موسسه کیان

اشتراک گذاری در

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

 

آموزش نحوه تزریق آمپول های عضلانی

آمپول زدن عضلانی روشی است که از آن برای رساندن دارو به اعماق عضلات استفاده می شود. این روش اجازه می‌دهد تا دارو به سرعت جذب جریان خون شود. ممکن است آخرین باری که واکسن زده‌اید، مانند تزریق واکسن آنفولانزا، در مطب پزشک تزریق آمپول های عضلانی کرده باشید.

در برخی موارد، فرد ممکن است آمپول زدن عضلانی را نیز خود انجام دهد. به عنوان مثال ، برخی از داروها که بیماری ام اس یا آرتریت روماتوئید را درمان می‌کنند ممکن است نیاز به تزریق خود داشته باشند. اما چنانچه نتوانید خودتان تزریق کنید می‌توانید از خدمات تزریق عضلانی و سرم تراپی در منزل بهره مند شوید.

موارد استفاده آمپول های عضلانی

آمپول زدن عضلانی روشی معمول در طب مدرن است. از این روش برای رساندن دارو و واکسن استفاده می‌شود. چندین دارو و تقریباً همه واکسن‌ های تزریقی از این طریق به خون منتقل می شوند.

از آمپول زدن عضلانی در همه‌ی انواع دارو استفاده می‌شود، مگر در مواردی که بر روی خود دارو یکی از روش‌های زیر توصیه شده باشد:

 • دهانی (داروهای خوراکی)
 • داخل وریدی (تزریق داخل ورید)
 • زیرپوستی (تزریق داخل بافت چربی درست در زیر لایه پوست)

از آمپول زدن عضلانی در برخی موارد می‌توان به جای تزریق داخل وریدی نیز استفاده کرد. این بدان سبب است که برخی از داروها برای رگ‌ها تحریک کننده هستند. موارد دیگری وجود دارد که در آن نمی‌توان رگ مناسبی پیدا کرد. حتی در برخی موارد از این رکش این دارو  به جای داروی خوراکی نیز استفاده می‌ شود، این روش در مواردی استفاده می‌شود که دارو با بلعیدن  توسط دستگاه گوارش از بین می روند.

آمپول زدن عضلانی سریعتر از تزریق زیر جلدی جذب می‌ شود. دلیل این امر آن است که بافت عضلانی نسبت به بافت زیر پوست، خون بیشتری دارد. بافت عضله همچنین می تواند حجم بیشتری از دارو را نسبت به بافت زیر جلدی در خود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تزریق گارداسیل در منزل شبانه روزی

تزریق عضلانی

 

محل‌های آمپول زدن عضلانی

برای یادگیری آموزش تصویری تزریق آمپول عضلانی به خود یا اطرافیان بهتر است عضلات مرتبط را بشناسید. آمپول زدن عضلانی اغلب در مناطق زیر انجام می شود:

نحوه تزریق آمپول به عضله دلتوئید بازو

نحوه تزریق آمپول به بازو متاثر از دوز دارو و نبود ضایعات پوستی است. عضله دلتوئید محلی است که معمولاً برای واکسن استفاده می‌شود. با این حال، این عضو ، محلی معمول برای تزریق عضلانی محسوب نمی‌شود. دلیل آن این است که توده عضلانی چون کوچک است، حجم داروی قابل تزریق را محدود می‌کند. به طور معمول بیش از 1 میلی لیتر نمی‌توان به آن تزریق نمود.

اگر تصمیم دارید تزریق آمپول به خود را امتحان کنید بهتر است بدانید که استفاده از این سایت برای تزریق نیز دشوار است. یک مراقب، دوست یا یکی از اعضای خانواده می‌تواند در تزریق این عضله کمک کند.

آموزش نحوه آمپول زدن عضلانی به خود در بازو اینگونه است که : باید استخوانی ( آکرومیون) را که در بالای بازو قرار دارد ، احساس کنید. منطقه صحیح برای تزریق، دو انگشت زیر آکرومیون است. در پایین دو انگشت ، یک مثلث وارونه قرار دارد. تزریق را در مرکز مثلث انجام دهید. 

نکته ! اگر شما یا کودکان تان لاغر هستید و یا دارای عضلات ضعیف و خیلی کوچک در این قسمت می باشید سعی کنید از تزریق آمپول عضلانی در بازو صرف نظر کنید.

نحوه تزریق آمپول عضلانی به بازو

عضله Vastus lateralis ران

اغلب زمانی از تزریق عضلانی در  عضله vastus lateralis ران استفاده می‌شود که نتوانید به هر دلیلی از نقاط دیگر بدن استفاده کنید. گاهی نیز لازم است تا  دارو را به تنهایی استفاده کنید.

تزریق آمپول به خود در این روش راحت تر از سایر عضلات است. آموزش تزریق آمپول عضلانی به خود در عضله vastus lateralis ران اینگونه است که : قسمت فوقانی ران را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. وسط این سه بخش را پیدا کنید. تزریق باید به قسمت بالای خارجی این قسمت انجام شود. این ناحیه ، محل مناسبی برای تزریق عضلانی کودکان زیر سه سال است.تزریق آمپول عضلانی در ران ، انسولین

عضله ونتروگلوتئال مفصل ران

تزریق آمپول عضلانی به عضله ونتروگلوتئال ایمن‌ترین مکان برای بزرگسالان و کودکان بالای 7 ماه است. این ناحیه بسیار عمیق است و به عروق خونی و اعصاب نزدیک نیست. این سایت برای تزریق آمپول به خود ، محلی دشوار است و ممکن است به کمک یکی از دوستان، اعضای خانواده یا مراقب خود نیاز داشته باشد.

آموزش آمپول زدن عضلانی خصوصا به عضله ونتروگلوتئال اینگونه است که : کف دست خود را روی ران قرار دهید، انگشتان به سمت سر او باشند. انگشتان را طوری قرار دهید که انگشت شست به سمت کشاله ران قرار گیرد و لگن را در زیر انگشت صورتی رنگ خود احساس کنید. انگشتان اشاره و میانی خود را به شکل V مختصر باز کرده و سوزن را به وسط آن V تزریق کنید.

عضلات دورسگلوتئال باسن

عضله پشتی باسن محلی است که معمولاً در آمپول زدن به پشت هنگام ارائه خدمات بهداشتی انتخاب می شود. با این حال ، به دلیل احتمال آسیب به عصب سیاتیک، در حال حاضر اغلب از ونتروگلوتئال استفاده می‌شود. استفاده از این محل برای تزریق آمپول عضلانی به خود فرد دشوار است و توصیه نمی‌شود.

فراموش‌ نکنید هنگام آمپول زدن ؛ نباید محل تزریق دارای شواهدی از عفونت یا آسیب دیدگی باشد. اگر برای درمان قرار است که بیش از یک بار باید تزریق کنید، حتماً محل‌ های تزریق را بچرخانید تا از آسیب ، ناراحتی عضلات و گلوله شدن جای آمپول جلوگیری کنید. 

نحوه زدن آمپول عضلانی به باسن : یک طرف باسن را مد نظر قرار دهید. قسمت باسن را به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس 3 اینچ بالاتر بروید. در مربع بالایی بیرونی ، یک استخوان منحنی را حس خواهید کرد. تزریق زیر استخوان خمیده انجام خواهد گرفت. استفاده از این محل جهت تزریق عضلانی در نوزادان و کودکان زیر سه سال توصیه نمی شود. علت این امر، عدم رشد کافی عضلات این قسمت در این گروه سنی است.

انتخاب بهترین محل برای تزریق

اگر فقط یک تزریق برای انجام دادن دارید بهتر است انتخاب بهترین جا برای زدن آمپول عضلانی را به پرستار یا کادر درمان مجرب بسپارید. اما در صورتی که به دلایلی همچون دیابت ، شیمی درمانی و.. نیاز مداوم به تزریق وجود دارد می توانید از راه حل های زیر برای یافتن بهترین عضله استفاده کنید:

_ سعی کنید اطلاعات هر تزریق را ثبت کنید. پس ؛ تاریخ ، محل ، زمان و عوارض تزریق را یاداشت کنید.

_ هر بار محل تزریق را تغییر دهید و اطلاعات جدید را یاداشت کنید. این امر باعث کاهش بروز اسکار و تغییرات پوستی خواهد شد.

_ فاصله تزریق جدید با قبلی باید حداقل یک اینچ باشد.

_از مراقب بهداشتی بپرسید  آیا داروی تجویزی نیاز به محل خاصی از تزریق دارد.

حتما بخوانید: آزمایش در منزل با پرستاران مجرب به صورت شبانه روزی

آموزش نحوه آمپول زدن عضلانی

هر شخصی که آمپول‌های عضلانی تزریق می کند باید در مورد روش تزریق مناسب آموزش و دوره‌های مخصوص ببیند.

اندازه و محل تزریق سوزن به عوامل زیادی بستگی دارد. این موارد شامل سن و اندازه فرد دریافت کننده دارو و میزان و نوع دارو است. پزشک یا داروساز راهنمایی.های خاصی در مورد مناسب بودن سوزن و سرنگ برای تجویز دارو به شما خواهند داد.

سوزن باید به قدری بلند باشد که بتواند بدون نفوذ به اعصاب و رگ‌های خونی زیر آن ، به عضله برسد. به طور کلی‌، سوزن‌ها برای یک بزرگسال باید از 1 اینچ تا 1.5 اینچ باشد و برای کودکان کوچک‌تر از این اندازه باید باشد. ضخامت سرنگ نیز از 22 تا 25 گیج خواهد بود که روی بسته بندی آنها به اندازه 22 گرم ذکر شده است.

آمو.زش تزریقات عضلانی

 

نکاتی برای تزریق راحت تر

قبل از انجام تزریق عضلانی برای به حداقل رساندن ناراحتی احتمالی حتما نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • قبل از تمیز کردن آن با پد الکل، یخ یا یک کرم بی حس کننده موضعی بدون نسخه را به محل آمپول زدن بمالید.
 • اجازه دهید الکل قبل از تزریق کاملا خشک شود. در غیر این صورت ، ممکن است باعث گزگز شود.
 • قبل از کشیدن دارو به داخل سرنگ ، ویال دارو را با مالیدن آن بین دستان خود گرم کنید.
 • از شخصی که به او اعتماد دارید ، بخواهید تا برای شما این کار را انجام دهند.برخی از افراد تزریق آمپول به خود را دشوار می کنند.

تزریق اشتباه آمپول عضلانی

پیامد های تزریق اشتباه آمپول عضلانی را جدی بگیرید زیرا عوارض تزریق اشتباه آمپول وریدی بجای عضلانی از تاخیر در بهبود بیماری تا بروز شوک آنافیلاکسی متغیر است. طبیعی است که بعد از آمپول زدن عضلانی احساس ناراحتی کنید. اما برخی علائم ممکن است نشانه عارضه جدی‌ تری باشد. در صورت تجربه سریعاً با پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی تماس بگیرید. عوارض جانبی تزریق عضلانی می تواند موارد زیر باشد:

 • درد شدید در محل تزریق و پا
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی
 • قرمزی ، گرما یا ورم کردن جای آمپول
 • تخلیه در محل تزریق
 • خونریزی طولانی مدت
 • گلوله شدن جای آمپول
 • علائم واکنش آلرژیک ، مانند مشکل تنفس یا تورم صورت

همچنین داشتن مقداری اضطراب در مورد انجام یا دریافت آمپول ، به ویژه آمپول زدن عضلانی به دلیل سوزن طولانی، طبیعی است. سعی کنید حتما‌ از فرد تزریقاتی یا دارو ساز خود بخواهید که نکات بهداشتی را کاملا رعایت کند. علت  درد پا بعد از تزریق آمپول می تواند تزریق نادرست یا تجمع دارو در محل تزریق باشد. استفاده از کمپلکس سرد و گرم می تواند راه حلی برای درمان گلوله شدن جای آمپول باشد. فرق آمپول عضلانی و وریدی در سرعت دارو رسانی به بدن است. ضمن اینکه تغییر روش تزریق در افزایش و کاهش کارایی دارو اثرگذار است.

تزریق وریدی در بین تزریقات مختلف دارای بالاترین سرعت برای رساندن دارو به سلول هدف می باشد. اگر بناست دارویی به صورت آمپول  عضلانی تزریق شود یعنی آزمایشات و تحقیقات نشان داده است که احتمال افزایش یکباره این دارو در سیستم گردش خون با تزریق وریدی ممکن است موجب شوک آنافیلاکسی شده و جان بیمار را به خطر بیاندازد. لذا  دارو باید آهسته تر و توسط تزریق عضلانی وارد بدن شود.

در صورت نیاز کلیک کنید: صدور گواهی فوت در منزل

تزریق آمپول به بازو

بیماری های نیازمند تزریق عضلانی 

تزریقات عضلانی را برای مواردی که سرعت جذب دارو کمتر در نظر گرفته می شود، تجویز می کنند. در جذب دارو؛ تزریق وریدی به دلیل تزریق مستقیم به سیستم گردش خون، بالاترین سرعت انتشار و اثر گذاری را دارد. سپس سرعت تزریق عضلانی در رتبه دوم قرار دارد. در سالهای اخیر از تزریق عضلانی در ناحیه باسن خودداری می شود زیرا امکان آسیب به اعصاب سیاتیک وجود دارد. در موارد زیر تزریق عضلانی انجام می گیرد.

 • درصد بالایی از انواع واکسن ها
 • تزریق داروی ضد التهاب مانند: کورتیکواستروئیدها در واکنش های التهابی
 • تزریق داروی بیماران ام اس
 • تزریق چربی به بازو
 • دریافت آنتی بیوتیک هایی مثل استرپتومایسین و پنی سیلین
 • تزریق دارو برای افرادی که قادر به دریافت آن از طریق روش های دیگر نیستند.
 • تزریق هورمون هایی مثل: مدروکسی پروژسترون و تستوسترون

 

نحوه معدوم سازی سرنگ و سوزن

بسیاری از افراد، بعد از زدن آمپول عضلانی با مشکل دور ریزهایی عفونی و تیز مثل سوزن و سرنگ مواجه اند. هرگز این مواد را داخل سطل زباله یا کیسه های مختص آشغال های شهری نریزید اگر ظرف مخصوص آنها را ندارید از یک بطری نوشابه استفاده کنید و دور ریزها را داخل آن بریزید زیرا امکان انتقال بیماری های شما به ماموران نظافت شهری وجود دارد.

در صورت نیاز یه دریافت هرنوع دارو به روش تزریق عضلانی می توانید از خدمات تزریقات در منزل موسسه کیان استفاده کنید.

امروزه به دلیل همه گیری کووید 19، تقاضای تزریقاتی مانند تزریق سرم در منزل افزایش یافته است . ویروس کووید19 بیشترین تاثیر را بر دستگاه تنفسی انسان می گذارد. در نوع دلتا این تاثیر بر دستگاه تنفسی تحتانی بود اما در اومیکرن، دستگاه تنفسی فوقانی متاثر می شود. در صورت لزوم  متخصص ریه در منزل که توسط موسسه کیان ارئه می شود در دسترس عزیزان مبتلا می باشد.

پرستاری در منزل

⚕️ارائه کلیه خدمات پرستاری در منزل⚕️

⚕️خدمات درمانی در منزل ⚕️

⚕️اعزام پزشک به تمامی نقاط تهران و کرج⚕️

✔️تزریقات

✔️سرم تراپی

✔️ویزیت پزشک در منزل

☎️پاسخگویی و پشتیبانی 24ساعته