن را از موسسه کیان بخواهید.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

اقداماتی که طی درمان نباید انجام داد

رابطه جنسی 

واژینال ،مقعدی یا دهانی تا زمان از بین رفتن زگیل تناسلی نداشته باشید.یا با کاندوم این کار را انجام دهید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن  عملکرد دارو ها را در از بین بردن ویروس زگیل تناسلی کاهش می دهد.

درمان با تشخیص پزشک

نسخه هایتان را با تجویز پزشک از داروخانه تهیه کنیدخودسرانه برای درمان زگیل تناسلی دارو تهیه نکنید.

عدم استفاده از مواد حساسیت زا

در طول درمان از صابون معطر و… استفاده نکنید زیرا باعث تحریک پوست شما می شود.

واکسن زگیل تناسلی ( hpv )

امروزه برای پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی ، واکسن های خارجی و ایرانی روانه بازار شده اند. مهمترین آنها واکسن گارداسیل و پاپلیوم می باشد. علاوه بر تزریق آمپول گارداسیل می توان به سایر روش های پیشگیری از زگیل تناسلی هم اعتماد کرد که عبارتند از:

 • ازدواج در چارچوب عرف و مذهب 
 • پرهیز از فعالیت جنسی با همجنسگرایان
 • انتخاب تک همسری بجای چند همسری
 • استفاده از آزمایشات تشخیصی قبل از ازدواج

بیشتر بخوانید : تزریق گارداسیل در منزل 

موثرترین درمان خانگی زگیل تناسلی

چندین ماده موثر و فوق العاده کارآمد برای درمان خانگی زگیل تناسلی وجود دارد که در این مقاله به نام شان و نحوه استفاده از آنها اشاره می کنیم. 

شیره انجیر

منظور ما پخت انجیر و بدست آوردن شیره آن نیست. بلکه هنگامی که انجیر را از درخت جدا می کنید، شیره سفید رنگی از انجیر و ساقه درخت خارج می شود این شیره بهترین ماده در درمان خانگی انواع زگیل به خصوص زگیل تناسلی محسوب می شود. کافیست روزانه 3 الی  4 بار از شیره انجیر را روی زگیل خود بمالید. 

روغن درخت چای 

این ماده را می توان به عنوان بهترین روغن برای زگیل تناسلی برشمرد. یک قطره از روغن درخت چای را با 1 الی 2 قطره از روغن بادام و یا نارگیل مخلوط کرده و روی قسمت زگیل بمالید. امکان دارد برخی از افراد به این مخلوط حساسیت داشته باشند. لذا ابتدا روی بازو تست کنید. محو شدن زگیل تناسلی توسط روغن درخت چای ؛ منوط به این است که این روغن به صورت خوراکی در دهان یا مستقینا در داخل واژن مصرف نگردد. این روغن به واسطه تحریک کنندگی و سوزش آور بودن باعث کوچک شدن زگیل تناسلی می گردد. اگر علائم حساسیت ظاهر شد مصرف آن را قطع کنید.

چای سبز

بر اساس تحقیقات انجام گرفته ، چای سبز در درمان خانگی زگیل تناسلی موثر است. بدین منظور محققان پمادی را بر گرفته از عصاره چای سبز با نام سینکاتچین ساخته اند که در داروخانه ها یافت می شود. همچنین می توان عصاره برگ چای سبز را از عطاری ها یا مراکز فروش تهیه کرده و با روغن نارگیل مخلوط نمایید. سپس به عنوان درمان زگیل تناسلی در خانه ؛ آن را روی محل مورد نظر استفاده کنید.

خدمات درمانی مرتبط با درمان زگیل تناسلی

 شما می توانید از خدمات پرستاری در منزل موسسه شبانه روزی کیان برای درمان زگیل تناسلی استفاده کنید که شامل اعزام پرستار برای انجام انواع تزریقات ، استفاده از انواع متخصص به ویژه متخصص زنان و ارولوژی ، ارسال تجهیزات پزشکی مانند اکو ، نوار قلب _ رادیولوژی به منزل می باشد. همچنین خدمات پرستاری متنوعی در دسترس شما است تا علاوه بر درمان زگیل تناسلی، از دیگر خدمات عمومی مراکز استفاده کنید. موسسه خدمات پرستاری کیان یکی از پیشرو ترین های ارائه دهندگان این خدمات مانند، تزریق سرم در منزل  است.

لازم بذکر است، درصورت نیاز به آمبولانس خصوصی نیز می توانید با مرکز کیان تماس بگیرید.