ساعت کاری به صورت شبانه روزی

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

زگیل تناسلی

 

زگيل تناسلي چیست؟

زگیل تناسلی (hpv) بیماری مراقبتی که در اطراف سطح پوست دستگاه تناسلی و معقد مشاهده میشود که از نوع ویروسی می باشد و به دلیل وجود ویروس پایپلومانی انسانی یا همان اچ پی وی ایجاد می شود و از طریق رابطه جنسی و دهان منتقل می شود  که متاسفانه امروزه جامعه بیشتر در معرض این بیماری قرار گرفته است و درصد ابتلا به این بیماری در خانم بیشتر از آقایان است و کسانی بیشتر به این ویروس hpv دچار می شوند که رابطه های جنسی متعددی دارند.انواع زگیل تناسلی متفاوت است و همه شبیه به هم نیست. ممکن است سوال های بسیاری از این بیماری پرسیده می شود که می توانید از طریق وبلاگ موسسه پرستاری کیان  به جواب سوال هایتان برسید.

زگیل تناسلی HPV

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زنان و مردان ممکن است دچار زگيل تناسلي شوند ، اما علائم و شکل زگیل تناسلی ممکن است متفاوت باشد توضیحات و عکس زگیل تناسلی را میتوانید مشاهده کنید.

 

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان ، داخل و اطراف واژن یا مقعد یا روی دهانه رحم ظاهر می شوند. آنها ممکن است بسیار کوچک باشند یا به صورت خوشه های بزرگ ظاهر شوند. آنها ممکن است مایل به قرمز یا سفید باشند. گاهی اوقات ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید اما هیچ علامتی نداشته باشید. اگر شما خانمی هستید که رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید ، باید از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند. آزمایش HPV کم خطر-ویروسی که باعث زگيل تناسلي می شود به طور معمول انجام نمی شود. پزشک شما باید شما را معاینه کند تا ببیند آیا به ویروس مبتلا هستید یا خیر. زگیل ممکن است ماهها یا سالها پس از تماس جنسی ظاهر شود. گاهی اوقات ، زگیل تناسلی می تواند در داخل واژن شما ایجاد شود و تشخیص آن دشوار است. همچنین ممکن است علائمی داشته باشید که شبیه زگیل تناسلی هستند اما به نظر می رسد چیز دیگری باشد. خیلی از افراد در تشخیص زگیل تناسلی، جوش را با زگيل اشتباه می گیرند.

زگیل تناسلی HPV

زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی در مردان ، زگیل ها ممکن است روی آلت تناسلی ، کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر شوند. برای مردان، هیچ آزمایش قابل اعتمادی وجود ندارد که بتواند ویروس مسئول زگیل تناسلی را پیدا کند. شما باید از پزشک خود برای معاینه بخواهید و معاینات منظم را انجام دهید. زگيل تناسلي هم در مردان و هم در زنان می تواند روی لب، دهان، زبان و گلو ظاهر شود.

 

اگر شما یا همسرتان دچار برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی می شوید یا  اگر:

شما ترشحات غیرطبیعی از واژن یا آلت تناسلی خود دارید

هنگام ادرار کردن یا هنگام رابطه جنسی دچار سوزش ، درد یا خونریزی می شوید شریک جنسی شما مبتلا به زگیل تناسلی است حتی ممکن است برخی از علائم دیگری هم  وجود داته باشد.

زگیل تناسلی HPV

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه دهانی ، واژینال و مقعدی منتقل می شود. ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت شروع به ایجاد زگیل نکنید. زگيل تناسلي همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها ممکن است بسیار کوچک و رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالای رویه ها ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس آن صاف یا کمی ناهموار به نظر برسد. علائم زگیل تناسلی ممکن است به صورت خوشه ای زگیل یا فقط یک زگیل ایجاد شوند. حتی اگر نمی توانید زگيل تناسلي را مشاهده کنید ، ممکن است علائم ایجاد کنند ، مانند:

ترشحات واژن

خارش

خون ریزی

سوزش

تشخیص زگیل تناسلی

تنها چند نوع HPV تناسلی با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد. نمونه ای از سلول های دهانه رحم ، که در طول آزمایش پاپ اسمیر گرفته شده است ، می تواند برای این گونه های HPV سرطان زا آزمایش شود. این آزمون عموماً برای زنان 30 سال به بالا اختصاص دارد. این برای زنان جوان مفید نیست زیرا برای آنها HPV معمولاً بدون درمان از بین می رود.

هیچ راهی برای اطمینان از HPV و حذف ویروس از بدن وجود ندارد. با این حال ، فرد می تواند اقدامات مختلفی را برای برداشتن زگیل هایی که HPV ایجاد می کند انجام دهد. همچنین میتوان گفت که این زگیل ها اغلب بدون درمان از بین می روند. بهتر است تزریق واکسن گارداسیل تا قبل ۲۶ سال انجام شود که تا حد زیادی از گرفتن این بیماری کاهش یابد و باید در نظر گرفت تزریق واکسن باعث درمان این بیماری نمی شود فقط جلوگیری میکند. زگیل های معمولی بدون نسخه ممکن است درمان پیدا کند و در غیر اینصورت با دارو و یا حتی ممکن است فرد جراحی شود. برای درمان زگیل تناسلی به هیچ عنوان دارو های بدون نسخه مصرف نکنید.

زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی

سرما درمانی: این شامل استفاده از نیتروژن مایع برای انجماد زگیل است

الکتروکوتر: این شامل استفاده از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها می شود

لیزر یا نور درمانی: این شامل استفاده از یک پرتو قوی و هدفمند برای حذف بافت ناخواسته است

جراحی: جراح می تواند زگیل تناسلی را در یک روش سرپایی که شامل بی حسی موضعی است برش دهد. بهترین گزینه بستگی به نوع و محل زگیل دارد. درمان می تواند زگیل را از بین ببرد ، اما ویروس در بدن باقی می ماند و قابل انتقال باقی می ماند.

 

همچنین خدمات پرستاری متنوعی در دسترس شما است تا علاوه بر درمان زگیل تناسلی، از دیگر خدمات عمومی مراکز استفاده کنید. موسسه خدمات پرستاری کیان یکی از پیشروترین های ارائه دهندگان این خدمات مانند تزریقات در منزل ، تزریق سرم در منزل و ویزیت پزشک در منزل است.

مقالات سایت