موسسه پزشکی و پرستاری کیان آرامش و سلامتی را ارمغان می‌آورد.

موسسه کیان

رایج ترین دلایل ریزش مو در مردان و زنان چیست؟ دارو + نحوه درمان

اعتماد به نفس حاصل از زیبایی مو بر هیچ انسانی پوشیده نیست. گاهی این زیبایی با عواملی به خطر می افتد. در اینجا با مطالبی همچون ؛ رایج ترین دلایل ریزش مو در مردان و زنان چیست ؟ دارو و نحوه درمان آن چگونه خواهد بود ، علت اصلی ریزش مو و.. آشنا خواهید شد.

 بعد از مطالعه مطالب این مقاله در صورت نیاز به درمان با متخصص پوست و مو می توانید از طریق تماس با مرکز شبانه روزی کیان که یک موسسه خدمات در منزل است اقدام کنید تا تحت عنوان خدمات ویزیت پزشک در منزل ؛ بهترین های هر شاخه پزشکی و گرایش های زیر مجموعه آنها در خانه خودتان حضور یابند. سعی کنید که جلوگیری از ریزش مو را در مراحل اولیه و قبل از نیاز به اقدامات درمانی جدی بگیرید. 

همه چیز درباره ریزش مو

علت ریزش مو

موهایتان می ریزد. آیا نگران این هستید که این ریزش مو از حالت طبیعی خارج شود؟ اصلا تا چه حدی از ریزش مو طبیعی است؟ دانستن علت ریزش مو چه اهمیتی دارد ؟ درمان مناسب یا بهترین شامپو برای ریزش مو شما کدام است ؟ ابتدا باید در نظر داشته باشید که برای درمان یک معضل ؛ ریشه یابی درست از علت آن ، حرف اول را می زند. این مطلب در ریزش مو نیز صادق است تا علت ریزش مو مشخص نشود یا اطلاعات دقیقی از چیستی آن نداشته باشید چه بسا شاهد بازگشت مجدد آن باشید. محققان ریزش روزانه 80 تا 100 تار مو را طبیعی تلقی می کنند. دلیل ریزش مو در کودکان ، زنان و مردان در دوران نوجوانی یا جوانی ؛ خارج از موضوعات زیر نیست که عبارتند از :

 • آسیب های جسمی

منظور از آسیب های جسمی چیه ؟ هرچه بدن ؛ انرژی و مواد معدنی خود را صرف ترمیم و بهبودی کند ، مواد مغذی که در دسترس ریشه مو برای رشد و تقویت قرار می گیرند محدود خواهند بود.

 لذا آسیب های جسمانی که در اثر تصادفات ، بیماریهای شدید مثل کرونا یا آنفولانزا ، جراحی ، شکستگی و… به بدن وارد می شود می تواند رشد موها را کُند کرده و یک علت ریزش مو در سنین مختلف اعم از : کودکان ، نوجوانان و جوانان یا در جنسیت های متفاوت مثل آقایان و خانم ها باشد. جلوگیری از ریزش مو ناشی از آسیب های جسمی را با اقدامات احتیاطی و رعایت قوانین دنبال کنید.

 • مصرف زیاد ویتامین A

تحقیقات نشان داده است که مصرف بیش از حد ویتامین A یکی از دلایل ریزش مو در افراد می باشد. 5000 IU دوز مجازی است که برای بزرگسالان و افراد بالای 4 سال به صورت روزانه جهت مصرف این ویتامین بر اساس دستورالعمل های WHO توسط پزشکان تجویز می شود.

 از آنجاییکه مکل های غذایی دارای دوز های متفاوتی بین 2500 الی 10000هستند. پس، تا حد امکان برای جلوگیری از ریزش مو سعی نمایید قبل از مصرف مکمل ها به میزان ویتامین A موجود درون آن دقت کنید تا لااقل از این علت ریزش مو در امان باشید.

 چنانچه متوجه شده اید که تاکنون ویتامین A  بیشتری نسبت به نیاز روزانه دریافت می کرده اید، به خاطر اینکه می ترسید علت ریزش مو در شما این موضوع باشد ؛ جهت جلوگیری از ریزش مو هرگز به یکباره دوز دارو یا مکمل خود را حذف نکنید بلکه روند حذف این ویتامین از رژیم غذایی تان باید تدریجی و گام به گام باشد در غیر این صورت علاوه بر ریزش مو ، آسیب های دیگری که ناشی از عدم تطابق بدن با وضعیت فعلی است را تجربه خواهید کرد. ویتامین ها اگر به اندازه مصرف شوند ، دیگر علت ریزش مو نخواهند بود.

در صورت تمایل بخوانید: تزریق گارداسیل 9 

 • فقدان پروتئین در رژیم غذایی

اگر ریزش مو دارید بهتر است به نبود پروتئین در رژیم غذایی 2 الی 3 ماه قبل خود دقت کنید. در چرخه رشد موها وجود برخی از پروتئین ها اهمیت اساسی دارد پروتئین های مورد نیاز بدن از طریق دو روش تامین می شوند 

1. بدن می سازد 2. از طریق مواد غذایی مانند گوشت ، تخم مرغ و حبوبات وارد بدن میشود. 

فقدان پروتئین در رژیم غذایی به عنوان علت ریزش مو در افرادی که سبک تغذیه ای خاصی ( گیاه خواری و.. ) را انتخاب کرده اند بیش از سایرین اتفاق می افتد.

حبوباتی مثل نخود و لوبیا غنی از پروتئین هستند. تاثیر مصرف آنها را در جلوگیری از ریزش مو دست کم نگیرید. با به کارگیری خدمات آزمایش در منزل می توانید میزان و سطح پروتئین بدن خود را جهت تعیین علت ریزش مو مشخص کنید.

 • مصرف الکل و سایر مشروبات الکلی

اگر رشد و پرپُشتی مو برایتان مهم است اعتیاد به مصرف الکل و سایر مشروبات الکلی را جدی بگیرد زیرا یک علت ریزش مو در مردان و زنان همین موضوع است. تغذیه در رشد و ریزش مو بسیار حائز اهمیت است.

خودِ این ماده نه تنها به عنوان یک تغذیه بد مطرح است بلکه مانع از جذب مواد غذایی با ارزش و مهم برای رشد و تغذیه مو نیز می شود که این اتفاق به نوبه خود ؛ شکنندگی ، ضعف و ریزش مو را به دنبال دارد. افزایش قند خون ، سیری کاذب، رژیم غذایی فقیر و… از عوارض مصرف الکل بوده که علت ریزش مو به شمار می روند. جلوگیری از ریزش مو با ترک آشامیدن الکل امکانپذیر خواهد بود.

 • مصرف دخانیات ( سیگار و..)

همه انسان ها به تاثیر سیگار و دخانیات بر ریه ها توجه می کنند درحالیکه علت ریزش مو در افراد سیگاری و اطرافیان آنها می تواند این موضوع باشد. دخانیات باعث اخلال در روند فعالیت فولیکول های مو ، عملکرد سالم DNA و ایجاد مشکلاتی در خونرسانی می شوند.

برای جلوگیری از ریزش مو از همین امروز مصرف سیگار و سایر دخانیات را ترک کرده سپس ، ورزش و تغذیه سالم را جایگزین آن کنید. تاثیر مصرف دخانیات بر ریزش مو در مردان بیش از زنان بوده و در افزایش سرعت الگوی طاسی مردانه نقش به سزایی دارند.

ویزیت متخصص ریه در منزل با بهبود بیماری های تنفسی و ارائه راهکار های موثر در ترک دخانیات ؛ یکی از دلایل ریزش مو را حذف می کند.

 • ارتباط استرس و افسردگی و ریزش مو

آیا می دانستید یک علت ریزش مو ؛ داشتن استرس و افسردگی است ؟ شاید بارها شنیده باشید که وقت طلاست. تمام کارهای بشر در راستای استفاده از تک تک لحظاتش برای رسیدن به آرزوهایش است او نمیداند چه چیز را فدای چه چیزی می کند.

 آرامش در مادیات نیست بلکه در توجه به معنویات است معنویات فقط مذهب نیست داشتن یک رفیق همراه ، یک همسر همفکر یا حتی پیاده روی و یوگا ، اعتماد خیر مطلق بودن خدا و…  است. آسایش انسان در گرو مادیات بوده و هست. اما دقیقا زمانیکه انسان فکر می کند آسایش را به دست آورده مشکلات سلامتی اش شروع می شود این یعنی انسان ، علاوه بر آرامش اش سلامتی خود را نیز فدا نموده است. 

این علت ریزش مو یعنی استرس و افسردگی را با توجه کردن به مقوله آرامش روان خود از بین ببرید. استرس ؛ موجب گیجی سیستم درونی بدن و اختلال در امر دفاعی ، متابولیسم و.. می شود. در واقع اضطراب همیشگی به مانند یک سرکوبگر در تمام ارگانها عمل می کند به علاوه اینکه برخی از افراد در هنگام استرس و فشار عصبی نا خودآگاه موهایشان را می کِشند. همه اینها میتواند علت ریزش مو نیز باشند. داشتن آرامش ؛ تنها درمان و روش جلوگیری از ریزش مو ناشی از استرس است.

 • مصرف بی از حد استروئید های انابولیک

علت ریزش مو در ورزشکاران به ویژه افراد بدنساز ؛ استفاده بیش از حد مجاز داروهای استروئیدی آنابولیک می باشد. امروزه زنان نیز وارد عرصه بدنسازی شده اند و به استفاده از این داروها روی آورده اند. حجیم سازی عضلات وعده ایست که با آن به مصرف آنها ترغیب می شوند. 

بزرگ شدن عضلات به چه قیمتی ؟ ضعیف شدن ریشه مو و ریختن آنها از آثار مخرب سوء مصرف استروئید های انابولیک می باشد. برای جلوگیری از ریزش مو در ورزشکاران باید مصرف این دارو ها به صورت کنترل شده کاهش یابد تا چرخه طبیعی رشد مو بمانند سابق باشد.

 • کم آبی بدن

کم آب شدن بدن شاید بی ربط به علت ریزش مو به نظر برسد. در حالیکه اینگونه نیست زیرا هرچه آب دریافتی مو بیشتر باشد شادابی مو بیشتر و شکنندگی آن کمتر خواهد بود. برای جلوگیری از ریزش مو بهتر است مصرف میوه جات و سبزی ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید. 

نوشیدن آب به میزان 8 لیوان در روز توصیه می شود امید است بتوانید دلیل ریزش مو را به خوبی کشف کرده و اصلاح کنید. تزریق سرم در منزل نیز یکی از راه حلهای تامین آب و مایعات بدن به ویژه در دوران بیماریهایی همچون گاستروآنتریت یا آنفولانزا و جلوگیری از ریزش مو است.  

 • افزایش سن

کهولت سن از دیگر دلایل ریزش مو در سالمندان و افراد بالای 50 تا 60 است. بدن ما دو مکانیسم را همزمان دنبال می کند1. مکانسیم رشد 2. مکانیسم تخریب .

 تا قبل از سی سالگی رشد بر تخریب پیشی می گیرد اما بعد از سی سالگی , رشد فقط در برخی اندام ها دیده شده و این تخریب است که انسان را تا زوال پیش می برد. هرگاه بتوانید علت ریزش مو در پیری را درک کنید و آن را جز پروسه زندگی بدانید خاطری آسوده خواهید داشت و یقینا به دنبال جلوگیری از ریزش مو ناشی از کهنسالی نخواهید بود.

 • ابتلا به اختلال تریکوتیلومانیا

چقدر درباره این اختلال آگاهی دارید؟ وسوسه کندن مو نام دیگر این اختلال است. اختلالات رفتاری ، تنها یکی از ده ها دلیل ریزش مو می باشد. بازی کردن با مو و آسیب دیدن ریشه مو از رفتارهای افراد مبتلا به تریکوتیلومانیاست. این بیماری پیش از 17 سالگی شروع شده و زنان را به طور میانگین 4 برابر بیشتر از مردان درگیر می کند. در حقیقت علت ریزش مو در زنان محسوب می شود.

 برای درمان ریزش مو در افراد مبتلا به این اختلال از نظرات متخصصین و داروهای ضد افسردگی بهره ببرید. خدمات پزشک در منزل غرب تهران در خدمت گذاری به شما و اعزام متخصص به منزلتان آماده است. استفاده از مشاوره های روانپزشک در منزل می تواند یک راه حل خوب برای جلوگیری ریزش مو در بیماران مبتلا به تریکوتیلومانیا باشد. 

 • مواد آرایشی و بستن نامناسب مو

بستن موها با کش به صورت محکم یا استفاده مداوم از مواد آرایشی ( ژل _ رنگ کردن ) ، بهره گیری از روش های خاص مثل دکلره کردن ، سشوار کشیدن ، اتو مو و… اقداماتی است بانوان برای زیبایی خود انجام می دهند دریغ از اینکه بدانند مو ها به مواد مغذی برای شادابی احتیاج دارند و با این اعمال ریشه و ساقه موی شان آسیب می بیند.

 پس ، علت ریزش مو در زنان میتواند توجه نکردن به ذات مو و تحمیل فرهنگ غلط به این عضو بدن باشد. جهت جلوگیری از ریزش مو سعی کنید از روش های سنتی برای تقویت مو استفاده کنید.

 • عوارض دارویی

شاید زیاد به بروشور داروها و قسمت عوارض آن دقت نکرده باشید اما عوارض برخی از داروها یک علت ریزش مو به شمار می رود. رقیق کننده های خون ، ایبوپرفن ، متوترکسات ، لیتیوم  داروهای فشار خون ، داروهای ضد التهابی و ضد افسردگی نمونه ای از این داروها هستند.

مطمئنا پزشک معالج شما با درنظر گرفتن عوارضی همچون ریزش مو آنرا برایتان تجویز نموده است. لذا هرگز برای از بین بردن علت ریزش مو به کاهش دوز یا حذف کامل دارو دست نزنید هر اقدام شما باید با مشاوره پزشک صورت گیرد.

پزشک در منزل شرق تهران ؛ راهنمایی مناسبی در این زمینه می باشد. جلوگیری از ریزش مو در اثر عوارض دارویی به اهمیت دارو در درمان بیماری خاص شما برمی گردد. سلامتی و زنده ماندن بالاتر از کاهش یا از دست دادن مو است.

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک 

یک علت ریزش مو در زنان ؛ ابتلا سندروم تخمدان پلی کیستیک است. این سندروم در اثر اختلال در تعادل هورمون های جنسی زنانه با مردانه به وجود می آید. سطح بالای هورمون آندروژن موجب افزایش احتمال ابتلا به دیابت ، افزایش وزن ، مشکل در سیکل قاعدگی ، نازایی ، کاهش تراکم موها و ابتلا به کیست تخمدان خواهد شد.

 اختلال در تعادل هورمونی یعنی هورمون جنسی مردانه افزایش یافته و در عوض هورمون جنسی زنانه کاهش می یابد. این به معنای آن است در عین اینکه ریزش موی سر را دارید موهای قسمت های تناسلی ، زیر بغل یا زیر چونه رشد بیشتر یا حالت کلفت تری خواهند داشت.

درمان این سندرم که به درمان ریزش مو ختم می شود بستگی به داشتن رژیم غذایی مناسب ، انجام فعالیتهای ورزشی روزانه، مصرف داروهای دیابت و قرص های ضد بارداری دارد تا تعادل به سیستم هورمون‌ بدن بازگردد.

 • ابتلا به آلوپسی آره آتا 

درباره ریزش مو سکه ای یا طاسی دایره ای چه اطلاعاتی دارید؟ آلوپسی آره آتا یکی از چندین علت ریزش مو است که در آن فولیکول های موی سر , مورد حمله سلول های دفاعی بدن قرار می گیرند و شاهد ریزش یکباره مو در منطقه گسترده ای از سر هستید. 

خوشبختانه این بیماری  واگیردار نبوده یا ناشی از اختلال عصبی و دیوانگی نیست. درمان ریزش مو سکه ای کشف شده و کافیست به موقع شناسایی شده و تحت درمان قرار گیرید. شاید به جرأت می توان گفت دستیابی به راه های جلوگیری از ریزش مو ناشی از بیماریهای خود ایمنی جز با شناخت بدن در طب سنتی میسر نیست. 

 • شیمی درمانی

مصرف داروهای شیمی درمانی نیز علت ریزش مو در افراد سرطانی است. بیماران , نگران دائمی بودن این ریزش مو هستند. خب ، خاطرتان آسوده باشد بعد از توقف مصرف داروهای شیمی درمانی ؛ شاهد رشد مجدد مو های خود در همان ابعاد خواهید بود البته ممکن است در کیفیت و تعداد مو ,کمی تفاوت نسبت به قبل از شروع درمان مشاهده کنید. 

دانشمندان و محققان در صدد هستند داروهایی با عوارض کمتر را برای مبتلا به سرطان کشف کنند. تغییر سبک زندگی و کاهش تماس با آلاینده های محیطی , احتمال ابتلای شما به سرطان را کاهش داده از راه های جلوگیری از ریزش مو محسوب می شود و بالطبع علت ریزش مو به خودی خود حذف شده است. خدمات پرستاری در منزل به لحاظ اعزام پرستار به خانه بیماران به نوبه خود اقدامی سودمند در این راستا می باشد. 

 • کاهش وزن زیاد

اگر می پرسید کاهش شدید وزن چه ارتباطی با علت ریزش مو دارند با ما همراه شوید. کاهش شدید وزن می تواند خودخواسته ( رژیم غذایی ) یا تحمیلی ( بیماری ) باشد. در هر صورت آسیب که به فولیکول های مو در اثر فقر تغذیه ای وارد میشود برکسی پوشیده نیست. 

رژیم های غذایی سخت و بدون برنامه از جمله علل کاهش وزن شدید همراه با فقر مواد معدنی و ویتامین های ضروری مو است. هرگاه ریزش مو همراه با کاهش وزن شدید را تجربه کردید احتمال ابتلا به اختلال غذایی را بدهید.

این نوع از ریزش مو دارای شیوه پیشگیری و درمان است. جهت جلوگیری از ریزش مو ناشی از کاهش وزن سعی کنید با کمک گرفتن از متخصص داخلی در منزل یک برنامه غذایی کامل و بی نقص را به دست آوردید همزمان از ورزش برای به دست آوردن وزن ایده آل کمک بگیرد.

 • مبتلا شدن به بیماری لوپوس

بیماری لوپوس نوعی بیماری ژنتیکی و خودایمنی است که در آن گلبولهای سفید به سلولهای سالم بدن اعم از فولیکول های مو و سلولهای پوستی است توجه به علت ریزش مو با ابتلا شدن به بیماری لوپوس به دلیل تشابه آن با آلوپسی آره آتا قابل تامل است.

لوپوس قابل تشخیص بوده و از طریق انجام آزمایشات خاص شناسایی آن صورت میگیرد. فراوانی این بیماری 15 درصد می باشد. خستگی ، بی حوصلگی و تب دائم از علائم ابتلا به لوپوس است. درمان این بیماری عمدتا درمان علامتی خواهد بود. در نتیجه دلیل ریزش مو ؛ هرگز به طور قطعی ازبین نخواهد رفت. 

 • فقدان ویتامین B

همیشه یافتن علت ریزش مو ؛ پیچیده و دشوار نیست. گاهی فکرمان هزار جا میرود اما با یک قرص ویتامین B مشکلمان حل میشود. شاید حتی نیاز به قرص نباشد با اصلاح تغذیه و خوردن مواد غذایی دارای ویتامین b ازجمله : هویج ، تخم مرغ ، سویا ، گوشت قرمز و.. بتوان باعث تقویت سیستم عصبی و رشد مجدد موها شد. جلوگیری از ریزش مو در این مورد بسیار ساده خواهد بود. 

خدمات در دسترس : دریافت ب کمپلکس یا همان تزریق نوروبیون در منزل با پرستار مجرب به صو.رت 24 ساعته و شبانه روزی 

 • کم کاری تیروئید 

کم کاری تیروئید هم در مردان و هم در زنان اتفاق می افتد و از عوارض آن ریزش مو است. بنابراین نمی توان علت ریزش مو بر اساس کم کاری تیروئید را مختص به جنسیت خاصی دانست. از علائم آن : بی اشتهایی ، افسردگی ، خشکی شدید پوست ، بزرگ شدن غده تیروئید در ناحیه گلو و ریزش مو است. 

درمان کم کاری تیروئید منجر به درمان ریزش مو خواهد شد. خوشبختانه کم کاری تیروئید درمان داشته و دارو درمانی به نوعی جلوگیری از ریزش مو است.

 • کم خونی فقر آهن

یک علت ریزش مو ؛ کم خونی فقر آهن است با اینکه می تواند هر دو جنسیت زنان یا مردان را درگیر کند اما به دلیل شرایط فیزیولوژیکی بانوان اعم از قاعدگی هر ماهه یا زایمان از دلایل ریزش مو در زنان محسوب می شود. میزان شیوع این مشکل در بین خانم ها 10 به 1 است. یعنی از هر 10 زن یک نفر با این معظل دست و پنجه نرم می کند. 

تشخیص کم خونی با آزمایش خون امکانپذیر است اما وجود لکه های قهوه ای روی پوست سر همراه با علائم سرگیجه ، خستگی و خواب آلودگی می تواند نشانه ای از کم خونی فقر آهن باشد. این علت ریزش مو را نیز با اصلاح تغذیه و دارو درمانی البته تحت نظر پزشک می توانید از میان ببرید. یک راه حل ساده برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد و آن ؛ مصرف گوشت ، عدس ، حبوبات ، اسفناج می باشد.

 • تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی را می توان علت ریزش مو در زنان بیان کرد زیرا بیشتر در بانوان عزیز دیده می شود دوره هایی از زندگی خانم ها از قبیل : حاملگی ، یائسگی یا حتی مصرف داروهای ضد بارداری با برهم خوردن تعادل هورمونی یا تغییرات آن همراه است.

 ریشه مو ها و فولیکول های آنها از آسیب های ناشی از تغییر هورمون در امان نیستند. برخی هورمون ها ریشه موی سر را کوچک و ریشه مو در سایر اعضای بدن را تقویت می کنند و این اصلا خوب نیست. مراجعه به موقع به پزشک می تواند گزینه خوبی برای جلوگیری از ریزش مو در دراز مدت باشد.  

 • طاسی الگوی زنانه 

در بروز طاسی الگوی زنانه عمدتا ژنتیک دخیل است. یعنی علت ریزش مو را در سابقه خانوادگی و ژن افراد باید جستجو کرد. الگوی طاسی در زنان با کم پشت شدن موها خود را نشان می دهد و در آن فولیکول مو به مرور زمان منقبض شده و رشد موها متوقف می شود.

 با مشاهده افراد دارای این ویژگی ها در خانواده خود؛ احتمال داشتن طاسی الگوی زنانه را رد نکنید. درمان ریزش مو که دراثر مسائل ژنتیکی است با تجویز دارو های مانیوکسیدیل و فیناستراید یا کاشت مو محقق می شود. متاسفانه بیماریهایی با منشا ژنتیکی را نمی توان با دستورالعمل های پیشگیرانه کنترل نمود. لااقل علم بشر به جلوگیری از ریزش مو در این امر خاص نرسیده است.

 • طاسی الگوی مردانه

علت ریزش مو در مردانی که دارای طاسی الگوی مردانه قلمداد میشوند ژنتیک و هورمون های جنسی مردانه است. علامت آن به صورت ریزش مو در فرق سر و شقیقه ها است. 

همانند طاسی الگوی زنانه ؛ روش ثابتی برای هر دو وجود دارد. انقباش فولیکول های مو و توقف رشد مو اتفاقی است که برای هر دو جنسیت می افتد. پس روش های درمان ریزش مو در هر دو طیف نیز یکسان خواهند بود.

 • دوران بارداری و شیر دهی

شاید بارها از خانم های باردار یا شیر ده درباره ریزش مویشان شنیده باشید واقعیت امر این است بدن مادر هر چه از مواد مغذی که دارد را در اختیار جنین یا نوزاد قرار می دهد. و اولین  و نمایان ترین اثر آن در فولیکول های مو قابل مشاهده است. تغییرات هورمونی و کاهش ریز مغذی ها دو علت ریزش مو در دوران بارداری و شیردهی از زندگی زنان می باشند. جلوگیری از ریزش مو در این دروان با دریافت تغذیه مناسب امکانپذیر خواهد بود.

ریزش مو در زنان

علت ریزش مو در زنان

همانگونه که گفته شد برخی دلایل ریزش مو به طور خاص به جنسیت زنان برمی گردد. در بالا تمام موارد مشترک را ذکر کردیم .اکنون نیز به چندین علت ریزش مو در زنان به طور مختصر و جداگانه می پردازیم که شامل :

 • سپری کردن دوران بارداری
 • تغییرات هورمونی (یائسگی _ قاعدگی)
 • کم خونی فقر آهن 
 • استفاده از مواد آرایشی و شیوه نادرست بستن مو
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • رژیم های غذایی ناکارآمد یا به اصلاح من درآوردی
 • طاسی الگوی زنانه ( ژنتیکی )
 • گذراندن دوران شیردهی

ریزش مو سکه ای در زنان و مردان 

آیا با بیماریهای خود ایمنی آشنایی دارید ریزش مو سکه ای یک نوع از بیماریهای خود ایمنی بوده که درآن سلول های پوستی و فولیکولهای مو مورد حمله سیستم دفاعی بدن قرار می گیرند. بسته به اینکه مو های کدام قسمت بدن آسیب دیده باشند بیماری با نام های آلوپسی توتالیس ( ریزش کل موی سر) و آلوپسی یونیورسالیس ( ریزش کل موهای بدن) مشخص می شود.

 علت ریزش مو سکه ای عمدتا وراثت بوده و زیر 20 سالگی ( 60 درصد مبتلایان) خود را نشان میدهد احتمال بروز ریزش مو سکه ای در افرادی که لااقل یک فرد از اعضای خانواده شان مبتلاست حدودا 40 درصد می باشد.  باتوجه به اینکه رِنج سنی مبتلایان پایین می باشد اهمیت درمان ریزش مو سکه ای در کودکان و نوجوانان برای والدین بالاست.

علاوه بر تاثیر ژنتیک در ابتلا به ریزش موی سکه ای بهتر است به این مطلب نیز توجه کنید که اگر به بیماریهایی نظیر : تب یونجه ، سندروم داون ، کم خونی پرنیشیوز ، آسم ، لک و پیس ، مشکلات تیروئیدی و …. مبتلا شده اید شما بیش از سایرین در معرض ابتلا یه ریزش مو سکه ای هستید. در واقع میشه گفت این بیماریها ممکن است زمینه ساز و علت ریزش مو سکه ای باشند. نگران دائمی بودن ریزش موی سکه ای در زنان و مردان یا کودکان و نوجوانان نباشید موها بعد از 12 ماه شروع به رشد مجدد می کنند.

برخی از والدین به دنبال جلوگیری از ریزش مو سکه ای از طریق انجام آزمایشات ژنتیک پیش از بارداری برای جلوگیری از تولد نوزادان دارای این مشکل هستند اما با توجه به دستاوردهای علمی بشر تا به امروز ؛ هنوز با قطعیت نمیتوان گفت جنین دارای این مشکل خواهد بود.

درمان ریزش موی سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای با توجه به ابعاد ریزش ، خفیف یا شدید بودن و… توسط پزشک تعیین میگردد اما به طور کلی روش های درمان ریزش موی سکه ای در زنان ، مردان یا کودکان و بزرگسالان عبارتند از :

 • تزریق کورتیکواستروئیدها _وقتی علت ریزش مو , طاسی سکه ای است تزریق کورتیکواستروئید منجر به جلوگیری از ریزش مو در نواحی جدید نمیشوند.
 • محلول موضعی ماینوکسیدیل _ مصرف آن به تنهایی برای ریزش موی شدید پاسخگو نیست.
 • کورتیکواستروئیدهای موضعی _جهت درمان ریزش مو سکه ای  به صورت پماد ، محلول ، کِرِم ، لوسیون و فرم بوده و برای ریزش مو در کودکان مناسب هستند البته جذب پوستی مهم ترین مولفه در درمان ریزش مو با این داروهاست.
 • پماد آنترالین _ روزانه یکبار در نواحی دارای ریزش مو استعمال شده 30-60 بعد شسته میشود. با سوزش و قهوه ای شدن رنگ پوست محل استفاده همراه است. 8-12 هفته بعد درمان ریزش موی سکه ای با آنترالین ؛ شاهد رشد مجدد موها خواهید بود.

ریزش مو ناگهانی در زنان

شامپو ضد ریزش مو 

طبیعتا گیج شدن در بازاری که پُر از انواع شامپو ضد ریزش مو است را بارها تجربه کرده اید. هر شرکت بهداشتی _ دارویی از این عنوان برای فروش محصولات خود استفاده می کند. در انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو ملاک هایی اساسی و مهم را باید در نظر داشته باشید یعنی اگر بدون دانستن علت ریزش مو یا جنس موهایتان ؛ دست به خرید بزنید جز به ریزش بیشتر موی خود کمک نکرده اید.

از آنجاییکه بدون مراجعه به پزشک تعیین دقیق دلیل ریزش مو میسر نیست. لذا قبل از خرید شامپو ضد ریزش مو با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید. در صورتی که بدون اطلاع از : نوع مو ، سطح PH شامپو ، نحوه مراقبت ، روش استفاده ، مواد سازنده شامپو ، علت ریزش مو و… یک شامپو ضد ریزش مو انتخاب کنید یقینا گول سخنان دروغین فروشندگانی که با عناوینی همچون ” بهترین شامپو برای ریزش مو ” در صدد مشتری یابی هستند را خواهید خورد.

بهترین شامپو برای ریزش مو 

انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو وقتی صورت میگیرد که شما در هنگام خرید مولفه های زیر را لحاظ کنید. ویژگی هایی از قبیل :

شناسایی نوع مو

نوع پوست سر و موی خود اعم از : چرب یا خشک ، کم پشتی یا پُر پُشتی ، ضخیم یا نازک بودن ، توانایی حفظ رطوبت ، حالت مو ، قابلیت ارتجاعی مو را مشخص کنید. برای مثال نمیتوان بدنبال بهترین شامپو برای ریزش مو بود اما برای موهای خشک از شامپوی چرب استفاده نمود. 

توجه به مواد تشکیل دهنده شامپو

جدا از اینکه علت ریزش مو چیست . توجه به مواد تشکیل دهنده شامپو در انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو از اهمیت بالایی برخورداراست. در فرمولاسیون شامپو به دنبال موادی نظیر : فیتو کافئین یا کافئین گیاهی ، ماینوکسیدیل ، نیاسین ( ویتامین  B3) ، بیوتین ( ویتامین H ) ، اسانس های روغنی ( نعناع _ اسطوخودوس  _ آویشن _ علف لیمو ) ، هیستیدین ، آلوئه ورا ، زرماری ، جینسیگ ، عصاره چای سبز باشید.

اجتناب از خرید برخی شامپوها

همیشه نباید در پی این باشیم که شامپو ها چه مواد مثبتی درون خود دارند بلکه می توان از زاویه ی دیگری هم به ماجرا نگاه کرد. یعنی اگر مواد مضر را از لیست فرمولاسیون شامپوها حذف کنید به خودی خود گزینه باقی مانده بهترین شامپو برای ریزش مو خواهد بود. البته اهمیت توجه به علت ریزش مو هنوز به قوت خود در انتخاب شامپو ضد ریزش مو باقی است. مواد زیر نباید درون ترکیب شامپوی ضد ریزش مو باشند:  

 1. سولفات ها ( سدیم لوریل سولفات )
 2. پارابن Paraben ( باعث التهاب پوست سر و کم پشت شدن)
 3. وازلین ( انسداد فولیکول های مو ) 
 4. رنگ های مصنوعی ( شامپو های رنگ دهنده  ) 
 5. پروپیلن گلایکول
 6. سدیم کلراید یا نمک 
 7. فرمالدهید یا فرمالدئید
 8.  دی اتانول آمین و تری اتانول آمین

ریزش موی شدید و درمان آن 

مو در هیچ سیستمی از بدن درگیر نمیشود یعنی جز سیستم تنفسی یا گوارشی ، خونرسانی ، عصبی و غیره نیست اما ریزش موی شدید به عنوان شاخصه ای از عملکرد صحیح این سیستم ها شناخته شده و هر نقص و تغییر حالت آن ؛ نشان دهنده یک ایراد در سایر سیستم ها میباشد. سفید شدن مو ، ریزش مو تدریجی ، موخوره داشتن یا ریزش موی شدید تنها بخشی از مشکلات آن است. برای شناخت علت ریزش مو باید ناکارآمدی سایر اعضا را در تامین سلامت مو زیر سوال برد. گاهی سیستم خونرسانی به مو ایراد دارد و با ریزش شدید مو ؛ شما بدنبال درمان رفته و متوجه کم خونی فقر آهن میشوید. پس ، با دید مثبت به ریزش موی خود بنگرید شاید این واقعه برای تشخیص به موقع یک بیماری بزرگتر است. 

دلیل ریزش مو ناگهانی چیست؟ 

دلیل ریزش مو ناگهانی یا شدید در مردان ، زنان یا کودکان را در موارد زیر جستجو کنید:

 • ابتلا به آلوپسی آندروژنی میتواند دلیل ریزش ناگهانی مو باشد.
 • داشتن رژیم غذایی نامناسب . از دلایل ریزش شدید مو در زنان به شمار میرود.
 • مبتلا شدن به بیماری تلوژن افلوویم
 • عوارض دارویی( شیمی درمانی _ مصرف دارهای ضد بارداری )
 • اختلال هورمونی بعد از زایمان و سپری شدن بارداری یا شیردهی
 • ابتلا به برخی عفونت ها ( قارچی _ تینه آ کاپیتس _ فولیکولیت )
 • بیماری سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
 • مشکلات تیروئیدی یک دلیل ریزش مو میباشد.
 • ابتلا به بیماری لوپوس یکی از چندین علت ریزش مو است.
 • بیماری آلوپسی آره آتا . قبلا توضیحات کاملی از دلیل ریزش مو در این بیماری ذکر شد.
 • مبتلا شدن به تریکوتیلومانیا در ریزش موی شدید موثر است.

بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو چیست؟ 

توجه به نوع و میزان ویتامین دریافتی در انتخاب بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو مهم است. ویتامین ها می توانند وارونه عمل کنند یعنی گاهی سوءمصرف آنها باعث ریزش مو است گاهی کمبود آنها ریختن مو در زنان و مردان را به دنبال دارد. باید درباره دوز مناسب, اطلاعات کافی را کسب کرده و میزان صحیح آن را به بدن برسانید. داروهای زیر به ترتیب اولویت به عنوان بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو شناخته میشوند:

1) قرص پرفکتیل پلاتینوم 

2) کپسول فورس کپ مردانه ناتیریس

3) کپسول فورس کپ زنانه ناتیریس

4) کپسول رجوا درمکس پارس حیان

5) قرص پرفکتیل اورجینال ویتابیوتیکس

6) قرص هیرویت هلسید

7) قرص یونی زینک لیبرتی 

قرص ریزش مو

ویتامین هایی مثل ویتامین B یا مواد معدنی و فلزات مانند آهن در ریزش مو نقش بسزایی را ایفا می کنند. قرص ریزش مو حاوی مجموع این مواد می باشد.